Tatiana Casiraghi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tatiana Casiraghi
Tatiana Santo Domingo Rechulski
Data i miejsce urodzenia 24 listopada 1983
Genewa
Zawód historyk sztuki, lingwista
Narodowość Kolumbia
Monako
Uczelnia American University of London
Wyznanie rzymskokatolickie
Rodzice Julio Santo Domingo III
Vera Rechulski
Małżeństwo Andrea Casiraghi
(od 2013)
Dzieci Aleksander Casiraghi
India Casiraghi
Krewni i powinowaci Julio Santo Domingo IV
(brat)
JKW księżna Hanoweru
(teściowa)
JKW książę Hanoweru
(teść)
Charlotte Casiraghi
(szwagierka)
Pierre Casiraghi
(szwagier)
księżniczka Aleksandra
(szwagierka)
Strona internetowa

Tatiana Casiraghi, z domu Santo Domingo (Tatiana Santo Domingo Rechulski, ur. 24 listopada 1983 roku w Genewie, Szwajcaria), kolumbijska historyk sztuki i lingwista; poprzez małżeństwo z Andreą Casiraghim związana z monakijską rodziną książęcą. Założycielka i współwłaścicielka Muzungu Sisters[1]. Jest 722. najbogatszym człowiekiem na świecie (Forbes, 2016) i najbogatszym obywatelem Księstwa Monako[2].

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Tatiana urodziła się 24 listopada 1983 roku w Genewie.

Jej rodzicami są Julio Mario Santo Domingo Braga (ur. 1958, zm. w marcu 2009), kolumbijski przemysłowiec, i jego małżonka, Vera Rechulski, arystokratka pochodząca z brazylijskiego São Paulo.

Jej dziadkami byli ze strony ojca Julio Mario Santo Domingo Pumarejo (ur. 1923, zm. 2011), drugi najbogatszy człowiek w Kolumbii według magazynu Forbes w 2011 roku oraz jego pierwsza żona, Edyala Braga.

Ma młodszego brata, Julio Mario Santo Domingo Rechulskiego.

Poprzez rodzinę ojca spokrewniona jest z prezydentem Kolumbii, Alfonso López Pumarejo.

28 maja 2016 jej stryj, Alejandro Santo Domingo, poślubił w Grenadzie lady Charlotte Wessesley, córkę 9. księcia Wellingtonu i księżniczki Antonii z Prus[3].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Lata dzieciństwa spędziła w Genewie, następnie ukończyła szkołę średnią w Paryżu, gdzie poznała rodzeństwo Casiraghich. Studiowała historię sztuki na Amerykańskim Uniwersytecie w Londynie. Jest dyplomowaną lingwistką, mówi pięcioma językami: portugalskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim i angielskim.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Członkowie rodziny Santo Domingo są właścicielami Santo Domingo Group, firmy, który zajmuje się produkcją piwa. Założycielem browaru był dziadek Tatiany, Julio Mario Santo Domingo Pumarejo, a jednym z dziedziców jej ojciec - Julio Mario Santo Domingo Braga. Braga zmarł w 2009 roku i po śmierci Santo Domingo Pumarejo w 2011 jedna szósta majątku dziadka przypadła w udziale Tatianie. Jej dwaj stryjowie, Andres[4] i Alejandro[5], którzy posiadają dwukrotnie większy majątek, są regularnie notowani jako jedni z najbogatszych Amerykanów.

W 2011 w porozumieniu z Daną Alikhani, rozpoczęła działalność nazwaną Muzungu Sisters, która zajmuje się modą, a dokładniej odzieżą ekologiczną i przyjazną dla środowiska. Jeden z ich pierwszych sklepów został otwarty w tym samym roku w Londynie[6].

6 listopada 2012 w czasie gali w Madrycie Muzungu Sisters otrzymały nagrodę modową magazynu Telva[7].

Tatiana wspiera liczne organizacje charytatywne, najczęściej Fundację Motrice, która pracuje z osobami chorymi na mózgowe porażenie dziecięce.

W marcu 2015 magazyn Forbes umieścił ją na 847. miejscu na liście najbogatszych ludzi na świecie[8]. W 2016 w tym samym rankingu znalazła się na pozycji 722[2].

W zestawieniu Business Insider z dnia 3 lutego 2017 została uznana najbogatszym obywatelem Księstwa Monako, wyprzedzając księcia Alberta II i wszystkich potomków panującej rodziny książęcej[9][10].

