Tammy Baldwin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tammy Baldwin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 lutego 1962
Madison

Senator
Okres

od 8 stycznia 2013

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

podpis

Tammy Suzanne Green Baldwin (ur. 11 lutego 1962) – amerykańska polityk, demokratyczna członkini Senatu Stanów Zjednoczonych ze stanu Wisconsin.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodząca z Madison w Wisconsin Baldwin ukończyła Smith College. W latach 1993–1999 była członkinią stanowej legislatury.

Jej kariera na szczeblu federalnym rozpoczęła się w 1998, kiedy wybrano ją członkinią Izby Reprezentantów.

Miejsce w Izbie Reprezentantów zajmowała do 2013 roku, gdyż wtedy rozpoczęła swoją pierwszą kadencję w amerykańskim Senacie. W wyborach do Senatu pokonała byłego republikańskiego gubernatora i sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej w gabinecie George’a W. Busha Tommy’ego Thompsona 51,4% do 45,9%. Została tym samym pierwszą otwarcie homoseksualną osobą w amerykańskim Senacie.

Tammy Baldwin została pierwszym politykiem amerykańskim wybranym w skład Kongresu otwarcie przyznającym, że jest lesbijką (dwie poprzednie osoby homoseksualne w składzie Izby ujawniły swoją orientację seksualną już kiedy w niej zasiadały), a także pierwszą lesbijką, która zasiadała w kongresowych ławach[1]. Z powodu swej orientacji jest atakowana przez środowiska konserwatywne. Jest zwolenniczką rozszerzenia praw obywatelskich (możliwość zawierania legalnych związków itd.) na osoby tej orientacji seksualnej.

Tammy Baldwin specjalizuje się w sprawach ubezpieczeń zdrowotnych. Przemawiała w tej sprawie na Demokratycznej Konwencji Przedwyborczej w 2004.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biografia Tammy Baldwin na jej stronie oficjalnej. tammybaldwin.house.gov. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-13)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]