Szynoprzewód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szynoprzewód, szyna prądowa – element przewodzący elektrycznie, przewód sztywny, zwykle o dużych wymiarach (długość rzędu 3 m, przekrój – kilkaset milimetrów kwadratowych) i jednolitej strukturze, służący do przekazywania prądu o zazwyczaj dużej wartości. Istnieją również szyny prądowe o niewielkich wymiarach (rzędu centymetrów), dla niewielkich prądów, elastyczne, służące do szybkiego montażu/demontażu, zapewniające łatwy i estetyczny sposób tworzenia instalacji elektrycznej. Większość szyn prądowych ma kształt płaskownika, rzadziej ceownika lub rury.

Według najnowszej polskiej nomenklatury poprawna nazwa szyny prądowej to szynoprzewód.

Zastosowania[edytuj]

Najstarsze wykorzystanie szyn prądowych to podłączenie transformatorów do sieci elektroenergetycznej.

W metrze i różnych rodzajach kolei szyna prądowa jest umieszczona wzdłuż torów. Dostarcza energię elektryczną pojazdom korzystającym z danej sieci. W kolejnictwie jest nazywana trzecią szyną, gdy zasilanie jest unipolarne, lub czwartą, gdy zasilanie jest bipolarne. Pierwszy z tych przypadków zastosowano w Metrze Warszawskim, gdzie szyna prądowa położona na wysokości 14 cm jest pod napięciem +750 V. Podobnej techniki próbowano używać na bardzo wczesnym etapie rozwoju naziemnej kolei elektrycznej, jednak ze względu na niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym, kłopoty z wykonaniem skrzyżowań z drogami kołowymi i koniecznością wykonywania odpowiednich zabezpieczeń do dziś stosowana jest zasadniczo na ograniczonych sieciach kolei miejskich. Istnieją też systemy zasilania z szyny prądowej umieszczonej nad pojazdem – analogicznie jak sieci trakcyjnej. W metrze samo wchodzenie na torowisko jest zabronione, przy czym należy zauważyć, że dla pasażerów możliwe tylko na monitorowanych stacjach, a szyna prądowa jest częściowo osłonięta i oznaczona odpowiednimi ostrzeżeniami.

Coraz częściej duże obiekty o wysokich wymaganiach dotyczących niezawodności dostarczania energii elektrycznej, takie jak na przykład budynki firm telekomunikacyjnych, mają redundancyjnie łączone niezależne źródła zasilania właśnie za pomocą szynoprzewodów. Typowe prądy osiągają wartości rzędu kiloamperów.