Lubin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w Polsce. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Lubin
Ratusz w Lubinie
Ratusz w Lubinie
Herb Flaga
Herb Lubina Flaga Lubina
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat lubiński
Gmina gmina miejska
Prawa miejskie 1295
Prezydent Robert Raczyński
Powierzchnia 40,77 km²
Wysokość 121-155 m n.p.m.
Populacja (31.12.2016)
• liczba ludności
• gęstość

73 154[1]
1794 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 76
Kod pocztowy 59-300
Tablice rejestracyjne DLU
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Lubin
Lubin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lubin
Lubin
Ziemia51°23′51″N 16°12′34″E/51,397500 16,209444
TERC
(TERYT)
5020211011
SIMC 0954142
Urząd miejski
ul. Kilińskiego 10
59-300 Lubin
Strona internetowa
BIP

Lubin (niem. Lüben) – miasto w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu lubińskiego i gminy wiejskiej Lubin. Leży na Wysoczyźnie Lubińskiej, nad rzeką Zimnicą.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2014 r. miasto miało 73 658 mieszkańców[2]. Lubin leży w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. W Lubinie swoją siedzibę ma KGHM Polska Miedź, jeden z czołowych producentów miedzi i srebra na świecie.

Struktura powierzchni[edytuj]

Według danych z 1 stycznia 2015 roku, Lubin ma obszar 40,77 km²[2], w tym:

 • użytki rolne: 53%
 • użytki leśne: 11,5%

Miasto stanowi około 5,73% powierzchni powiatu[2].

Demografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Ludność Lubina.
 • Wykres liczby ludności miasta Lubin na przestrzeni ostatnich 70 lat.

Największą populację Lubina odnotował w 1996 r. – według danych GUS 83490 mieszkańców.

Dane z 31 grudnia 2011[3]

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 75 147 100 38 988 52 36 159 48
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
1843 956 887

Według danych z roku 2008[4] średni dochód na mieszkańca powiatu lubińskiego wynosił 5432,4 zł brutto. Jest to najwyższy wynik w Polsce[5].

Piramida wieku mieszkańców Lubina w 2014 roku[6]:
Piramida wieku Lubin.png

Nazwa[edytuj]

Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy nazwa miejscowości pochodzi od polskiego słowa „lubić” – określenia pozytywnej ludzkiej emocji „lubienia czegoś”[7]. W swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia on pierwotną nazwę jako Lobyn oraz „Lubyn” podając jej znaczenie „Lieblingsort” czyli tłumacząc na język polski „Miejscowość miłości lub ulubiona, ukochana miejscowość”[7]. Nazwa została później fonetycznie zgermanizowana na Lüben[7] i utraciła swoje pierwotne znaczenie.

Miejscowość wymieniona została w staropolskiej, zlatynizowanej formie Lubyn w łacińskim dokumencie wydanym w 1246 roku w Lubinie przez kancelarię księcia Bolesława II Rogatki[8]. W kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Lubyn[9][10]. Nazwa miejscowości w obecnie używanej formie Lubin wymieniona jest w łacińskim dokumencie z 1312 roku wydanym w Głogowie[11]. Miejscowość została wymieniona w łacińskim dokumencie wyd. w 1332 roku w Lubinie w zlatynizowanej staropolskiej formie Lobyn[12].

Polską nazwę Bukowa oraz niemiecką Luben w książce „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” wydanej w Głogówku w 1847 wymienił śląski pisarz Józef Lompa[13].

Historia[edytuj]

Prehistoria ziem Lubina[edytuj]

W obrębie granic administracyjnych dzisiejszego Lubina i jego najbliższych okolicach udokumentowano kilka cmentarzysk ciałopalnych pochodzących z III–V okresu epoki brązu oraz wczesnego okresu epoki żelaza tzw. halsztackiego, a więc związanych z kulturą łużycką, która na terenie niemal całej dzisiejszej Polski rozwijała się przez ok. 1000 lat (1300–400 lat p.n.e.). Jednak najstarszym, jest grób szkieletowy odkryty w 1941 roku tuż za rogatkami miasta, przy drodze do Ścinawy. Jego powstanie umiejscowiono w młodszym okresie epoki kamiennejneolicie, czyli około 4000 lat temu[14].