W czerwcu 2017 marka Muzungu Sisters zadebiutowała ze swoją kolekcją podczas Tygodnia Mody Monte Carlo[11]. Casiraghi i Alikhani otrzymały Ethical Fashion Award[12].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Tatiana poznała rodzeństwo Casiraghich podczas nauki w średniej w szkole w Paryżu. Zaprzyjaźniła się z Charlotte, która przedstawiła jej swojego brata Andreę. Po raz pierwszy pojawili się razem podczas Paryskiego Tygodnia Mody w styczniu 2006, a ich pierwszy oficjalny występ miał miejsce podczas tradycyjnego Rose Ball dwa miesiące później. W maju uczestniczyli w 59. Festiwalu Filmowym w Cannes. Santo Domingo towarzyszyła rodzinie książęcej w czasie imprez sportowych, odbywających się w księstwie (Grand Prix Monako Formuły 1).

Zaręczyny Tatiany i Andrei zostały ogłoszone przez jego matkę, księżną Hanoweru, dnia 2 lipca 2012. Ślub zaplanowano na 2013 rok[13].

6 listopada 2012 Tatiana pojawiła się na rozdaniu nagród Telva Fashion Awards w Madrycie w zaawansowanej ciąży[14], a dwa dni później oficjalnie potwierdzono, że spodziewa się narodzin pierwszego dziecka[15]. 21 marca 2013 w Londynie urodziła syna, pierwszego wnuka księżnej Hanoweru i pierwszego prawnuka księcia Rainiera III[16]. Kilka dni później, podczas tradycyjnego Rose Ball w Monako, księżna Karolina oznajmiła, że chłopiec otrzymał imiona Aleksander Andrea Stefan[17].

6 sierpnia 2013 rzecznik pałacu książęcego potwierdził, że ślub Andrei i Tatiany odbędzie się jeszcze w tym samym miesiącu[18][19]. 31 sierpnia narzeczeni zawarli cywilny związek małżeński w Pałacu Książęcym w Monaco-Ville[20]. W uroczystości, która miała prywatny charakter, wzięło udział około czterystu gości, a wśród nich rodzina Santo Domingo na czele z bratem panny młodej, Julio, przedstawiciele znanej w świecie mody rodziny Missonich, Eugenie Niarchos - przyjaciółka Tatiany, dziedziczka rodzinnej fortuny pochodzącej z produkcji statków, a także członkowie monakijskiej rodziny książęcej - ojciec chrzestny pana młodego, Albert II, książę Monako z żoną, księżną Charlene, księżna Karolina, księżniczka Stefania, cioteczne rodzeństwo Andrei, jego ciężarna siostra Charlotte ze swoim partnerem, Gadem Elmaleh (ona również wprowadziła parę na salę, w której odbył się ślub), a także przedstawiciele rodziny de Massy, w tym Melania de Lusignan[21]. Goście otrzymali zakaz fotografowania uroczystości, a kilka godzin później małżonkowie sami podzielili się z mediami kilkoma oficjalnymi zdjęciami. Panna młoda wystąpiła w sukni zaprojektowanej w domu mody Missonich[22]. Przyjęcie weselne odbyło się wieczorem w Monte Carlo Sporting Club[23].

Zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy Casiraghim a Santo Domingo sprawiło, że ich syn został uznany za legalnego potomka i wpisany na trzecie miejsce linii sukcesji tronu Monako. Poprzez małżeństwo Kolumbijka została synową Karoliny, księżnej Hanoweru i nieżyjącego Stefano Casiraghi, a także przybraną synową Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru.

31 stycznia 2014 w Gstaad Tatiana i Andrea ochrzcili swojego syna, nadając mu imiona Aleksander Andrea Stefano (po matce chrzestnej, księżniczce Aleksandrze, ojcu i dziadku)[24]. 1 lutego zawarli związek małżeński w obrządku katolickim[25]. Gośćmi ceremonii byli krewni z rodziny Santo Domingo, jej matka i brat, który prowadził ją do ołtarza, książę Albert, księżna Charlene i księżna Karolina, a także rodzeństwo Andrei. Panna młoda wystąpiła w sukni zaprojektowanej przez Valentino[25].

