Tejrezjasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tejrezjasz
wróżbita
Ilustracja
Tejrezjasz ukazuje się Odyseuszowi
Inne imiona

Tyrezjasz, Terezjasz

Występowanie

mitologia grecka

Rodzina
Dzieci

Manto

Tejrezjasz (Tyrezjasz, Terezjasz) – w mitologii greckiej wróżbita. Zobaczył dwa splecione węże w czasie godów. Uderzył je kijem i został przemieniony w kobietę. Został przez bogów ukarany ślepotą za (różne wersje):

  • zdradzenie ludziom boskich tajemnic;
  • zaskoczenie Ateny nago w kąpieli - oślepienie przez boginię;
  • sprzeciwienie się zdaniu Hery – Hera i Zeus spierali się o to, kto jest bardziej skłonny ulegać pokusom miłości: mężczyzna czy kobieta. Wezwali na sędziego Tejrezjasza, ponieważ przez część swego życia był kobietą. Tejrezjasz był tego samego zdania co Zeus, odparł więc: „kobieta”. Hera sprawiła, że oślepł. Zeus z kolei uczynił go osobą żyjąca 7 razy dłużej niż przeciętny człowiek i przyznał mu dar przewidywania przyszłości.

Podczas wojny siedmiu przeciw Tebom zdradził Tebańczykom, iż warunkiem ich zwycięstwa jest śmierć syna Kreona, Megareusa. Potrafił również wytłumaczyć powód klęsk nękających Teby pod rządami Edypa. Potrafił przepowiadać przyszłość, rozumieć przeszłość oraz rozumiał język ptaków. Nie potrafił jednak, z racji swojej ślepoty, wróżyć z lotu ptaków - co miało często miejsce w Grecji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik kultury antycznej pod red. Lidii Winniczuk. Wiedza Powszechna, Warszawa, 1986. ISBN 83-214-0406-5