The Binding of Isaac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Binding of Isaac
Artysta Edmund McMillen
Scenarzysta Edmund McMillen
Florian Himsl
Kompozytor Danny Baranowsky
Silnik Adobe Flash
Data wydania 28 września 2011
Gatunek dungeon crawl, roguelike, shooter
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, OS X, Linux
Kontrolery klawiatura

The Binding of Isaac – gra stworzona przez Edmunda McMillena, początkowo wydana na platformę Microsoft Windows w roku 2011, później również na inne platformy. Gra w dużym stopniu inspirowana jest Biblią – zarówno 8 postaci, którymi możemy sterować, jak i cały świat jest mocno powiązany z jej treścią.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

The Binding of Isaac jest dwuwymiarowym shooterem, gdzie gracz wciela się w jedną z siedmiu dostępnych postaci. Gracz ma za zadanie oczyszczać kolejne pokoje i przechodzić na coraz niższe poziomy, w których znajdują się coraz silniejsi przeciwnicy. Po pokonaniu głównego z nich możemy przejść na niższy poziom. Wraz z postępem w grze, w kolejnych ucieczkach możemy dotrzeć do nowych poziomów oraz odblokować nieznane przedmioty i przeciwników.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Isaac wraz z matką mieszka w małym domu na wzgórzu. Podczas zabawy Isaaca klockami jego matka słyszy głos z góry nakazujący jej poświęcić syna. Fabuła gry skupia się na ucieczce Isaaca przed jego szaloną matką. Podczas gry napotykamy wiele nawiązań do Biblii, możemy oddać część naszego zdrowia Szatanowi czy też zbieramy przedmioty, których nazwa, wygląd lub opis jednoznacznie wskazują na pochodzenie z Biblii.

Wersje gry i rozszerzenia[edytuj | edytuj kod]

  • The Binding of Isaac – podstawowa wersja gry, wydana w 2011 r.
  • The Binding of Isaac: Wrath of the Lamb – to pierwszy dodatek do podstawowej wersji gry, wydany w 2012 roku. Znacząco wpłynął na przebieg rozgrywki, zostało dodane ponad 100 przedmiotów, 10 antagonistów, a także dodatkowe poziomy i zakończenia gry. Wprowadzono również możliwość pojawiania się alternatywnych poziomów.
  • The Binding of Isaac: Eternal Edition – drugie DLC do podstawowego "Isaac'a", wydane w 2015 roku. Jego tworzeniem zajął się jeden z developerów – Florian Himsl. Dodatek poprawia nieco błędów gry, a także dodaje nową zawartość, m.in. nowy tryb gry - "Hard Mode", który, jak nazwa wskazuje, sprawia, że gra staje się trudniejsza. Dodatek jest dostępny za darmo dla każdego posiadacza DLC "Wrath of the Lamb".
  • The Binding of Isaac: Rebirthremake gry wydany w 2014 r. na komputery osobiste i konsole PlayStation 4 oraz Playstation Vita. Gra zawierała wszystko z poprzedniej części wraz z DLC, jak i również dużo nowych rozwiązań. Do gry po raz kolejny dodano nowe przedmioty, poziomy, zakończenia oraz grywalne postacie. Gra została stworzona na nowym silniku w grafice 16-bitowej.
  • The Binding of Isaac: Afterbirthdodatek do gry The Binding of Isaac: Rebirth, dodający nowe przedmioty, poziomy, zakończenia, postacie oraz nowy tryb gry - Greed Mode. W tym dodatku skupiono się także na zwiększeniu ilości kombinacji działających ze sobą przedmiotów.
  • The Binding of Isaac: Afterbirth+DLC do gry The Binding of Isaac: Afterbirth, dodający nowe przedmioty, nowy poziom zatytułowany "The Void" w którym głównym antagonistą jest Derilium, zakończenie, postać Apollyon oraz nowy tryb gry – Greedier Mode. W tym dodatku skupiono się także na zwiększeniu ilości kombinacji działających ze sobą przedmiotów.

Oceny i recenzje gry[edytuj | edytuj kod]

Średnia ocen gier z serii
Stan z 22.12.2015 r.
Gra GameRankings Metacritic
The Binding Of Isaac 84.23% 84
The Binding of Isaac: Rebirth 90.20% 86

Zarówno The Binding Of Isaac, jak i The Binding of Isaac: Rebirth zebrał bardzo dobre opinie[1][2]. Gra zachwalana jest przede wszystkim za losowo generowany świat, ciekawą rozgrywkę oraz nietypową oprawę audiowizualną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]