6 listopada 2014 podano do wiadomości, że Santo Domingo jest w ciąży ze swoim drugim dzieckiem[26]. 12 kwietnia 2015 w Londynie urodziła córkę[27][27]. Dziewczynka, która otrzymała imiona India Julia[28], została wpisana na szóste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

17 listopada 2017 w wywiadzie dla magazynu Point De Vue Casiraghi potwierdził, że jego żona jest w trzeciej ciąży[29]. 19 kwietnia 2018 w Londynie urodził się drugi syn pary, Maksymilian Rainier[30][31][32], który został wpisany na szóste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu[33]. 24 kwietnia narodziny swojego piątego wnuka potwierdziła w oficjalnym oświadczeniu księżna Hanoweru.

Osoba związana z rodziną książęcą[edytuj | edytuj kod]

Jako osoba związana z rodziną książęcą, Tatiana regularnie pojawia się w ważnych wydarzeniach, które odbywają się w księstwie. Należą do nich doroczne bale Rose Ball (od 2006) i Red Cross Ball, wyścig Formuły 1 o Grand Prix Monako, Narodowy Dzień Monako (od 2014) oraz charytatywny mecz piłki nożnej World Stars Football Match.

Tatiana po raz pierwszy widziana była w towarzystwie Andrei w styczniu 2005 podczas jednego z paryskich pokazów mody[34]. Jej pierwsze oficjalne wystąpienie w księstwie miało miejsce podczas dorocznego Rose Ball w 2006[35].

Od 2005 roku teściowa Tatiany, księżna Hanoweru, była następczynią monakijskiego tronu. Panujący w księstwie Albert II miał jedynie dwoje nieślubnych potomków, które zgodnie z prawem nie mogłyby w przyszłości objąć władzy w kraju. W tej sytuacji rządy przypadłyby w udziale księżnej Karolinie, a po niej jej najstarszemu synowi Andrei. W grudniu 2014 książę Albert i jego małżonka, księżna Charlene, zostali rodzicami dwójki dzieci[36]. To znacznie oddaliło perspektywę objęcia tronu przez członków rodziny Casiraghich.

Andrea i Tatiana Casiraghi mieszkają w Londynie i stronią od zainteresowania mediów. Publicznie pojawiają się tylko w czasie oficjalnych uroczystości lub związanych z ich działalnością społeczną.

W 2017 roku w Gstaad Tatiana razem ze swoimi dziećmi wzięła udział w sesji zdjęciowej z okazji 50. rocznicy otwarcia w Paryżu pierwszego butiku Baby Dior. Fotografie wykonano również na cześć Grace, księżnej Monako, która współpracowała z Diorem[37].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Tatiana Casiraghi
z d. Santo Domingo Rechulski
(1983 - )
Julio Mario Santo Domingo Braga
(1958 - 2009)
Julio Mario Santo Domingo Pumarejo
(1923 - 2011)
Julio Mario Santo Domingo Santo Domingo
(1888 - 1973)
Beatriz Elena Santo Domingo
z d. Pumarejo de Vengoechea (1859 - 1917)
Edyala Dornelles Vargas
z d. Braga Brandão do Monte (1935 - )
Braga
(1879 - 1926)
Braga
z d. ? (1881 - 1925)
Vera Santo Domingo
z d. Rechulski (?)
Rechulski
(?)
Rechulski
(?)
Rechulski
z d. ?
?
z d. ? (?)
nieznany
nieznany

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Aleksander Casiraghi
(2013-)
India Casiraghi
(2015-)
Maksymilian Casiraghi
(2018-)

Rodzina Santo Domingo[edytuj | edytuj kod]

Julio Mario Santo Domingo Santo Domingo (1888-1973)[38]
m. Beatriz Elena Santo Domingo z d. Pumarejo de Vengoechea[39]
  s. Julio Mario Santo Domingo Pumarejo (1923-2011)[40]
   m. Edyala Dornelles z d. Braga Brandao do Monte (rozwód)[41]
     s. Julio Mario Santo Domingo Braga (1958-2009)[42]
      m. Vera Santo Domingo z d. Rechulski
        c. Tatiana Casiraghi z d. Santo Domingo Rechulski (1983-)
         m. Andrea Casiraghi (2013-nadal)
           s. Aleksander Casiraghi (2013-)
           c. India Casiraghi (2015-)
           s. Maksymilian Casiraghi (2018-)
        s. Julio Mario Santo Domingo Rechulski (1985-)
   m. Beatriz Santo Domingo z d. Davila Rocha (1975-2011, jego śmierć)
     s. Alejandro Santo Domingo Davila (1977)
      m. lady Charlotte Anne Santo Domingo z d. lady Wellesey (2016-nadal)
     s. Andres Santo Domingo Davila (1978)
      m. Lauren Santo Domingo z d. Davis (2008-nadal)
        s. Nicolas Santo Domingo
        d. dziecko Santo Domingo
  s. Luis Felipe Santo Domingo Pumarejo
  c. Cecilia Santo Domingo Pumarejo
  c. Beatriz Alicia Santo Domingo Pumarejo

