Tadeusz Willan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tadeusz Siegfried Willan (ur. 15 października 1932 w Krutyni) – mazurski pisarz, dziennikarz i działacz społeczny, założyciel oraz redaktor naczelny Masurische Storchenpost, przewodniczący Stowarzyszenia Mazurskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pracę dziennikarza rozpoczynał w Sztandarze Młodych oraz warszawskiej i krakowskiej prasie wojskowej. W 1954 uzyskał zatrudnienie w Gazecie Olsztyńskiej, której pozostał wierny do 1977. Od tego czasu przez trzynaście lat stał na czele redakcji czasopisma Warmia i Mazury. W 1978 ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Opublikował liczne reportaże o tematyce mazurskiej (ich zbiór pod tytułem Nienawiść i pajda chleba wydano w 1968 nakładem Wydawnictwa Pojezierze), powieści oraz tłumaczenia. Jest autorem kilkunastu baśni mazurskich – cześć z nich ukazała się w wydanym w 1969 Nowym kiermaszu bajek.

W 1979 opublikował w Wydawnictwie Pojezierze reportaż historyczny Droga przez morze, ukazujący tragiczną ewakuację ludności cywilnej z Prus Wschodnich na przełomie lat 1944 i 1945. Była to jedna z pierwszych publikacji w powojennej Polsce naświetlająca dramat wypędzeń i przymusowych przesiedleń.

U progu transformacji ustrojowej związał się z mniejszością niemiecką na Mazurach, zostając redaktorem odpowiedzialnym miesięcznika Masurische Storchenpost (pol. Mazurska Poczta Bociania). Założył oraz stoi na czele Stowarzyszenia Mazurskiego.

Od 1954 pozostawał członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Obecnie należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie pełnił rolę m.in. członka zarządu oddziału i rzecznika dyscyplinarnego. Od 2000 stoi na czele oddziału warmińsko-mazurskiego SDRP.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1969) oraz Oficerskim (1978) Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane utwory[edytuj | edytuj kod]

  • Nienawiść i pajda chleba (1968, Wydawnictwo Pojezierze)
  • Szukanie obrazu (1970, Wydawnictwo Pojezierze)
  • Jons i Erdme i inne opowieści (przekład prozy Hermanna Sudermanna, w oryginale Litauische Geschichten, 1976, Wydawnictwo Pojezierze)
  • Droga przez morze (1979, Wydawnictwo Pojezierze)
  • ...by światło, które jest w tobie nie stało się ciemnością (1981, Wydawnictwo Pojezierze).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Informacje uzyskane od Tadeusza Willana drogą korespondencyjną