Przejdź do zawartości

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy – pod tą nazwą spotkać można obecnie kilka szlaków, dotyczących nie tylko Czarnej Hańczy, ale też Kanału Augustowskiego, Rospudy, czy Blizny.

Szlak kajakowy Rospudą, Blizną i Czarną Hańczą
Szlak kajakowy Rospudą, Blizną i Czarną Hańczą

Typowy szlak Czarnej Hańczy zaczyna się przy jej źródłach, lub częściej, na jeziorze Wigry, a kończy w miejscowości Rygol, gdzie spotykają się wody rzeki i Kanału Augustowskiego. Mimo to istnieją dwa klasyczne szlaki Czarnej Hańczy: mała pętla i duża pętla.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy – mała pętla
Prowadzi z Augustowa przez jezioro Białe, Studzieniczne i Kanał Augustowski do jeziora Serwy, stamtąd konieczna jest przenoska do Bryzgla nad Wigrami. Dalej jeziorem, Czarną Hańczą i od Rygola – powrót kanałem (ok. 6 dni).
Szlak kajakowy Czarnej Hańczy – duża pętla
Duża pętla wypływa z Augustowa w rzekę Rospudę, wpływa pod prąd w bardzo trudną rzeczkę Bliznę do jeziora Blizno. Stamtąd przenoska na Wigry i dalej identycznie jak w przypadku małej pętli (ok. 8–9 dni).

Do szlaków tych zaliczyć można też szlak kajakowy Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego, który prowadzi od jeziora Wigry, przez Czarną Hańczę i Kanał Augustowski do Augustowa i jest niejako częścią małej pętli.

Szlak Czarnej Hańczy[edytuj | edytuj kod]

Czarna Hańcza ma swoje źródła w okolicach Wiżajn na wysokości 245 m n.p.m. niedaleko jeziora Hańcza, na Pojezierzu Wschodniosuwalskim[1]. Trasę od źródła do ujścia podzielić można na dwa etapy[2]: pierwszy górny pomiędzy jeziorami Hańcza a Wigry ma 47 km[1]. Jest płytki i wąski[2] ze spadkiem 2,3 promila[1] (miejscami dochodzi do 4 promili[2]). Spływy są tam możliwe zazwyczaj tylko podczas wiosennych roztopów. Jest to trasa przeznaczona dla zaawansowanych kajakarzy z odpowiednim sprzętem i miłośników trekkingu kajakowego[2]. Ponadto aby pływać w górnym biegu rzeki potrzebne są odpowiednie pozwolenia – znajdują się tam rezerwaty przyrody: Jezioro Hańcza, Głazowisko Bachanowo i ostoja bobrów Stary Folwark[1].

W nizinnym odcinku rzeka diametralnie zmienia swój bieg. Trasa liczy około 88 km[3]. Zaczyna się w miejscowości Stary Folwark, na północnym brzegu jeziora Wigry, i płynie spokojnie znacznie szerszym korytem i dużo wolniej. Prawie cały czas rzeka płynie przez obszar puszczy Augustowskiej, aż do miejscowości Rygol, gdzie spotykają się wody rzeki i Kanału Augustowskiego. Podzielić ją można na trzy lub cztery odcinki.

Na rzece spotkać można pnie przegradzające drogę

Odcinek pierwszy[edytuj | edytuj kod]

Za początek trasy uważa się jezioro Wigry, gdzie kajaki można zwodować w Starym Folwarku, miejscowości Gawrych Ruda, w Bryzglu, lub przy klasztorze w Wigrach (patrz mapka po prawej). Po przepłynięciu Wigier dopływa się do niewielkiego jeziora Postaw, a po jego przebyciu szlak prowadzi już Czarną Hańczą.

Odcinek drugi[edytuj | edytuj kod]

Ten 16,5 km[4] odcinek zaczyna się od byłej stanicy wodnej w Wysokim Moście, a kończy na stanicy we Frąckach[4]. Trasa częściowo przepływa przez Wigierski Park Narodowy[4]. Ze względu na walory widokowe uznawany jest za jeden z ciekawszych odcinków. Jest to trasa łatwa, choć jest na niej sporo meandrów[4].

Odcinek trzeci[edytuj | edytuj kod]

Początek tego odcinka zaczyna się na stanicy we Frąckach, a kończy w Dworczysku. Odcinek ma 10 km długości. Nurt na tym odcinku jest szybki, a rzeka, która ma liczne zakręty, meandruje między polami i łąkami[4]. Z tego względu uważana jest za trudną[4].

Odcinek czwarty[edytuj | edytuj kod]

Trasa rozpoczynająca się w Dworzyskach liczy 17 km[4]. Początkowo prowadzi przez Puszczę Augustowską[4]. Spotkać można zwalone pnie przegradzające rzekę[4]. Ta część, z uwagi na to, że rzeka silnie meandruje, uważana jest za trudną i wymagającą od kajakarzy pewnych umiejętności[4]. "Dzika" Hańcza kończy się na wysokości wsi Rygol, gdzie rzeka włącza się w system Kanału Augustowskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Czarna Hańcza na onet.pl.
  2. a b c d Spływy kajakowe. Czarna Hańcza.
  3. Szlaki turystyczne Suwalszczyzny. Szlaki wodne.
  4. a b c d e f g h i j Stowarzyszenie "Ziemia Sejneńska": trasa Spływu kajakowego Szlakiem Czarnej Hańczy. Sejny: Stowarzyszenie "Ziemia Sejneńska", 2009, s. 4.