The Atheism Tapes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Atheism Tapes
Gatunek film dokumentalny
Data premiery 2004
Kraj produkcji Wielka Brytania
Język angielski
Reżyseria Jonathan Miller
Scenariusz Jonathan Miller
Główne role Richard Dawkins,
Arthur Miller,
Denys Turner,
Colin McGinn,
Steven Weinberg,
Daniel Dennett
Produkcja BBC

The Atheism Tapes – telewizyjny serial dokumentalny BBC autorstwa Jonathana Millera. Materiał, z którego się składa, pierwotnie został nakręcony dla innego filmu Atheism: A Rough History of Disbelief, ale okazał się zbyt szczegółowy, by go tam włączyć. Zamiast tego BBC zgodziła się stworzyć "The Atheism Tapes" jako uzupełniającą serię sześciu programów, z których każdy zawiera jeden obszerny wywiad.

Programy[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie sześć programów ma formę wywiadu, oprócz opisanych poniżej wywiady przeprowadzono z Richardem Dawkinsem, Arthurem Millerem i Denysem Turnerem.

Colin McGinn[edytuj | edytuj kod]

Angielski filozof McGinn mówi o różnych przyczynach, dla których można nie wierzyć w Boga lub wierzyć w niego. Dokładnie analizuje argument ontologiczny. Na dodatek McGinn zarysowuje ważne rozróżnienie pomiędzy ateizmem (brakiem wiary w bóstwo) a antyteizmem (aktywnej opozycji wobec teizmu), utożsamia się zarówno z jednym jak i z drugim. Na koniec rozważa społeczeństwo post-teistyczne.

Steven Weinberg[edytuj | edytuj kod]

Rozważa skuteczność argumentu Projektu, w przeszłości i obecnie. Zastanawia się także nad przyczynami, dla których ludzie stają się religijni, włączając w to oddziaływanie różnych wpływów argumentów przytaczanych przez fizykę i biologię przeciwko religii i łączy to z większym prawdopodobieństwem zostania agnostykiem przez fizyka niż przez biologa.

Rozróżnia przemoc dokonaną w imieniu religii i z powodu religii i twierdzi, że groźby obu są wciąż żywe. Opisuje różnice wierzeń religijnych pomiędzy Europą a Ameryką oraz dlaczego nie lubi postaci chrześcijańskiego Boga. Kończy mówiąc, że nauka jest skutecznym narzędziem dekonstrukcji religijnego zabobonu.

Daniel Dennett[edytuj | edytuj kod]

Amerykański filozof Dennett wyjaśnia, dlaczego jedną ze swoich książek zatytułował "Niebezpieczna idea Darwina" i dlaczego wielu ludzi w czasach Darwina uważało teorię ewolucji za niebezpeczną. Zajmuje się kwestią świadomości, mówiąc o tym jak Darwin odrzucił ideę duszy oraz możliwymi psychologicznymi przyczynami i podstawami wiary w istnienie niematerialnej duszy.

Następnie mówi o wychowaniu chrześcijańskim i jak się stał ateistą. Pyta, dlaczego krytykowanie religijnych przekonań uważane jest za niegrzeczne i uważa, że wynika to z uprzywilejowanego statusu religii. Kończy zastanawiając się, czy możemy żyć w świecie post-teistycznym.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]