Powstanie pierwszej osady na terenie dzisiejszego Lubina (osiedle Stary Lubin) związane jest z przecięciem się w tym miejscu ważnych szlaków kupieckich (np. z Magdeburga poprzez Wrocław do Kijowa i z południa przez Wielkopolskę nad Morze Bałtyckie) w związku z czym była zapewne miejscem odpoczynku wędrujących kupców, a także handlu ich towarami. Nie do końca wiadomo, czy Lubinem władali wówczas[potrzebny przypis] Dziadoszanie czy Trzebowianie, gdyż leżał on w połowie drogi między ich głównymi grodami.

Friedrich Bernhard Werner Lüben, ok. 1740 r.

Okres średniowieczny[edytuj]

Pierwsze wzmianki o Lubinie pochodzą z drugiej połowy XII wieku. Bulla papieska wydana prawdopodobnie w 1155 roku wymienia Lubin wśród 13 śląskich kasztelanii, a ok. 1178 roku książę Bolesław Wysoki osadę na Starym Lubinie podnosi do rangi miasta na prawie polskim. Nowe miasto, leżące między kasztelanią (tereny dzisiejszego Parku Wrocławskiego) a Starym Lubinem mogło zostać ufundowane przez Jadwigę Śląską i Henryka I Brodatego ok. 1205 roku. Na tych terenach ok. 1288 roku książę Przemko ścinawski lokuje miasto na prawie magdeburskim[potrzebny przypis].

Od roku 1349 Lubin był księstwem. Pierwszym jego władcą był Ludwik I Brzeski, fundator „Kodeksu lubińskiego” z ilustrowaną legendą o św. Jadwidze Śląskiej. Ostatnim była Anna Pomorska, która rządzi miastem do swojej śmierci w 1550.

Lubin po Wojnach śląskich[edytuj]

Rzeczywistość okolic Lubina zaczęła zmieniać się po podboju Śląska przez Prusy, Księstwo Legnickie którego Lubin był znacznym miastem stało się miastem zarządzanym z Berlina. Zmiana przynależności politycznej miasta, jaka była efektem podboju spowodowała, że na miasto mieć wpływ zaczęli biurokraci berlińscy, a nie jak za Habsburgów urzędnicy miejscowi zasiadający na zamku legnickim.

Luterańscy pastorzy składający raporty o swoich parafiach jeszcze w przededniu XIXw. pisali o Autochtonach z lubińskich okolic, którzy na co-dzień posługiwali się dialektem języka polskiego[15]. Prusy w założeniach miały być zmilitaryzowanym więc z konieczności jednorodnym krajem; to pociągnęło za sobą planową akcję germanizacyjną trwające zasadniczo do lat 30tych XX wieku[16], akcja ta doprowadziła do całkowitego już zgermanizowania Lubina wraz z okolicami.

Lubin po II wojnie światowej[edytuj]

Po II wojnie światowej niemieckojęzyczna ludność miasta została wysiedlona do Niemiec[17]. Miasto było zniszczone w 80 procentach[18]. W 1946 r. włączono je do nowo powstałego województwa wrocławskiego. Dopiero 7 maja 1946[19] ustalono obecną nazwę, wcześniej używano form „Lubień” i „Lubiń”. W 1957 inż. Jan Wyżykowski odkrył pokłady rudy miedzi w okolicach Lubina i Polkowic. 28 grudnia 1959 decyzją ministerstwa przemysłu ciężkiego powołano przedsiębiorstwo państwowe Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, który miał zająć się wydobyciem i przetwórstwem miedzi wydobytej z tych złóż. Jednocześnie rozpoczęto budowę pierwszych 17 bloków mieszkalnych z 522 mieszkaniami dla 1200 osób, które powstały już w 1960. Do końca lat 60 KGHM sfinansował połowę infrastruktury Lubina (osiedla, hotele robotnicze, szkoły, ulice, przedszkola, pawilony usługowe).

