Tammy Baldwin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tammy Baldwin

Tammy Suzanne Green Baldwin (ur. 11 lutego 1962) – amerykańska polityk, demokratyczna członkini Senatu Stanów Zjednoczonych ze stanu Wisconsin.

Pochodząca z Madison w Wisconsin Baldwin ukończyła Smith College. W latach 19931999 była członkinią stanowej legislatury.

Jej kariera na szczeblu federalnym rozpoczęła się w 1998, kiedy wybrano ją członkinią Izby Reprezentantów. Fotel ten zajmuje do dnia dzisiejszego (wybierano ją ponownie na dwuletnie kadencje w latach 2000, 2002 i 2004).

Tammy Baldwin została pierwszym politykiem amerykańskim wybranym w skład Kongresu otwarcie przyznającym, że jest lesbijką (dwie poprzednie osoby homoseksualne w składzie Izby ujawniły swoją orientację seksualną już kiedy w niej zasiadały), a także pierwszą lesbijką, która zasiadała w kongresowych ławach[1]. Z powodu swej orientacji jest atakowana przez środowiska konserwatywne. Jest zwolenniczką rozszerzenia praw obywatelskich (możliwość zawierania legalnych związków itd.) na osoby tej orientacji seksualnej.

Tammy Baldwin specjalizuje się w sprawach ubezpieczeń zdrowotnych. Przemawiała w tej sprawie na Demokratycznej Konwencji Przedwyborczej w 2004.

W 2012 roku pokonała byłego republikańskiego gubernatora i sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej z gabinetu George’a W. Busha Tommy’ego Thompsona 51,4% do 45,9%. Została tym samym pierwszą otwarcie homoseksualną osobą w amerykańskim Senacie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]