The Ancestor’s Tale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z The Ancestor's Tale)
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Ancestor's Tale
Autor Richard Dawkins
Typ utworu popularnonaukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Anglia
Język angielski
Data wydania 2004
Wydawca Boston: Houghton Mifflin

The Ancestor's Tale (podtytuł A Pilgrimage to the Dawn of Life) – wydana w 2004 popularnonaukowa książka brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa. Współautorem jest współpracownik Dawkinsa, Yan Wong. W 2005 otrzymała nominację do Aventis Prizes for Science Books.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Narracja ma formę opisu pielgrzymki, w której wszystkie współczesne zwierzęta podążając w przeszłość, odnajdują swoją drogę przez historię życia aż do jego powstania. Człowiek spotyka swoich ewolucyjnych kuzynów w miejscach, gdzie drogi ich istnienia rozeszły się. W każdym z takich miejsc spotkań Dawkins korzystając z wyników badań genetycznych i dowodów paleontologicznych próbuje odtworzyć prawdopodobną postać ostatniego wspólnego przodka. Opisuje też współczesne zwierzęta, które przyłączają się do powiększającej się w ten sposób grupy wędrowców. Ta struktura jest zainspirowana Opowieściami kanterberyjskimi Geoffreya Chaucera.

Pielgrzymka składa się z 40 takich punktów spotkań, zaczynając od "spotkania zero" - ostatniego wspólnego przodka wszystkich ludzi - do "spotkania 39" przodka wszystkich istniejących organizmów - Eubacterii. Choć Dawkins jest przekonany do zasadniczego kształtu prezentowanego w ten sposób drzewa filogenetycznego w niewielkiej liczbie przypadków odnotowuje niesatysfakcjonujący stan materiału dowodowego.

W każdym takim punkcie spotkania (rendezvous) Dawkins przytacza interesujące opowieści o spokrewnionych zwierzętach, które właśnie mają się przyłączyć do grupy pielgrzymów. Każdy świeżo przyłączony gatunek, grupa lub rodzina posiada pewne szczególne właściwości mogące zaintrygować czytelników. Na przykład Dawkins opisuje dlaczego aksolotl nie musi dojrzewać, jak się wyłaniały nowe gatunki, dlaczego tak trudno jest stworzyć zadowalającą klasyfikację zwierząt i dlaczego nasi podobni do ryb przodkowie pojawili się na lądzie. Te właściwości są omawiane i analizowane przy użyciu nowoczesnych metod biologii ewolucyjnej, starannie wplatanych w treść opowieści by zademonstrować jak proste założenia ewolucji darwinowskiej mogą wyjaśnić całą złożoność obserwowaną w przyrodzie.

Choć najlepiej jest książkę czytać od początku do końca, każdy rozdział jest samodzielną całością, kompletną opowieścią z naciskiem na jakiś konkretny aspekt współczesnej biologii. Jako całość książka zajmuje się wszystkimi głównymi zagadnieniami ewolucji. Może więc być uważana za swego rodzaju encyklopedię ewolucji w postaci antologii interesujących opowieści.

Dawkins wtrąca również osobiste opowieści o swoim dzieciństwie i czasach uniwersyteckich. Wspomina kołysankę zapamiętaną z dzieciństwa i opisuje zaskoczenie kiedy dowiedział się, że wśród współczesnych gatunków najbliższym ewolucyjnym kuzynem hipopotamówwalenie.

Książka miała dwa wydania w twardej okładce: brytyjskie z dużą ilością kolorowych ilustracji (Weidenfeld & Nicolson) oraz amerykańskie z małą ilością czarno-białych ilustracji (Houghton Mifflin). Zostały również opublikowane wersje w miękkich okładkach oraz skrócona wersja audio (mówiona przez Dawkinsa i jego żonę Lallę Ward).

Książka jest dedykowana przyjacielowi i mentorowi Dawkinsa, genetykowi Johnowi Maynardowi Smithowi, który umarł krótko przed jej wydaniem.