Telegram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy tekstu przesyłanego przez telegraf. Zobacz też: inne znaczenia.

Telegram (gr. tele = „daleko” + grámma – „litera, pismo”) – tekst przesłany początkowo przez telegraf, później przez dalekopis, współcześnie przez telefon, faks, e-mail lub SMS. Usługę wysyłania telegramów świadczy urząd pocztowy. Kiedyś telegram był przesyłany w postaci teleksu za pomocą dalekopisu. W urzędach pocztowych nieposiadających dalekopisu, telegram był przekazywany do urzędu nadrzędnego telefonicznie.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Telegram nadany w maju 1982 – formularz dostarczany do adresata. Treść telegramu (wraz z adresem i informacjami uzupełniającymi) wydrukowana jest na wąskim pasku papieru, który w placówce odbiorczej PPTiT naklejany był na formularz i w tej postaci dostarczany przez doręczyciela adresatowi. Telegram na ilustracji pochodzi z czasów obowiązywania w Polsce stanu wojennego i podlegał urzędowej cenzurze, stąd pieczęć „OCENZUROWANO” na formularzu.

W Polsce dawniej usługa „Telegram” była świadczona przez przedsiębiorstwo państwowe Polska Poczta, Telegraf i Telefon. Po podziale PPTiT na Telekomunikację Polską oraz PPUP Poczta Polska świadczeniem usługi Telegram zajmowała się Telekomunikacja Polska. Z biegiem lat coraz więcej służb pocztowych w różnych krajach rezygnowało ze świadczenia tej usługi. W listopadzie 2002 do grona rezygnujących dołączyła Telekomunikacja Polska, której nie opłacało się utrzymywać zespołu doręczycieli telegramów. Poczta Polska zagospodarowała od ręki tę próżnię wprowadzając usługę Telegram Pocztowy z gwarantowanym czasem doręczania. Telegramy Pocztowe są przesyłane do pocztowej placówki oddawczej za pośrednictwem krajowej sieci WAN Poczty Polskiej. Obecnie nadawca Telegramu Pocztowego oprócz tradycyjnej formy papierowej może zlecić przekazanie jego treści adresatowi również dodatkowo za pomocą telefonu, faksu, e-maila lub wiadomości SMS. Nadal można zlecić doręczenie telegramu na blankiecie ozdobnym, włącznie z wersją kondolencyjną.

Opatrzony datownikiem pocztowym formularz otrzymanego telegramu jest dokumentem z urzędowo potwierdzoną datą nadania i treścią, a więc nadaje się do przekazywania np. oświadczeń woli. Obecnie z usługi Telegram Pocztowy masowo korzystają operatorzy telekomunikacyjni, banki, przedsiębiorstwa windykacyjne, szpitale i uzdrowiska. Usługa telegramu nie jest realizowana w weekendy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa „telegram” powstała w 1852, jej autorem był Amerykanin E. P. Smith. Pierwszy telegram pomiędzy Europą i Ameryką przesłano 5 sierpnia 1858.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]