Strzelanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strzelanka Space Invaders z 1978

Strzelanka – rodzaj gry komputerowej, w której gracz kontroluje postać, której celem jest eliminowanie uzbrojonych przeciwników. Za pierwszą grę tego rodzaju uznaje się Space Invaders z 1978.

Gry shoot'em up można podzielić według następujących kryteriów:

Sposób wyświetlania[edytuj]

 1. Gry dwuwymiarowe (2D) – postać gracza i wrogów widoczna jest z boku lub z góry, bez skalowania obiektów. Widok z boku określa się jako horizontal shooter, widok z góry to vertical shooter. W przypadku gier, w których przesuwa się tło, używa się także określeń horizontal i vertical scrolling. Popularne gry typu horizontal to: R-Type, Salamander, Saint Dragon, Uridium, Zybex. Przykłady gier typu vertical to: Space Invaders, River Raid, Flying Shark, Xenon, Demon Star. Istnieją także gry wyświetlane diagonalnie – gracz porusza się po ukosach, tak samo przesuwa się tło. Znanymi produkcjami tego typu są Zaxxon i Sigma 7.
 2. Gry trójwymiarowe (3D) – z następującymi widokami:
  • perspektywa pierwszej osoby (ang. first person perspective, FPP) – gracz widzi otoczenie własnymi oczami lub z wnętrza obiektu, którym steruje (pojazdu, statku kosmicznego),
  • perspektywa trzeciej osoby (ang. third person perspective, TPP) – postać gracza może być widoczna z różnych punktów przestrzeni, zazwyczaj ukazany jest zza pleców bohatera.
  W wielu grach istnieje możliwość przełączania między trybami FPP i TPP. W najnowszych grach kamera jest ruchoma, gracz jest ukazywany w najbardziej dogodnej pozycji, dzięki temu gry zyskują większą dynamikę i sprawiają wrażenie filmu.
 3. Gry pseudo-trójwymiarowe – jest to zmodyfikowana wersja vertical shooter. Tło i obiekty widoczne są również z góry, lecz w perspektywie, znajdujące się dalej są mniejsze od bliższych i są skalowane w miarę zbliżania się do gracza. Przykładami takich gier są Terra Cresta 3D i 3D Galaxy.

Sposób poruszania się[edytuj]

 1. W grach dwuwymiarowych i pseudo-trójwymiarowych bohater może poruszać się po linii prostej (lewo-prawo, rzadziej góra-dół), np. Space Invaders, Galaxian, Moon Cresta, lub po całym ekranie (większość gier arcade wyprodukowanych po roku 1981).
 2. Ruch rotacyjny – obiekt, którym steruje gracz obraca się wokół własnej osi, a można poruszać się można jedynie w linii prostej, w kierunku, w którym zwrócony jest przód obiektu, niekiedy także do tyłu. Przykłady gier: Asteroids, Bosconian, Implosion.
 3. Specyficznym podgatunkiem jest Rail Shooter (inaczej Snajper lub Sniper), w którym możliwość sterowania postacią przez gracza jest ograniczona do minimum, sam gracz za to porusza celownikiem broni. Przedstawicielami tego gatunku są Virtua Cop, Panzer Dragoon, The House of the Dead, Action Force 2, Prohibition.

Podstawowe elementy[edytuj]

Przeciwnicy[edytuj]

Przeciwnicy pojawiają się falami, ich ilość i siła są zależne od poziomu. Najczęściej na końcu każdej planszy pojawia się boss, którego pokonanie jest konieczne do przejścia danego poziomu.

Power-upy[edytuj]

Power-upy to bonusowe ulepszenia, jakie gracz otrzymuje w toku rozgrywki. Mogą one poprawiać jego szybkość, wytrzymałość lub siłę rażenia.