Tadeusz Urbański (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Urbański
Data i miejsce urodzenia 22 stycznia 1935
Inowrocław
Data i miejsce śmierci 26 marca 1996
Lubin
Poseł VIII kadencji Sejmu PRL
Okres od 24 września 1981
do 31 sierpnia 1985
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Medal 30-lecia Polski Ludowej

Tadeusz Stanisław Urbański (ur. 22 stycznia 1935 w Inowrocławiu, zm. 26 marca 1996 w Lubinie) – polski polityk, poseł na Sejm PRL VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

1 sierpnia 1952, jako absolwent Technikum Elektrycznego w Toruniu, rozpoczął pracę – na podstawie "nakazu pracy" – w Fabryce Urządzeń Mechanicznych "Chocianów" w Chocianowie na stanowisku zaopatrzeniowca. Po ukończeniu studiów na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Poznańskiej w 1968 uzyskał tytuł zawodowy inżyniera mechanika i awansował na zastępcę dyrektora ds. ekonomicznych, będąc uprzednio dyspozytorem produkcji i szefem produkcji. W okresie od 13 lipca 1973 do 1992 był dyrektorem naczelnym tej samej fabryki, która kolejno zmieniała nazwę: Kombinat Obrabiarek do Części Tocznych "PONAR – WAFUM" – Fabryka Urządzeń Mechanicznych w Chocianowie, Fabryka Automatów Tokarskich "PONAR – WROCŁAW" Zakład Nr 2 w Chocianowie, Fabryka Urządzeń Mechanicznych "PONAR – CHOCIANÓW" w Chocianowie.

W 1954 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a w latach 1957–1962 należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Od 1968 do 1978 był członkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego lub Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR w Chocianowie (do 1974 także prezydium MGK Frontu Jedności Narodu, początkowo jako przewodniczący). Pełnił mandat radnego Powiatowej Rady Narodowej w Lubinie oraz radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Legnicy. W latach 1981–1985 pełnił mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Legnica. Zasiadał w Komisji Do Spraw Samorządu Pracowniczego Przedsiębiorstw, Komisji Przemysłu Ciężkiego, Maszynowego i Hutnictwa, Komisji Przemysłu oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Dzięki jego zaangażowaniu w mieście i gminie Chocianów nastąpił rozwój społeczno gospodarczy; wybudowano wiele obiektów budownictwa mieszkaniowego, socjalnego i przemysłowego, a także stadion sportowy i szkołę średnią przy ul. Kolonialnej. Był również zawodnikiem KS Stal i działaczem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 30-lecia Polski Ludowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]