Przejdź do zawartości

Tayanna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tayanna
Ilustracja
Tayanna (2018)
Imię i nazwisko

Tetiana Reszetniak

Pseudonim

Tayanna, Tyana

Data i miejsce urodzenia

29 września 1984
Czerniowce, USRR

Pochodzenie

Ukraina

Gatunki

pop, pop-rock, soft rock

Zawód

piosenkarka, kompozytorka, autorka piosenek

Aktywność

od 2006

Wydawnictwo

Moon Records
Media Land

Powiązania

Maks Barskich

Zespoły
Gariaczyj szokolad (2008-2011)

Tayanna, znana też jako Tyana, właśc. Tetiana Reszetniak (ukr. Тетяна Решетняк; ur. 29 września 1984 w Czerniowcach) – ukraińska piosenkarka, kompozytorka i autorka piosenek.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Studiowała na Uniwersytecie Kultury w Kijowie na specjalizacji „nauczyciel śpiewu scenicznego”. W trakcie studiów realizowała się jako chórzystka, pisała też piosenki dla innych wykonawców[1].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 2008-2011 była wokalistką girls bandu Gariaczyj szokolad, z którym w 2009 wydała album studyjny, zatytułowany Beregy[2]. Po odejściu z zespołu rozpoczęła karierę solową.

W 2014 brała udział w przesłuchaniach do czwartej edycji programu Hołos krajiny. Podczas „przesłuchań w ciemno” wykonała utwór „Odynokaja” i nie zdobyła poparcia od żadnego z mentorów, przez co nie zakwalifikowała się do kolejnej rundy. W 2015 uczestniczyła w castingach do piątego sezonu tego talent show. Podczas „przesłuchań w ciemno” zaśpiewała piosenkę Sofii Rotaru „Kraj, mij ridnij kraj” i zdobyła uznanie wszystkich czterech mentorów. Dołączyła do drużyny Potapa, po czym pomyślnie przeszła przez kolejne rundy, zapewniając sobie udział w odcinkach na żywo. Dotarła do finału, w którym zajęła drugie miejsce, przegrywając w głosowaniu telewidzów z Antonem Kopytinem. 26 czerwca 2016 wydała debiutancki album studyjny, zatytułowany 9 pesen iz żizni[3]. Promowała go singlami: „Znaju y weriu”[4], „Ja ili ona” (duet z Ławyką)[5], „Zabyd”[6], „Dyszim”[7] i „I Am the One”[8]. W listopadzie wydała singiel „Oseń”[9], który współtworzyła z Maksem Barskichem[1]. Piosenkę umieściła na minialbumie pt. Portrety, który wydała 30 listopada 2016[10]. W 2017 z anglojęzyczną wersją piosenki, „I Love You”, brała udział w ukraińskich eliminacjach eurowizyjnych; 4 lutego wystąpiła w pierwszym półfinale selekcji i z pierwszego miejsca awansowała do finału[11], a 25 lutego zajęła w nim pierwsze miejsce ex aequo z zespołem O.Torvald, który jednak zdobył większe poparcie telewidzów, dzięki czemu został wybrany na reprezentanta Ukrainy w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie[12]. W grudniu odebrała nagrodę na gali M1 Music Awards za wygraną w kategorii „Przełom roku”[13].

W styczniu 2018 zakwalifikowała się do półfinałów krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji, organizowanego w Lizbonie. Pierwotnie miała wystąpić w nich z utworem „Kwitka”, jednak był on niezgodny z regulaminem konkursu (został wykonany publicznie przed 1 września 2017). Jej konkursową piosenką został singiel „Lejla”, który miał swoją premierę 29 stycznia. 17 lutego wystąpiła w drugim półfinale eliminacji i awansowała do finału, w którym zajęła drugie miejsce.

Pozostałe przedsięwzięcia[edytuj | edytuj kod]

Była uczestniczką szóstej edycji programu rozrywkowego 1+1 Tanci z zirkamy (2019).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ma syna Daniela (ur. 2013)[1][14].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

  • 9 pesen iz żizni (2016)

Minialbumy (EP)[edytuj | edytuj kod]

  • Portrety (2016)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]