Suflet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Suflet czekoladowy

Suflet – rodzaj lekkiego, podawanego na gorąco wypieku, przyrządzanego na bazie utartych z cukrem lub masłem żółtek jaj oraz piany ubitej z białek. Dodatkowe składniki masy na suflet to np. bułka tarta, orzechy, migdały, przeciery owocowe albo warzywne.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyczna dla tej potrawy jest delikatna, lekka i porowata struktura, uzyskiwana dzięki dużej zawartości piany z białek, mieszanej z pozostałymi składnikami (silnie rozdrobnionymi) bezpośrednio przed włożeniem do mocno rozgrzanego piekarnika – wysoka temperatura pieczenia zapewnia szybki wzrost objętości i ścinanie białka. Danie podczas pieczenia jest bardzo wrażliwe na zmiany temperatury – nawet nieznaczne jej wahania mogą spowodować kurczenie się i opadanie masy, a także znaczącą utratę walorów smakowych. Suflet należy spożyć bezpośrednio po wyjęciu z pieca, nie przekładając do innego naczynia – wychłodzenie spowoduje również bardzo szybką utratę smaku i opadnięcie ciasta.

Podczas przyrządzania należy zachować szczególną staranność w doborze i proporcjach składników. Pieczenie odbywa się w naczyniach ceramicznych o pionowych ściankach. Mogą być one mniejsze – na jedną porcję, lub większe – na kilka porcji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Danuta Łebkowska, Marek Łebkowski, Naleśniki, omlety i suflety, Tenten, Warszawa 1993, s. 6, 16-17.
  • „Zastosowanie ubitych jaj w potrawach”. W: Krystyna Flis, Aleksandra Procner: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: podręcznik dla technikum. Część 2. Wyd. XVIII. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2009, s. 28. ISBN 978-83-02-02862-5 (część 2), ISBN 978-83-02-03170-0 (całość).