Szklana żabka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szklana żabka
Centrolenella colymbiphyllum
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Rodzina Centrolenidae
Rodzaj Centrolenella
Gatunek Centrolenella colymbiphyllum

Szklana żabka (Centrolenella colymbiphyllum) - gatunek płaza z rzędu płazów bezogonowych, z rodziny szklanych żab (Centrolenidae). Występuje na terenie Ameryki Środkowej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wielkość płaza dochodzi do 3 cm. Gatunek ten charakteryzuje się rzadką cechą przezroczystości tkanki mięśniowej oraz skóry. Od strony brzusznej widoczne są wewnętrzne narządy, od strony powierzchni górnej skóra jest mniej przezroczysta o zabarwieniu zielonkawym z jasnymi plamkami. Tęczówka w kolorze złocistym.

Szklana żabka prowadzi nadrzewny tryb życia. Zamieszkuje krzewy i młode drzewka w pobliżu strumieni. Za dnia wyleguje się na dużych liściach, wieczorem po zmierzchu staje się aktywną polując na małe owady.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Rozmnażanie odbywa się na liściu zwisającym w bezpośrednim sąsiedztwie z wodą. Samica składa na liściu po kilkadziesiąt sztuk jaj, które otoczone sa galaretowatą osłonką. Rozwój jaj odbywa się na liściu. Skrzek namoczony deszczówką zsuwa się z czasem z liścia wpadając do wody gdzie następuje końcowy etap w rozwoju kijanki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mały Słownik Zoologiczny/gady i płazy, Włodzimierz Juszczyk, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1978

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie szklanej żabki