Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”
Państwo

 Polska

Siedziba

Włocławek

Prezes

Sławomir Sielicki

Nr KRS

0000133612

brak współrzędnych

Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” powstało w 2002 roku. Działa na terenie całego kraju, posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Jego siedziba mieści się we Włocławku.

Uczestniczy w pracach Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce. Koordynuje przede wszystkim prace w zakresie monitoringu populacji sokoła wędrownego. Stowarzyszenie prowadzi także reintrodukcje sokołów, przede wszystkim na terenach leśnych, w celu odbudowy populacji nadrzewnej sokoła wędrownego, niegdyś charakterystycznej dla całego obszaru Polski. Monitoring odbudowującej się populacji sokoła obejmuje m.in. instalowanie sztucznych gniazd dla sokołów i obrączkowanie piskląt.

Sokoły gnieżdżą się m.in. w następujących miejscach:

W ramach popularyzacji ochrony sokoła wędrownego Stowarzyszenie prowadzi transmisję internetową z gniazd we Włocławku (na kominie MPEC), Warszawie (na 45. piętrze PKiN) oraz kilku innych lokalizacji[1].

W 2018 roku w Polsce stwierdzono już 8 gniazd sokoła wędrownego w lasach. Ponadto po raz pierwszy na świecie Stowarzyszenie uruchomiło podgląd online z nadrzewnego gniazda sokoła wędrownego w Nadleśnictwie Trzebież[2].

Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze wsparli akcję zbierania w 2008 roku 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, przekazując swój jeden procent podatku i udostępniając swoje zdjęcie do promocji akcji.

Od 2010 roku Stowarzyszenie prowadzi reintrodukcje sokołów na nowych zasadach. W 2010 roku wypuszczono 56 młodych sokołów w 3 lokalizacjach, a w 2011 – 66 młodych w 4 lokalizacjach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT ″SOKÓŁ″, Podgląd gniazd na żywo [online], www.peregrinus.pl [dostęp 2018-06-27] (pol.).
  2. STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT ″SOKÓŁ″, Webcam Trzebież [online], www.peregrinus.pl [dostęp 2018-06-27] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]