Szkoła przy ul. Klemensa Janickiego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szkoła przy ul. Janickiego w Poznaniu
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

Ulica Janickiego 22

Typ budynku

szkoła

Styl architektoniczny

modernizm

Architekt

Witold Milewski, Zygmunt Skupniewicz

Ukończenie budowy

1958

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szkoła przy ul. Janickiego w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Szkoła przy ul. Janickiego w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Szkoła przy ul. Janickiego w Poznaniu”
Ziemia52°25′01,46″N 16°53′40,21″E/52,417072 16,894503

Szkoła przy ul. Janickiego 22 – dwukondygnacyjna, 15-klasowa szkoła podstawowa zlokalizowana w Poznaniu, przy ul. Klemensa Janickiego 22 na Jeżycach.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Elewacja boczna (na pierwszym piętrze widoczne doświetlenie sal)

Szkoła zaprojektowana przez Witolda Milewskiego oraz Zygmunta Skupniewicza i oddana do użytku w 1958 miała nowatorskie w skali kraju rozwiązania architektoniczne. Poszczególne klasy zaprojektowano, nie jak dotychczas jako prostokątne, lecz kwadratowe - nie na trzy, lecz na cztery rzędy ławek. Zastosowanie takiego rozwiązania wymusiło dwustronne doświetlenie klas, a zatem umieszczenie ich wszystkich na najwyższej kondygnacji (pierwsze piętro). Na parterze znalazły się wszelkie pozostałe pomieszczenia, nie wymagające tak dobrego naświetlenia (administracja, gabinety specjalistyczne, szatnie, itp.). Układ konstrukcyjny budynku był poprzeczny, ściany nośne - klinkierowe, spoinowane, ściany wypełniające - z lekkich materiałów, izolacyjne, malowane na biało (kontrast dla klinkieru). Na ścianie zewnętrznej umieszczono ozdobny napis Szkoła im. hetmana St. Czarneckiego. Niedługo po zbudowaniu, obiekt bez konsultacji z architektami, poważnie przebudowano (dodano typową stolarkę, dodatkowe wejście i całość jednolicie otynkowano), co wywołało protest twórców, odwołanie do Izby Architektonicznej i przywrócenie stanu pierwotnego[1].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu znajdują się m.in.: VII LO, Collegium Wrzoska, dawne Weststadt i Trasa Niestachowska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Projekt - Miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005, Henryk Marcinkowski i inni, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013, s. 137, ISBN 978-83-7768-069-8, OCLC 871701842.