Titulus Crucis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Relikwiarz zawierający fragment Titulus Crucis

Titulus Crucis (łac. "Tytuł Krzyża") – nazwa tabliczki z napisem INRI, która wedle chrześcijan została zawieszona na krzyżu Jezusa Chrystusa jako powód jego skazania na śmierć. Według chrześcijańskiej tradycji jedna połówka tabliczki zachowała się po dziś dzień i jest przechowywana jako ważna relikwia w bazylice Świętego Krzyża w Rzymie.

Prowadzone są dyskusje na temat autentyczności titulusa z Rzymu. Carsten Peter Thiede potwierdza jego autentyczność, m.in. na podstawie charakterystycznego pisma dla Żydów z I-III w.

W 2002 naukowcy z uniwersytetu Roma Tre w Rzymie zbadali wiek relikwii za pomocą datowania radiowęglowego. Ich wynik wskazał, że wykonano ją pomiędzy 980 a 1146 n.e. (nieskalibrowana data to 1020 n.e. ± 30, skalibrowana 996-1023 n.e. (1σ) i 980-1146 n.e. (2σ). Wyniki te zostały opublikowane w czasopiśmie „Radiocarbon”[1]. Z badań wynika zatem, że Titulus Crucis jest średniowiecznym artefaktem, być może kopią zaginionego oryginału.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Francesco Bella, Carlo Azzi. 14C Dating of the Titulus Crucis. „Radiocarbon”. 3 (44), s. 685-689, 2002. University of Arizona. (ang.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Carsten Peter Thiede, Matthew D'Ancony: W poszukiwaniu Świętego Krzyża. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Amber, 2006.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]