Miasto w latach 70. i 80. XX wieku[edytuj]

W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa legnickiego.

Pomnik Pamięci Ofiar Lubina '82

31 sierpnia 1982 r. miała miejsce zbrodnia lubińska – wydarzenia, podczas których Milicja Obywatelska wraz z ZOMO stłumiła demonstrację przeciwko stanowi wojennemu. Od ostrej amunicji zginęły wówczas 3 osoby (Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak), kilkadziesiąt zostało rannych[20].

W dziesiątą rocznicę Zbrodni Lubińskiej w centrum miasta odsłonięto pomnik Pamięci Ofiar. Ponadto w miejscach, gdzie padły śmiertelne strzały, ustawiono mniejsze pomniki.

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[21]:

 • kaplica zamkowa
 • mury miejskie, pozostałości z XIV w., XV w., XIX w.
 • wieża bramy – baszty głogowskiej
 • ratusz, Rynek, z 1768 r., k. XIX w.
 • zespół koszar 4 Pułku Dragonów, ul. Kościuszki, z l. 1884-86
  • gmach komendantury, ob. szkoła, ul. Kościuszki 9,
  • stajnie I, ul. Księcia Ludwika
  • stajnie II, ul. Armii Krajowej
  • odwach, ul. Składowa
  • dwa budynki administracyjno-gospodarcze, ul. Składowa
 • dom towarowy, ul. Odrodzenia 3 A, z pierwszej poł. XIX w. w ciągu kamienic
 • dom, ul. Piastowska 15, z k. XIX w.
 • dom, pl. Wolności 7, z drugiej poł. XVIII w.
 • wieża ciśnień, ul. Parkowa, z l. 1905-1906
 • kościół filialny pw. Marii Dominiki Mazzarello, ul. Przemysłowa

inne zabytki

Gospodarka[edytuj]

Szyb „Bolesław” KGHM Lubin

Stanowiący jeden z ośrodków Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego Lubin jest związany z przemysłem wydobywczym i przetwórczym rudy miedzi, której najbogatsze złoża w Europie znajdują się właśnie pod tym miastem. W lubińskich kopalniach należących do KGHM Polska Miedź SA wydobywa się również w sporych ilościach srebro. Celem rozwoju alternatywy gospodarczej wobec zakładów prowadzących przetwórstwo i wydobycie miedzi, powołana została w mieście podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kultura[edytuj]

Kina:

Ośrodki Kultury:

Centrum Kultury Muza
 • Centrum Kultury „Muza” – ul. Armii Krajowej 1
 • Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” – ul. Mikołaja Pruzi 7 i 9
 • Młodzieżowy Dom Kultury – ul. Komisji Edukacji Narodowej 6a

Biblioteki:

 • Miejska Biblioteka Publiczna – ul. Skłodowskiej 6
  • Multimedialna Biblioteka Łącznik – Filia nr 1 – ul. Odrodzenia 24
  • Filia nr 2 – ul. Kilińskiego 14B/2
  • Filia nr 3 – ul. Żurawia 17
  • Filia nr 4 – ul. Jastrzębia 6
  • Multimedialna Biblioteka Czytnik – Filia nr 5 – ul. C. K. Norwida 10
 • Biblioteka Pedagogiczna – ul. Szpakowa 1

Podział administracyjny[edytuj]

Podział miasta na osiedla: Centrum, Przylesie, Zalesie, Polne, Ustronie, Małomice, Stary Lubin, Krzeczyn, Wyżykowskiego, Staszica, Zwycięstwa, Świerczewskiego, osiedle „D”.

Sport i rekreacja[edytuj]

Lubin jest miastem dość silnie zaangażowanym sportowo, istnieją tu różnorodne sekcje i ośrodki sportu. Oprócz piłki nożnej, która najbardziej rozsławiła miasto, można w Lubinie odnaleźć kluby zajmujące się piłką ręczną, czy też lekkoatletyką, kręglami, sportami walki (Karate, boksem, Taekwondo), wspinaczką.