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Muzungu Sisters Store - About us, www.muzungusisters.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 2. a b Tatiana Casiraghi, www.forbes.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 3. Lady Charlotte marries billionaire fiancé in fairytale ceremony | Royal | News | Express.co.uk, www.express.co.uk [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 4. Andres Santo Domingo, www.forbes.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 5. Alejandro Santo Domingo, www.forbes.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 6. Photos et images de Muzungu Sisters Pop-Up Shop At Momo - Launch Party | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-15] (fr.).
 7. Dana Alikhani and Tatiana Santo Domingo attends Telva Fashion Awards... Photo d'actualité | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-15] (fr.).
 8. Tatiana Santo Domingo included in billionaire list, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 9. Monaco's richest resident is Andrea Casiraghi's wife Tatiana Santo Domingo, us.hellomagazine.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 10. Monaco's richest resident is Andrea Casiraghi's wife Tatiana Santo Domingo, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 11. Tatiana Santo Domingo To Show Fashion Brand At Monte-Carlo Fashion Week | The Royal Forums, www.theroyalforums.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 12. Glamorous Monte-Carlo Fashion Week 5th Edition, www.hellomonaco.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 13. hellomagazine.com
 14. Tatiana Santo Domingo Photos et images de collection | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-15] (fr.).
 15. Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo Expect First Child | The Royal Forums, www.theroyalforums.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
 16. Tatiana Santo Domingo gives birth to the new Monaco royal baby, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 17. Tatiana Santo Domingo baby: name of Andrea Casiraghi's new son revealed, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 18. Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo rumoured to wed, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 19. Official Tickets and Your Source for Live Entertainment | AXS.com, www.examiner.com [dostęp 2018-01-31] (ang.).
 20. Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo marry in a royal wedding for Monaco, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 21. How Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo celebrated their wedding, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 22. Official Tickets and Your Source for Live Entertainment | AXS.com, www.examiner.com [dostęp 2018-01-27] (ang.).
 23. Andrea Casiraghi and his new wife Tatiana Santo Domingo celebrate with a wedding reception, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 24. Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo baptise their son Sacha before their wedding in Gstaad, Switzerland, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 25. a b Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo tied the knot for a second time in Gstaad, Switzerland, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 26. Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo are pregnant, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 27. a b Tatiana Santo Domingo and Andrea Casiraghi welcome baby, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 28. Tatiana Santo Domingo and Andrea Casiraghi's daughter is called India, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 29. Caroline de Monaco bientôt grand-mère pour la cinquième fois, fr.news.yahoo.com [dostęp 2017-12-03] (fr.).
 30. Tatiana Santo Domingo gives birth to her third child | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 31. Another Royal Baby Is Here: Monaco's Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo Welcome Son, www.harpersbazaar.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 32. Monaco's Andrea Casiraghi & Tatiana Santo Domingo Welcome Son | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 33. Tatiana Santo Domingo gives birth to third baby - name & gender revealed, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 34. Photos et images de Paris Haute Couture Fashion Week - Fall/Winter 2005 - Michel Klein - After | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-15] (fr.).
 35. Photos et images de 2006 Monaco "Reggae" Rose Ball - Arrivals | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-15] (fr.).
 36. Princess Charlene of Monaco gives birth to twins, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 37. Princess Caroline's grandchildren star in Baby Dior campaign, fashion.hellomagazine.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 38. Julio Mario Santo Domingo Santo Domingo (1888 - 1973) - Genealogy, www.geni.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 39. Beatriz Elena Pumarejo de Vengoechea (deceased) - Genealogy, www.geni.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 40. Julio Mario Santo Domingo Pumarejo (1923 - 2011) - Genealogy, www.geni.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 41. Edyala Braga Brandão do Monte (1935 - d.) - Genealogy, www.geni.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 42. Julio Mario Santo Domingo Braga (1958 - 2009) - Genealogy, www.geni.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).