Straszęcin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Straszęcin
Kościół Wszystkich Świętych
Kościół Wszystkich Świętych
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat dębicki
Gmina Żyraków
Liczba ludności (2013) 1624[1]
Strefa numeracyjna (+48) 14
Kod pocztowy 39-218
Tablice rejestracyjne RDE
SIMC 0839783
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Straszęcin
Straszęcin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Straszęcin
Straszęcin
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Straszęcin
Straszęcin
Ziemia 50°03′52″N 21°21′34″E/50,064444 21,359444

Straszęcinwieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Żyraków.

Do 1948 roku miejscowość była siedzibą gminy Straszęcin. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Położenie[edytuj]

Miejscowość usytuowana w odległości 1 km od Dębicy (bezpośrednio graniczy z miastem) nad rzeką Grabinianką (kiedyś Czarny Potok, obecnie również nazywana Czarną). Zajmuje powierzchnię około 832 ha i liczy 1746 mieszkańców.

Historia[edytuj]

Straszęcin charakterem zabudowy przypomina małe miasteczko. Największy rozkwit Straszęcina nastąpił w latach 80. XX wieku. Tu jedną ze swoich głównych baz miał znany w całej Polsce Kombinat Rolno-Przemysłowy „IGLOOPOL”. Modernizowano drogi, powstawały nowe obiekty, a wśród nich ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy wraz z zapleczem sportowym i hotelowym. Obecnie jest on wizytówką regionu o znaczeniu ponadgminnym. Tu odbywają się zgrupowania piłkarskiej kadry narodowej, ważne spotkania na szczeblu wojewódzkim, a nawet państwowym. Wieś przez krótki czas posiadała linię trolejbusową łączącą ją z Dębicą. W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rolne – w 1993 jako Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa Straszęcin[2].

Obecnie[edytuj]

Na terenie miejscowości działają takie instytucje jak: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, poczta, przedszkole, Zespół Szkół Publicznych i nowo powstały kompleks obiektów, w których mieszczą się oddziały psychiatryczne. Istnieje również pałac wybudowany w końcu XVIII wieku.

Na cmentarzu znajduje się pojedyncza mogiła partyzancka J. Jabłonowskiego, który poległ w Gumniskach w walce z Niemcami w czasie II wojny światowej oraz Krzyż Katyński upamiętniający porucznika Stanisława Klisia zamordowanego w kwietniu 1940 roku przez NKWD.

Parafia Kościoła rzymskokatolickiego[edytuj]

Straszęcin jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Wszystkich Świętych i Niepokalanego Serca NMP należącej do dekanatu Dębica Zachód w diecezji tarnowskiej[3].

Pierwszy drewniany kościół parafialny istniał w latach 1511-1944. Obecny kościół wybudowany został w latach 1934-1950 wg projektu Franciszka Mączyńskiego.

W 2012 roku na terenie parafii Wszystkich Świętych otworzona została grota maryjna, powstała z inicjatywy proboszcza, ks. Bogusława Czecha. W jej ścianę wbudowano kamień przywieziony z sanktuarium w Lourdes[4].

Sport[edytuj]

  • W Straszęcinie działa obecnie klub badmintonowy Orbitek Straszęcin
  • Istnieje także Ludowy Klub Sportowy Borowiec Straszęcin występujący obecnie w dębickiej A-klasie.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Pomniki Pamięci Narodowej z dni walk i męczeństwa na terenie województwa tarnowskiego; Oprac.: R. Hycnar, A. Pietrzykowa, F. Turzański, St. Wróbel, K. Głomb; wydawcy: ZBoWiD Zarząd wojewódzki w Tarnowie, Tarnów 1984, s. 124.

Linki zewnętrzne[edytuj]