Obiekty sportowe i rekreacyjne[edytuj]

 • Baseny
  • Basen kryty OSiR „Centrum 7” przy Zespole Szkół Sportowych
  • Basen kryty Zespołu Szkół nr 2
  • Basen kryty Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących- nieczynny
 • Basen kryty OSiR „Ustronie” przy Gimnazjum nr 4
 • Basen odkryty przy RCS (otwarty tylko w wakacje)[potrzebny przypis]
 • Kielich – najwyższa w Polsce (34 m) wieża wspinaczkowa. Powstała w 1996 roku poprzez dostosowanie nieużywanej wieży ciśnień. Posiada 6 dróg wspinaczki o zróżnicowanych poziomach trudności, włącznie z wyjątkowo trudnym. Czasem jest udostępniana dla zwiedzających i po wejściu przez wewnętrzne schodki na szczyt można podziwiać panoramę miasta.
 • Korty tenisowe
 • Kręgielnia – jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju do kręgli klasycznych. 6 torów do gry, stoły bilardowe, dart, Air Hockey, kawiarnia.
 • Lodowisko oraz tor do jazdy szybkiej – czynne w miesiącach jesienno-zimowych
 • Lotnisko Sportowe Aeroklubu Zagłębia Miedziowego
 • Pole do gry w paintball (Kłopotów)
 • Skate Park
 • Stadiony
  • Stadion piłkarski (wcześniej Dialog Arena) klubu Zagłębie Lubin. Pojemność stadionu wynosi 16 300 miejsc[22].
  • Stadion Górniczy – pierwotny stadion wybudowany w 1972 roku, położony obok Dialog Areny, wykorzystywany jako boisko do rozgrywania spotkań drużyn młodzieżowych.
  • Stadion OSIR – zmodernizowany i nowoczesny lekkoatletyczny stadion miejski z murawą i bieżnią tartanową. Organizowane są tutaj imprezy sportowe oraz inne imprezy masowe.
  • Stadion lekkoatletyczny przy V Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących (os. Sikorskiego – ul. Komisji Edukacji Narodowej 6)
  • Stadion GOS Lubin.
  • Stadion POSTiW Lubin.
 • Stadnina koni (Krzeczyn Wielki)
 • Osiedlowe Centrum Sportowe przy Szkole Podstawowej nr 8 (Osiedle Polne)
 • Osiedlowe Centrum Sportowe przy Szkole Podstawowej nr 5 (Osiedle Zwycięstwa)
 • Osiedlowe Centrum Sportowe przy Szkole Podstawowej nr 14 (Osiedle Ustronie IV)
 • Osiedlowe Centrum Sportowe przy Gimnazjum nr 1 (Osiedle Przylesie)
 • Osiedlowe Centrum Sportowe przy Zespole Szkół Specjalnych (Osiedle Staszica)
 • Osiedlowe Centrum Sportowe przy Gimnazjum nr 3 (Osiedle Wyżykowskiego)
 • Osiedlowe Centrum Sportowe przy Gimnazjum nr 5 (Osiedle Staszica)
 • Osiedlowe Centrum Sportowe przy Zespole Szkół nr. 2 (Osiedle Przylesie)

Ścieżki rowerowe[edytuj]

Miasto posiada rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych łączących poszczególne osiedla i będących częścią turystycznych szlaków rowerowych powiatu lubińskiego:

