Strzelanina w szkole w Red Lake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strzelanina w szkole w Red Lake
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejsce Red Lake
Data 21 marca 2005
Godzina 14:49-14:58
Liczba zabitych 10 osób (w tym sprawca)
Liczba rannych 7 osób
Typ ataku strzelanina szkolna, masowe morderstwo, zbrodniczy szał
Sprawca Jeffrey Weise
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
miejsce strzelaniny
miejsce strzelaniny
Ziemia48°09′18″N 95°06′08″W/48,155000 -95,102222

Strzelanina w szkole w Red Lake – strzelanina, do której doszło 21 marca 2005 w liceum w miejscowości Red Lake w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych. Sprawcą był 16-letni uczeń tej szkoły Jeffrey Weise. W strzelaninie zginęło 10 osób, a 7 zostało rannych.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Napastnik przed dokonaniem strzelaniny w szkole zabił w domu swojego 58-letniego dziadka i jego 32-letnią partnerkę. Zbrodni tych dokonał przy użyciu pistoletu Ruger MK II, który miał w posiadaniu od ponad roku. Po dokonaniu pierwszych dwóch zabójstw, wziął kamizelkę kuloodporną swojego dziadka, który był oficerem miejscowej policji, oraz jego pistolet i strzelbę. Weise wsiadł do policyjnego pojazdu swojego dziadka i pojechał do liceum Red Lake Senior High School do którego uczęszczał[1].

Weise czekał na parkingu szkoły przez kilka chwil, po czym wysiadł z pojazdu i strzelił do stojącego przed szkołą strażnika, zabijając go na miejscu. Inny strażnik zdołał uciec Weise'owi nie doznając obrażeń. Później okazało się, że obaj strażnicy byli nieuzbrojeni i nie mogli stawić czoła napastnikowi. Weise wszedł do szkoły i udał się do klasy, w której odbywała się lekcja języka angielskiego. W tej klasie zastrzelił trzech uczniów i nauczycielkę. Podczas strzelaniny jeden z uczniów rzucił się na napastnika z ołówkiem lekko raniąc go w brzuch, ale chwilę później został przez niego postrzelony w twarz i doznał krytycznych obrażeń, ale przeżył. W trakcie ataku Weise spytał się jednej z uczennic czy wierzy w Boga, co stanowiło oczywiste nawiązanie do słynnej wymiany zdań między jednym ze sprawców i niedoszłą ofiarą masakry w Columbine High School[2][3].

Weise po dokonaniu masakry w klasie, wyszedł z niej i strzelił do czterech uczniów znajdujących się przy głównym wejściu do szkoły, zabijając dwóch z nich i raniąc dwóch kolejnych. Chwilę później pod szkołę przyjechała policja. Weise zaczął strzelać do policjantów, a ci również odpowiedzieli ogniem. W pewnym momencie jeden z policjantów postrzelił Weise'a w brzuch i prawe ramię. Sprawca wycofał się do wnętrza szkoły, wszedł do pustej klasy i popełnił samobójstwo, strzelając sobie ze strzelby w szyję[4].

Strzelanina w szkole trwała około 9 minut. W czasie całego ataku Weise wystrzelił 59 razy. W masakrze zginęło 10 osób, a 7 zostało rannych[5].

Ofiary strzelaniny[6][edytuj | edytuj kod]

  • Daryl Allen Lussier Sr. (58 lat)
  • Michelle Leigh Sigana (32 lata)
  • Derrick Brian Brun (28 lat)
  • Neva Jane Wynkoop-Rogers (62 lata)
  • Alicia Alberta White (14 lat)
  • Thurlene Marie Stillday (15 lat)
  • Chanelle Star Rosebear (15 lat)
  • Chase Albert Lussier (15 lat)
  • Dewayne Michael Lewis (15 lat)
  • Jeffrey James Weise (16 lat)

Sprawca[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą strzelaniny był 16-letni Jeffrey James Weise (ur. 8 sierpnia 1988 w Minneapolis). Był on uczniem liceum w Red Lake, w którym dokonał masakry, ale w momencie strzelaniny miał nauczanie domowe. Weise był prześladowany w swojej szkole ze względu na odmienne zainteresowania. Kiedy był nieco młodszy często dopuszczał się wagarowania, żeby uniknąć bycia prześladowanym i z tego powodu miał również problemy dyscyplinarne w szkole[7][8].

Weise miał duże problemy rodzinne – urodził się jako nieślubne dziecko 17-letniej Joanne Weise i 21-letniego Daryla Lussiera Jr, jego matka rozeszła się z ojcem i znęcała się nad dzieckiem, gdy Jeffrey Weise miał kilka lat, ponadto zapoznawała się też z mężczyznami, którzy także znęcali się nad kilkuletnim wtedy Weise'm. W 1997 roku ojciec Weise'a popełnił samobójstwo, a dwa lata później jego matka doznała ciężkich obrażeń w wypadku samochodowym. Wychowywaniem Weise'a zajął się jego dziadek Daryl Lussier Sr., który mieszkał ze swoją 32-letnią partnerką Michelle Siganą. Weise miał najprawdopodobniej dobre relacje z dziadkiem i jego partnerką[9][10].

Weise podjął w maju i czerwcu 2004 roku dwie próby samobójcze. Po tych zdarzeniach przepisano mu antydepresant Prozac. Używanie tego leku w terapii depresji u osób nieletnich i u młodzieży już wtedy wzbudzała duże kontrowersje, gdyż kilka lat wcześniej okazało się, że zażywał go Eric Harris – jeden ze sprawców masakry w Columbine High School[11]. Masakra w Columbine była ponadto jednym z zainteresowań Weise'a, czego dał znak w czasie masakry, pytając się ofiary o jej wiarę w podobny sposób jak Dylan Klebold zapytał jedną z niedoszłych ofiar o imieniu Valeen Schnurr podczas masakry w Columbine, ponadto w internecie pisał o chęci popełnienia strzelaniny 20 kwietnia, w rocznicę masakry w Columbine, oglądał także filmy o strzelaninach szkolnych. Weise miał poglądy skrajnie prawicowe – w internecie wyrażał się z podziwem o Adolfie Hitlerze i nazizmie, swoje poglądy wyrażał na forum jednej z neonazistowskich amerykańskich partii politycznych[12][13].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]