Sukcynoglikan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sukcynoglikan
Struktura chemiczna sukcynoglikanu z Sinorhizobium meliloti
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C57H88O47-2

Masa molowa

1525,3 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

73667-50-2

PubChem

154586087

Sukcynoglikan (ang. succinoglycan) jest polimerem podjednostek oktasacharydów, składającym się z jednej reszty galaktozy, siedmiu reszt glukozy[1], połączonych wiązaniami β-glikozydowymi [2]. Może być modyfikowany przez grupy acetylowe, sukcynylowe i pirogronowe [2]. Ujemny ładunek karboksylanów na grupach sukcynylowych i pirogronowych czynią polisacharyd kwasowym [3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sukcynoglikan został po raz pierwszy oczyszczony przez Tokuya Harada w 1965 roku. Początkowo związek ten został nazwany sukcynoglukanem przez zawarty w nim kwas bursztynowy, który składa się głównie z kilku reszt glukozy. Jednak zmieniono tę nazwę na sukcynoglikan, ponieważ jedna reszta galaktozy na siedem reszt glukozy jest również obecna w strukturze tego związku wraz z pewnymi podstawnikami nie węglowodanowymi, a mianowicie pirogronianem, bursztynianem i octanem[4].

Wiadomości ogólne[edytuj | edytuj kod]

Terminy glikan i polisacharyd są zdefiniowane przez IUPAC jako synonimy oznaczające „związki składające się z dużej liczby monosacharydów połączonych glikozydami” [5].

Egzopolisacharyd sukcynoglikan jest wytwarzany głównie przez dużą liczbę mikroorganizmów glebowych z rodzajów Agrobacterium, Rhizobium czy Pseudomonas. Właściwości strukturalne sukcynoglikanu są wyjątkowe pod względem stabilności termicznej i doskonałych właściwości lepkości. W przeciwieństwie do innych wysoce skomercjalizowanych bakteryjnych egzopolisacharydów, takich jak dekstran lub ksantan[4]. Sukcynoglikan w Rhizobium meliloti jest niezbędny do inwazji guzków i być może ich rozwoju [1]. Bakterie atakują guzki przez rurki pochodzenia roślinnego zwane nitkami infekcyjnymi i po uwolnieniu do komórek we wnętrzu guzków, różnicują się w bakteroidy i zaczynają wiązać azot atmosferyczny. Analizy genetyczne wykazały, że sukcynoglikan wytwarzany przez Sinorhizobium meliloti (dawniej Rhizobium meliloti) Rm1021 typu dzikiego, jest niezbędny do udanej inwazji guzków przez bakterie. Rola tych egzopolisacharydów w inwazji guzków nie jest jeszcze jasna. Sukcynoglikany mogą działać jako cząsteczka sygnałowa, wyzwalając odpowiedź rozwojową u rośliny lub regulując odpowiedzi obronne gospodarza. Sukcynoglikany mogą odgrywać rolę strukturalną, przynosząc korzyści bakterii, umożliwiając przyczepność do powierzchni, poprawiając pozyskiwanie składników odżywczych lub zapewniając ochronę przed stresami środowiskowymi i obroną żywiciela [3].

Zastosowanie bakteryjnego sukcynoglikanu[edytuj | edytuj kod]

Bakteryjne sukcynoglikany obejmują m.in. płyny lecznicze na bazie solanki, kompozycje detergentów do prania, dodatki kosmetyczne. Bakteryjne sukcynoglikany wykorzystuje się jako zagęszczacze, wzmacniacze tekstur, emulgatory, plastyfikatory, stabilizatory lub środki flokulujące. W niedalekim czasie sukcynoglikan był również stosowany jako środek stabilizujący w syntezie zielonych nanocząstek metalu, gdzie rozmiar nanocząstek srebra pozostaje jednolity poniżej 10 nm. Te nanocząsteczki metali są również silną alternatywą dla środków przeciwdrobnoustrojowych [4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]