Ścieżka rowerowa za osiedlem Ustronie
 • Rowerowy Szlak Zielony: na terenie miasta Lubina trasa biegnie
  • z kierunku wsi Obora wzdłuż ul. Jana Pawła II
  • przez os. Ustronie (Przy trasie: Park im. Jana Pawła II)
  • przez os. Wyżykowskiego (za ul. Szybową, wzdłuż ul. Krupińskiego i ul. Hutniczej)
  • przez os. Polne (wzdłuż Alei Niepodległości. Przy trasie: Park Jesionowy, następnie Park Aliantów)
  • przez Centrum Miasta (wzdłuż Alei Niepodległości. Przy trasie: Tereny Rekreacyjne, Park im. marszałka J. Piłsudskiego, następnie przejazd przez: Park im. J. Wyżykowskiego. Za Rondem im. Ofiar Zbrodni Lubińskiej jest skrzyżowanie z Rowerowym Szlakiem Czerwonym. Następnie jazda wzdłuż ul. Paderewskiego. Przejazd przez: Park Wrocławski)
  • przez os. Przylesie (wzdłuż ul. Piłsudskiego, i ul. Wyszyńskiego. Przejazd przez: Skwer im. prymasa S. Wyszyńskiego. Dalej jazda głównym deptakiem największego w Lubinie osiedla mieszkaniowego, następnie wzdłuż ul. Szpakowej i ul. Gajowej do Parku Leśnego „Strzelnica"
  • z miasta wyjeżdża się leśnym duktem w kierunku Chróstnika i Gorzelina
 • Rowerowy Szlak Czerwony: na terenie miasta Lubina trasa biegnie
  • z kierunku wsi Gola ul. Spacerową i wiaduktem drogowym
  • przez os. Staszica (wzdłuż Obwodnicy. Przy trasie: Osiedlowe Centrum Sportowe przy Szkole Podstawowej nr 5)
  • przez os. Zwycięstwa (wzdłuż ul. Paderewskiego. Przy trasie: Park Słowiański. Za Rondem im. Ofiar Zbrodni Lubińskiej jest skrzyżowanie z Rowerowym Szlakiem Zielonym
  • z miasta wyjeżdża się wzdłuż ul. Ścinawskiej, mija Obwodnicę i skręca w ul. Zieloną w kierunku wsi Kłopotów)

Zieleń miejska[edytuj]

Parki[edytuj]

 • Park im. marszałka J. Piłsudskiego
  • obejmuje tereny w Centrum między Al. Niepodległości, ul. Armii Krajowej (taras Centrum Kultury „Muza”), Murami miejskimi i ul. Mieszka I (sąsiaduje z Parkiem im. J. Wyżykowskiego)
Pomnik Jana Wyżykowskiego w parku nazwanym jego imieniem
 • Park im. J. Wyżykowskiego
  • położony w Centrum między Al. Niepodległości, ul. Mieszka I (sąsiaduje z Parkiem im. marszałka J. Piłsudskiego), rzeką Zimnicą, Wzgórzem Zamkowym z Kaplicą Zamkową, błoniami i ul. I. Paderewskiego (sąsiaduje z Parkiem Wrocławskim)
 • Park im. M. Kopernika
 • Park Wrocławski
  • znajduje się w nieopodal Centrum, między rzeką Zimnicą, Al. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Wrocławską i ul. I. Paderewskiego (sąsiaduje z Parkiem im. J. Wyżykowskiego)
 • Park Słowiański
  • obejmuje tereny obok os. Zwycięstwa, ograniczone ul. Rzemieślniczą, ul. Słowiańską i ul. I. Paderewskiego
 • Park Aliantów
  • położony między Centrum a os. Polnym, między Al. Niepodległości, ul. Bolesławiecką, ul. Parkową i liniami kolejowymi do Polkowic i Gwizdanowa.
 • Park Jesionowy
  • obejmuje tereny na os. Polne. Jego granice stanowią Al. Niepodległości, ul. Hutnicza i ul. Jodłowa.
 • Park Leśny (Strzelnica)
  • znajduje się na os. Przylesie, między ul. Kwiatową, ul. Wrzosową i ul. Gajową, nieopodal biegnie ul. Legnicka
 • Park im. Jana Pawła II
  • położony na os. Ustroniu IV, między ul. Jana Pawła II a ul. M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej
 • Park Solidarności
  • obejmuje tereny na os. D, ograniczone ul. M. Skłodowskiej – Curie, linią kolejową do Polkowic i linią kolejową do Gwizdanowa

Oświata[edytuj]

Szkoły podstawowe:

