The Binding of Isaac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Binding of Isaac
Producent Edmund McMillen
Wydawca Edmund McMillen
Artysta Edmund McMillen
Scenarzysta Edmund McMillen, Florian Himsl
Kompozytor Danny Baranowsky
Data wydania 28 września 2011
Gatunek dungeon crawl, roguelike, strzelanka[1]
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, macOS, Linux
Kontrolery klawiatura

The Binding of Isaac – gra komputerowa stanowiąca połączenie gatunków roguelike i strzelanki stworzona i wydana przez Edmunda McMillena 28 września 2011[1][2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Isaac wraz z matką mieszka w małym domu na wzgórzu. Podczas zabawy Isaaca klockami jego matka słyszy głos z góry nakazujący jej poświęcić syna. Fabuła gry skupia się na ucieczce Isaaca przed jego szaloną matką. Podczas rozgrywki gracz napotyka wiele nawiązań do Biblii.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

The Binding of Isaac jest dwuwymiarową grą, będącą połączeniem strzelanki i roguelike, gdzie gracz wciela się w jedną z siedmiu dostępnych postaci. Ma za zadanie oczyszczać kolejne pokoje i przechodzić na coraz niższe poziomy, w których znajdują się coraz silniejsi przeciwnicy. Po pokonaniu bossa można przejść na niższy poziom. Wraz z postępami w grze bohater uzyskuje dostęp do nowych przedmiotów[1][2].

Wersje gry i rozszerzenia[edytuj | edytuj kod]

  • The Binding of Isaac – podstawowa wersja gry, wydana w 2011
  • The Binding of Isaac: Wrath of the Lamb – to pierwszy dodatek do podstawowej wersji gry, wydany w 2012 roku. Znacząco wpłynął na przebieg rozgrywki, zostało dodane ponad 100 przedmiotów, 10 antagonistów, a także dodatkowe poziomy i zakończenia gry. Wprowadzono również możliwość pojawiania się alternatywnych poziomów.
  • The Binding of Isaac: Eternal Edition – drugie DLC do podstawowego "Isaac'a", wydane w 2015 roku. Jego tworzeniem zajął się jeden z developerów – Florian Himsl. Dodatek poprawia nieco błędów gry, a także dodaje nową zawartość, m.in. nowy tryb gry – "Hard Mode", który, jak nazwa wskazuje, sprawia, że gra staje się trudniejsza. Dodatek jest dostępny za darmo dla każdego posiadacza DLC "Wrath of the Lamb".
  • The Binding of Isaac: Rebirthremake gry wydany w 2014 na komputery osobiste i konsole PlayStation 4 oraz PlayStation Vita. Gra zawierała wszystko z poprzedniej części wraz z DLC, jak i również dużo nowych rozwiązań. Do gry po raz kolejny dodano nowe przedmioty, poziomy, zakończenia oraz grywalne postacie. Gra została stworzona na nowym silniku w grafice 16-bitowej.
  • The Binding of Isaac: Afterbirthdodatek do gry The Binding of Isaac: Rebirth, dodający nowe przedmioty, poziomy, zakończenia, postacie oraz nowy tryb gry – Greed Mode. W tym dodatku skupiono się także na zwiększeniu ilości kombinacji działających ze sobą przedmiotów.
  • The Binding of Isaac: Afterbirth+DLC do gry The Binding of Isaac: Afterbirth, dodający nowe przedmioty, nowy poziom zatytułowany "The Void" w którym głównym antagonistą jest Delirium, zakończenie, postać Apollyon oraz nowy tryb gry – Greedier Mode. W tym dodatku skupiono się także na zwiększeniu ilości kombinacji działających ze sobą przedmiotów.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Średnia ocen z recenzji
Stan z 22 grudnia 2015.
Gra GameRankings Metacritic
The Binding Of Isaac 84,23% 84/100
The Binding of Isaac: Rebirth 90,20% 86/100

Zarówno The Binding Of Isaac, jak i The Binding of Isaac: Rebirth zebrał bardzo dobre opinie[3][4]. Gra zachwalana jest przede wszystkim za losowo generowany świat, ciekawą rozgrywkę oraz nietypową oprawę audiowizualną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c The Binding of Isaac (PC). Gry-Online. [dostęp 2018-04-30].
  2. a b Edmund McMillen: Postmortem: McMillen and Himsl’s The Binding of Isaac. Gamasutra, 2012-11-28. [dostęp 2018-04-30].
  3. Recenzja IGN (w języku angielskim)
  4. The Binding of Isaac Review, GameSpot [dostęp 2015-12-22].