Przejdź do zawartości

Joanna Kos-Krauze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Joanna Kos-Krauze
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 grudnia 1972
Olsztyn

Zawód

reżyser
scenarzystka

Współmałżonek

Mateusz Kos
Krzysztof Krauze

Joanna Małgorzata Kos-Krauze (ur. 8 grudnia 1972 w Olsztynie) – polska reżyserka i scenarzystka. Jest zastępczynią przewodniczącego zarządu Gildii Reżyserów Polskich[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Początkowo pracowała przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych. Z mężem – reżyserem Krzysztofem Krauze – na początku XXI wieku stworzyła jeden z najbardziej twórczych duetów w polskim kinie. Była pomysłodawczynią, współscenarzystką i drugim reżyserem filmu Mój Nikifor (2004). Współpracowała także przy filmach telewizyjnych z cyklu Wielkie rzeczy (2000).

W 2006 jako współreżyser i współscenarzystka odebrała Złote Lwy na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za kolejny obraz stworzony wspólnie z mężem Plac Zbawiciela, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem większości krytyków.

W 2011 otrzymała „Koronę Sandomierską” oraz tytuł Reżyserki NieZwykłej na Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu.

W 2013 wielkim sukcesem okazał się kolejny film stworzony przez małżeństwo Krauze Papusza, poświęcony romskiej poetce Bronisławie Wajs.

Po śmierci męża w 2014 kontynuowała prace nad filmem Ptaki śpiewają w Kigali, poruszającym temat ludobójstwa w Rwandzie. Film został ukończony w 2017 roku. Obraz otrzymał wiele nagród, m.in. Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni[2].

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Olsztyna, z domu Susek. Była żoną rabina Mateusza Kosa, syna filozofa Bohdana Kosa i malarki Ninel Kameraz-Kos, z którym ma syna Michała (nosiła wówczas nazwisko teściowej Kameraz-Kos). Od 2004 była czwartą żoną reżysera Krzysztofa Krauzego (do jego śmierci)[3][4].

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Gildia Reżyserów Polskich, „Gildia Reżyserów Polskich” [dostęp 2017-12-02].
  2. Ptaki śpiewają w Kigali w bazie filmpolski.pl
  3. Artykuł w „Express Olsztyn”. [dostęp 2017-07-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-24)].
  4. Artykuł w „Zwierciadło”

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]