Substancja (fizyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Substancjamateria składająca się z obiektów (cząstek, atomów) mających niezerową masę spoczynkową[1][2]. Substancją nie jest zatem np. fala lub pole fizyczne (grawitacyjne, elektryczne).

Substancja może być jednorodna w sensie chemicznym (np. związek chemiczny) i fizycznym (ośrodek ciągły) albo może być niejednorodna (mieszanina, granulat). Jej skład może być ustalony lub zmienny.

Substancja w sensie fizycznym jest pojęciem szerszym od pojęcia "substancja chemiczna" używanego w chemii. Zatem każda substancja chemiczna jest również substancją w sensie fizycznym, ale nie odwrotnie.

Przykłady klasyfikacji substancji[edytuj | edytuj kod]

 

     Substancja tylko w znaczeniu      Substancja w fizyce Nie jest substancją:
fizycznym:     i substancja chemiczna:      
woda morska woda (H2O) fala na wodzie
stal żelazo światło
piasek kwarc pole grawitacyjne

Substancja a ciało fizyczne[edytuj | edytuj kod]

Dana substancja może mieć określone właściwości fizyczne, np. gęstość, lepkość, kolor. Natomiast pozbawiona jest cech o charakterze ograniczającym, jak np. długość, objętość, masa. Takie cechy mogą charakteryzować ciało fizyczne. Istotna jest zależność pomiędzy substancją i ciałem fizycznym. Substancja nie jest ciałem fizycznym, ale ciało jest zbudowane z substancji. Na przykład lód jest substancją, z której mogą być zbudowane ciała takie jak np. sopel, kra, igloo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]