Sunset Boulevard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Seal of Los Angeles, California.svg Los Angeles Seal of West Hollywood, California.png West Hollywood Coat of arms of Beverly Hills, California.png Beverly Hills
ulica Sunset Boulevard
Znak z nazwą ulicy w Beverly Hills
Znak z nazwą ulicy w Beverly Hills
Położenie na mapie metropolii Los Angeles
Mapa lokalizacyjna metropolii Los Angeles
ulica  Sunset Boulevard
ulica Sunset Boulevard
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
ulica  Sunset Boulevard
ulica Sunset Boulevard
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
ulica  Sunset Boulevard
ulica Sunset Boulevard
Ziemia34°08′07,0″N 118°43′01,0″W/34,135278 -118,716944

Sunset Boulevard – ulica w zachodniej części hrabstwa Los Angeles. Rozciąga się od Figueroa Street w śródmieściu (downtown) Los Angeles do Pacific Coast Highway przy Oceanie Spokojnym w dzielnicy Pacific Palisades. Jest ikoną kultury Hollywood.

Mający około 24 mile długości, bulwar przebiega wzdłuż lub w pobliżu Echo Park, Silver Lake, Los Feliz, Hollywood, West Hollywood, Beverly Hills, Holmby Hills, Bel-Air, Brentwood i Pacific Palisades. W dzielnicy Bel-Air przebiega wzdłuż północnej granicy kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego, funkcjonuje również jako łącznik pomiędzy północną a południowo-zachodnią częścią Beverly Hills.

Bulwar w niektórych rejonach bywa zdradziecki i zawiły. Posiada co najmniej cztery pasy w szerokości. Sunset (wzdłuż Santa Monica i Wilshire Boulevard) jest często zakorkowany już daleko poza swoim zasięgiem. W rezultacie, nie są na nim rzadkim zjawiskiem różne wypadki drogowe. Korki na Sunset zwykle przesuwają się bardzo wolno, a w godzinach szczytu kierowcy jadą niemal zderzak w zderzak w obu kierunkach.

Sunset rozciąga się dalej na wschód, zaczynając w Alameda Street, w pobliżu Union Station i obok Olvera Street w historycznej części dzielnicy Downtown, ale część Sunset Boulevard we wschodniej Figueroa, na północnym krańcu Downtown, została w 1994 przemianowana na Cesar Chavez Avenue, wzdłuż Macy Street i Brooklyn Avenue, ku czci dawnego Meksykańsko-Amerykańskiego lidera związków zawodowych.

W latach siedemdziesiątych, przestrzeń pomiędzy Gardner Street i Western Avenue, stała się czymś w rodzaju red light district, w znaczącym stopniu dotkniętym uliczną prostytucją. To tutaj, na rogu Sunset i Courtney Avenue, aktor Hugh Grant zjechał swoim samochodem na pobocze i zabrał prostytutkę Divine Brown, wczesnym rankiem 27 czerwca 1995 roku. Następnie przejechał kilka budynków na wschód i zaparkował na rogu alej Curson i Hawthorn. Policja aresztowała jego i prostytutkę pod zarzutem sprośnego zachowania w miejscu publicznym, po czym Grant został ukarany grzywną w wysokości $1.200. Niedługo po licznych nalotach policji w tym miejscu, uliczna prostytucja w red light district zaczęła się zmniejszać.

Sunset Boulevard w Hollywood jest czasami również nazywany „Gitarowym Ciągiem”, dzięki dużej ilości sklepów z gitarami i przedsiębiorstw powiązanych z muzyką, jak między innymi legendarne studio nagraniowe Sunset Sound Studios i United Western Recorders. Także wielu młodych, roztargnionych aktorów, muzyków i innych artystów mieszka w obrębie Sunset. Najlepiej rozpoznawalną częścią Sunset Boulevard jest prawdopodobnie Sunset Strip w West Hollywood, który jest centrum życia nocnego w Los Angeles.

Część Sunset Boulevard od zachodnich granic miasta w Beverly Hills do jego wschodu, nazywana jest Beverly Boulevard.

Bulwar jest upamiętniony w filmie Billy’ego Wildera, musicalu Andrew Lloyda Webbera oraz w serialu telewizyjnym z lat pięćdziesiątych, 77 Sunset Strip. Przebój duetu Jan and Dean „Dead Man’s Curve” uwiecznił sekcję bulwaru w pobliżu posiadłości w Bel-Air, na północ od stadionu Drake Stadium należącego do Uniwersytetu Kalifornijskiego. Disney’s Hollywood Studios użyły Sunset jako zasłony dla Wieży Grozy i kolejki górskiej Rock ‘n’ Roller Coaster.

Dwie linie komunikacji miejskiej Metro Local, 2 i 302, obsługują Sunset Boulevard. Linia 302 przymierzana jest natomiast do zastąpienia przez linię 702, należącą do Metro Rapid. Pociągi czerwonej linii metra w Los Angeles obsługują stację Vermont/Sunset przy Vermont Avenue.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]