Budynek Zespołu Szkół Integracyjnych
 • Szkoła Podstawowa nr 1 Zespół Szkół Integracyjnych (Centrum – ul. Skłodowskiej 4)
 • Szkoła Podstawowa nr 3 (os. Wyżykowskiego – ul. Gwarków 93)
 • Szkoła Podstawowa nr 5 (os. Zwycięstwa i os. Staszica – ul. Kilińskiego 12)
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Marii Konopnickiej dla Dzieci Niepełnosprawnych Intelektualnie (os. Staszica – ul. Składowa 3)
 • Szkoła Podstawowa nr 7 Zespół Szkół Sportowych (os. Sikorskiego – ul. Sybiraków 11)
 • Szkoła Podstawowa nr 8 (os. Polne – ul. Parkowa 2)
 • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Stefanii Sempołowskiej (os. Przylesie – ul. Legnicka 1)
 • Szkoła Podstawowa nr 10 (os. Przylesie – ul. Wyszyńskiego 3)
 • Szkoła Podstawowa nr 12 (os. Przylesie – ul. Sowia 7)
 • Szkoła Podstawowa nr 14 (os. Ustronie – ul. Norwida 10)
 • Społeczna Szkoła Podstawowa Zespołu Szkół Społecznych im. Rady Europy (os. Przylesie – ul. Pawia 41)

Gimnazja:

 • Gimnazjum nr 1 (os. Przylesie – ul. Szpakowa 2)
 • Gimnazjum nr 2 Zespołu Szkół Sportowych (Centrum – ul. Sybiraków 11)
 • Gimnazjum nr 3 Zespołu Szkół nr 3 (os. Wyżykowskiego – ul. Gwarków 93)
 • Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II (os. Ustronie – ul. Konopnickiej 5)
 • Gimnazjum nr 5 (os. Staszica- ul. Szkolna 25)
 • Gimnazjum Integracyjne Zespołu Szkół Integracyjnych (Centrum – ul. Skłodowskiej 4)
 • Gimnazjum dla Dzieci i Młodzieży Upośledzonych Umysłowo (os. Staszica – ul. Składowa 3)
 • Salezjańskie Gimnazjum im. św. Dominika Savio (os. Polne – ul. Jana Pawła II 58)
 • Społeczne Gimnazjum Językowe przy Zespole Szkół Społecznych im. Rady Europy (os. Przylesie – ul. Pawia 41)

Licea Ogólnokształcące:

Lubińskie I LO im. Mikołaja Kopernika
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika (Centrum – ul. Kopernika 7)
 • II Liceum Ogólnokształcące (Centrum – ul. Niepodległości 31)
 • V Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół Sportowych (os. Sikorskiego – ul. Sybiraków 11)
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (ul. Marii Skłodowskiej Curie 72)
 • Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosco (Centrum – ul. Prusa 4)

Technika:

 • Technikum nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego (ul. Kościuszki 9)
 • Technikum nr 2 im. Jana Wyżykowskiego (ul. Szpakowa 1)

Szkoły Wyższe: Uczelnia Jana Wyżykowskiego (dawniej UZZM)

Szkoły języków obcych:

 • Szkoła Języków Obcych Royal College (Centrum – ul. Odrodzenia 34)
 • Szkoła Języków Obcych MCKK (Centrum – ul. Odrodzenia 21)

Inne:

 • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia (ul. Kilińskiego)
 • Szkoła Policealna TEB Edukacja (ul. Kopernika 16)
 • Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Royal College (ul. Odrodzenia 34)
 • Studium Zawodowe dla Dorosłych Royal College (ul. Odrodzenia 34)
 • Ośrodek Kształcenia „Cogito” (ul. Kopernika 8)
 • Bezpłatne Szkoły „Edukacja” (al. Niepodległości 31)

Religia[edytuj]

Na terenie miasta działalność religijną prowadzą następujące Kościoły i związki wyznaniowe:

Katolicyzm[edytuj]

Prawosławie[edytuj]

Protestantyzm[edytuj]

Inne[edytuj]

Transport[edytuj]

Transport kolejowy[edytuj]

Stacje kolejowe:

