Titonos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Titonos
królewicz trojański
Ilustracja
Eos (Aurora) i Titonosobraz olejny na płótnie autorstwa Francesca de Mury z XVIII w., Museo di Capodimonte w Neapolu
Występowanie mitologia grecka
Rodzina
Ojciec Laomedon
Matka Strymo
Rodzeństwo Priam

Titonos – postać z mitologii greckiej. Był synem króla trojańskiego, Laomedona i Strymo. Jego bratem był Priam. Jego potomkami byli Memnon i Emation. Titonos panował w prowincji Persji z ramienia asyryjskiego króla Teutamosa, zwierzchnika Priama.

Priam podarował Titonosowi złotą winną latorośl w zamian za przysłanie do niego jego syna Memnona, aby ten dowodził tysiącem Etiopczyków w walce przeciw wrogom Priama.

Na prośbę zakochanej w nim bogini Eos Zeus obdarzył go nieśmiertelnością. Jednak bogini zapomniała poprosić o dar wiecznej młodości, wskutek czego Titonos stał się nieśmiertelnym starcem. Z biegiem lat Titonos skurczył się do tego stopnia, że trzeba było go układać w koszyku wiklinowym jak dziecko. Eos opiekowała się ukochanym i prosiła bogów o ulitowanie się nad nim. W końcu ubłagany Zeus przemienił Titonosa w świerszcza. Inne wersja mitu głosi, że bogini miała dosyć pielęgnowania starca i zamknęła go w swojej sypialni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cotterell A., Eos w: Encyklopedia mitologii, Wyd. RTW, Warszawa 2000, ​ISBN 83-87974-80-3
  • Graves R., Mity greckie, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1982, ISBN 000-096613-C
  • Grimal P., Titonos w: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1987, ​ISBN 83-04-01069-0