Krutyń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krutyń
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Piecki
Liczba ludności (2006) 260
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 11-710
Tablice rejestracyjne NMR
SIMC 0486155
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Krutyń
Krutyń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krutyń
Krutyń
Ziemia53°41′14″N 21°25′48″E/53,687222 21,430000
Strona internetowa miejscowości

Krutyńwieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Piecki.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Wieś powstała około 1500 r. jako osada myśliwska przy drewnianym zameczku wielkiego mistrza krzyżackiego. W latach międzywojennych (początek XX w.) stała się miejscowością letniskową. We wsi znajduje się wiele zabytkowych, drewnianych chałup, głównie z początku XX w. W dawnej stodole z końca XIX w. mieści się poczta. We wsi znajduje się siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz małe muzeum przyrodnicze.

W 1934 r. Krutyń odwiedził  Melchior Wańkowicz, który wraz z córeczką – Tirliporkiem – spędzał na Mazurach wakacje uwiecznione w powieści Na tropach Smętka.[1]

W 1934 urodził się w Krutyni Tadeusz Willan, pisarz mazurski. W latach 1951-1957 mieszkał tu Karol Małłek (1898-1969), działacz mazurski, pisarz, folklorysta). W 1963 roku w miejscowości spędzał wakacje noblista John Steinbeck.

Nazwa  wsi  Krutyń  została  zapożyczona  od rzeki noszącej  teraz  oficjalną  nazwę  Krutynia. Na  mapie  Narońskiego  z  1663r. Figuruje  ona  jako ,,Krutynia”. Jest to nazwa  pochodzenia  staropruskiego – język ten  był spokrewniony z językiem litewskim.[2]

Turystyka[edytuj]

Miejscowość typowo turystyczna, w której życie budzi się 1 maja, a pomału zamiera po 1 października

Nazwa "Krutyń" pochodzi od rzeki Krutynia, która słynie ze spływów kajakowych oraz z romantycznych przejażdżek tradycyjnymi łodziami "pychówkami" po najpiękniejszym odcinku rzeki.Zazwyczaj spływ odbywa się na odcinku Krutyń- jezioro krutyńskie. Amatorzy samodzielnych przejażdżek mogą wypożyczyć kajaki jedno, dwu lub trzy osobowe, albo canoe i popłynąć trasą z Krutyni do jeziora w górę rzeki, lub spłynąć w dół rzeki do wodnego młyna w miejscowości Zielony Lasek. Osoby dysponujące dużą ilością czasu mogą wydłużyć wycieczkę, spływając aż do miejscowości Ukta. Duży udogodnieniem jest to, że wynajmujący kajaki odbierają turystów z miejsca docelowego, więc wycieczka odbywa się tylko w jedną stronę. Lokalną atrakcją jest muzeum ziemi warmińskiej mające siedzibę w starej XIX wiecznej stodole. Na miejscu jest jeden sklep spożywczo-przemysłowy, oraz bazarek sprzedający lokalne pamiątki. W Krutyni znajdują się hotel "Habenda" , pensjonat "Magda" , stacja wodna "Krutynianka" z domkami położonymi nad brzegiem rzeki , ośrodek "Mazur - Syrenka" posiadający pawilon wypoczynkowy i liczne domki letniskowe oraz stanica wodna PTTK w Krutyni, gdzie również można przenocować.

Do atrakcji turystycznych należą dwa rezerwaty przyrody "Zakręt" i Rezerwat rzeki Krutyni.

Zobacz też[edytuj]

Galeria[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Darmochwał T., Rumiński M. J., 1996. Warmia Mazury, przewodnik. Agencja TD, Białystok
  • Historia wsi Krutyń
  • Mrągowo. Z dziejów miasta i powiatu. Pojezierze, Olsztyn, 1975, 488 str.

Przypisy