 • Lubin Górniczy (ruch pociągów pasażerskich do 31 VIII 2010 i zawieszenie z powodu źle utrzymanej przez PKP infrastruktury kolejowej, wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej do 11 XII 2010. Planowana budowa węzła przesiadkowego – połączenie komunikacji autobusowej PKS z komunikacją kolejową PKP i KD do 2012 r.)
 • Lubin Kopalnia (przez lubinian zwana „Katanga”, towarowa stacja górnicza)

Linie kolejowe:

 • Legnica-Lubin Górniczy-Rudna Gwizdanów
  • numer tabeli w rozkładzie jazdy: 289©
  • elektryfikacja: 30 sierpnia 1986 r.
  • ruch towarowy
 • Lubin Górniczy-Polkowice
  • ruch towarowy firmy Pol-Miedź Trans S.A.
  • elektryfikacja w 1986 r. tylko na odcinku Lubin Górniczy – Lubin Kopalnia
 • Lubin Górniczy-Chocianów
  • numer tabeli w rozkładzie jazdy: 268
  • brak trakcji elektrycznej
  • ruch pasażerski do 1985 r.
  • ruch towarowy do 1987 r.
  • linia rozebrana do 1992 r.

Komunikacja miejska[edytuj]

 Osobny artykuł: Komunikacja miejska w Lubinie.

Komunikacja miejska w Lubinie obsługuje jest w całości finansowana z budżetu miasta – skorzystanie z komunikacji miejskiej nie wymaga zakupu biletu[24]. Kursy, które realizowane są poza granice miasta Lubina finansowane są przez sąsiednie gminy: gminę Lubin oraz gminę Ścinawa.

Obecnie Lubin obsługuje 17 (w tym 1 sezonowo) linii:

Linia Trasa
0 (Małomicka Las) - Małomice - Osiedle Krzeczyn
1 Sportowa - Ustronie
2 Małomice - Osiedle Krzeczyn
3A Ustronie - Przylesie - Centrum - Ustronie
3B Ustronie - Centrum - Przylesie - Ustronie
4 (Kłopotów) / (Osiek, św. Katarzyny - pętla) / (Osiek - działki) / (Piłsudskiego - Kaufland) / Przylesie - Ustronie / (Cmentarz Zacisze) / (Szklary Górne - Cmentarz) / (Szyb Zachodni)
5 Krzeczyn Wielki Boisko - (WPEC) - Stadion zakłady / (KGHM)
6 Sportowa - ZG Lubin
7 Sportowa - Ustronie
8 (linia sezonowa - kursuje od 1 IV do 31 X) Spacerowa - Centrum - Spacerowa
Z (Ustronie, Sportowa, Małomice, Przylesie, KGHM) - Zajezdnia PKS
100 Niemstów (Gogołowice) - (Miroszowice) - Kościuszki Dworzec PKS
102 Kościuszki Dworzec PKS (Dąbrowa Górna) / (Czerniec) - Kościuszki Dworzec PKS (Gorzyca)
103 KGHM - Siedlce - Czerniec
104 KGHM - Raszowa Mała - Buczynka
105 KGHM - Raszówka - Bukowna
112 KGHM - Turów - Ścinawa

Komunikacja międzymiastowa i lokalna[edytuj]

Transport samochodowy[edytuj]

Krzyżują się tu drogi krajowe:

drogi wojewódzkie:

Transport lotniczy[edytuj]

W mieście Lubin funkcjonuje lotnisko Lubin. Lotnisko to posiada pas (1000m x 30m) o utwardzonej nawierzchni a także oświetlenie pasa startowego. Dzięki odprawie celnej są możliwe odloty do sąsiednich krajów. Na lotnisku kilka razy odbywały się festyny zorganizowane z okazji Dni Lubina. Lotnisko nie ma żadnego stałego połączenia z innym miastem.

Najwyższe budowle w mieście[edytuj]

Najwyższą budowlą miasta jest komin WPEC w Legnicy S.A. mierzący 230 m. Komin w Lubinie jest na 44 miejscu wśród najwyższych wolno stojących budowli w Polsce.

Miasta partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. http://demografia.stat.gov.pl/bazademografia/Tables.aspx
 2. a b c Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2015 r.. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, Departament Metodologii, Standardów i Rejestrów, 2015-07-22, s. 60. ISSN 1505-5507. OCLC 263608152. [dostęp 2016-01-09]. (pol. • ang.)
 3. GUS – Główny Urząd Statystyczny – Ludność w gminach według stanu w dniu 31.12.2011 r. – bilans opracowany w oparciu o wyniki NSP’2011
 4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
 5. Zarabiamy najlepiej w Polsce! (pol.). Oficjalny portal miasta Lubina, 2009-11-10. [dostęp 2009-11-11].
 6. Lubin w liczbach (pol.). polskawliczbach.pl. [dostęp 2016-01-09].
 7. a b c Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 69.
 8. Colmar Grünhagen 1866 ↓, s. 247.
 9. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis. dokumentyslaska.pl. [dostęp 2012-10-24].
 10. H. Markgraf, J. W. Schulte, Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis, Breslau 1889.
 11. „Codex Diplomaticus Maioris Poloniae”, tomus II, Biblioteka Kórnicka, Poznań 1878, str. 295.
 12. Colmar Grünhagen 1854 ↓, s. 154.
 13. Józef Lompa, „Krótki rys jeografii Śląska dla nauki początkowej”, Głogówek 1847, str.14.
 14. Legendy
 15. „stylistyczno-regionalne zróżnicowanie polszczyzny, [...] terminologia, nie mająca ekwiwalencji w języku polskim, wymaga w tym przypadku przytaczania jej także w brzmieniu oryginalnym „Ich dialekt jest śląski” [Ihr Dialekt ist das sogenannte Wasserpolnisch]. „Nie można ustalić jakiegoś określonego dialektu niemieckiego, bo Niemcy, którzy do nas ściągnęli, mówią różnymi gwarami”, „10 Niemców, 400 (?) Polaków [...] Spośród tych ostatnich ok. 100 mówi po niemiecku, i to poprawnie, choć nieco twardo” [w:] Prace filologiczne. 1999. tom 44 s. 176; „am bekanntesten ist das sogenannte Wasserpolnisch, dann auch das Kaschubische, Masurische usw.” [w:] Theodor Grentrup: Religion und Muttersprache. 1932. s. 162.
 16. „300 tys. Kaszubów i Mazurów program traktował jako nie-Polaków, a 1,2 mln. osób jako wahających się [Wasserpolen]; Ślązaków – jako spolonizowanych w większości Niemców, Kaszubi, Mazurzy, Wasserpolen i Ślązacy, określani generalnie jako niepolskie mniejszości, mieli pozostać na ziemiach włączonych do Rzeszy, nie podlegając ograniczeniom gospodarczym i kulturalnym” [w:] Czesław Madajczyk: Polityka III Rzeszy w okupowanej Polsce. 1970. s. 292.
 17. S. Tokarczuk: Lubin. Dzieje Miasta. Wrocław: 2003. ISBN 83-7384-012-5.
 18. Michał Kokot „Gomułka broni miedzi”, Gazeta Wyborcza 14 grudnia 2011
 19. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. Nr 44, poz. 85).
 20. Zbrodnia Lubińska z 31 sierpnia 1982
 21. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 13.9.2012]. s. 108,109.
 22. zaglebie-lubin.pl Nowy stadion
 23. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 4 czerwca 2014.
 24. Bezpłatna komunikacja miejska w Lubinie. „Ludzie powinni mieć za darmo” (pol.). natemat.pl. [dostęp 2014-09-13].

Bibliografia[edytuj]

 • Colmar Grünhagen: Regesten zur Schleisischen Geschichte. Breslau: Josef Max & COMP., 1866.
 • Colmar Grünhagen: Codex Diplomaticus Silesiae T.22 Regesten zur schlesischen Geschichte 1327-1333. Breslau: E. Wohlfarth's Buchhandlung, 1903.

Linki zewnętrzne[edytuj]