Tobias Hegewald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tobias Hegewald
Państwo

 Niemcy

Data i miejsce urodzenia

3 sierpnia 1989
Neuwied

Sukcesy

2007: Północnoeuropejski Puchar Formuły Renault 2.0 (wicemistrz)

Tobias Hegewald (ur. 3 sierpnia 1989 roku w Neuwied) – niemiecki kierowca wyścigowy.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Formuła BMW[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu kariery kartingowej, Niemiec rozpoczął starty w wyścigach open-wheel, debiutując w roku 2005 w Niemieckiej Formule BMW. Starty w niej kontynuował również w kolejnym sezonie. W pierwszym podejściu zmagania zakończył na 20. miejscu, natomiast w drugim był trzynasty. W tym samym czasie gościnnie wystąpił w czterech podwójnych rundach amerykańskiego cyklu. Największym sukcesem Niemca było dwukrotne zdobycie pole position. Uzyskane punkty pozwoliły Hegewaldowi zajął w ostatecznej klasyfikacji odpowiednio 15. i 14. pozycję.

Formuła Renault[edytuj | edytuj kod]

W latach 2007-2008 Tobias dzielił starty między północnoeuropejski a Europejski Puchar Formuły Renault, w zespole Motorsport Arena i Motopark Academy. W pierwszym roku startów zakończył je odpowiednio na drugim (zwyciężył w trzech wyścigach) i trzynastym miejscu. W drugim natomiast, dzięki współpracy z konkurencyjną niemiecką ekipą Motopark Academy, zaliczył znaczny progres w europejskiej edycji (zajął piąte miejsce), natomiast w północnoeuropejskiej (ponownie w Motorsport Arena) nie liczył się w walce o tytuł (sezon został zdominowany przez Fina Valtteri Bottasa) i zmagania ukończył dopiero na trzeciej pozycji, z dorobkiem zaledwie jednego zwycięstwa. Oprócz udziału w Formule Renault, Niemiec wziął również udział w trzech podwójnych rundach Formuły Palmer Audi Autumn Trophy. Został w niej sklasyfikowany na 7. lokacie w końcowej klasyfikacji.

Formuła 2[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2009 Tobias zaangażował się w nowo utworzoną Formulę 2, w której wszyscy kierowcy mają do dyspozycji identyczny bolid. Pokazał swój talent, całkowicie dominując rywalizację na długim i trudnym belgijskim torze Spa-Francorchamps, gdzie wygrał wszystkie dwa wyścigi, dwukrotnie startował z pole position oraz dwukrotnie był autorem najlepszego czasu okrążenia. W wyniku wyraźnie słabszej dyspozycji na innych obiektach (tylko raz stanął na podium, zdobywając trzecie miejsce na brytyjskim torze w Donington Park, uprzednio startując na nim z pierwszego miejsca) nie był w stanie walczyć o końcowy triumf i ostatecznie zajął na koniec sezonu zaledwie 6. pozycję. Oprócz tego, w maju, za sprawą austriackiej ekipy Interwetten.com, Niemiec gościnnie wystąpił w drugiej rundzie cyklu World Series by Renault, na szczęśliwym dla siebie belgijskim obiekcie. Oba wyścigu zakończył jednak w drugiej dziesiątce.

Seria GP3[edytuj | edytuj kod]

Na sezon 2010 Hegewald podpisał kontrakt z niemieckim zespołem RSC Mücke Motorsport, na starty w nowo utworzonej serii GP3. Debiut w serii nie był jednak udany dla Niemca, który tylko dwukrotnie dojechał na punktowanej pozycji (na brytyjskim obiekcie Silverstone zajął 4. i 6. miejsc). Skromny dorobek punktowy pozwolił mu na zajęcie odległej 22. lokaty w klasyfikacji generalnej.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Sezon Seria Numer Zespół Samochód Wyniki w poszczególnych eliminacjach Punkty Miejsce
2009 Formuła 2 8. MotorSport Vision Williams JPH1 Hiszpania
VAL1
Hiszpania
VAL2
Czechy
BRN1
Czechy
BRN2
Belgia
SPA1
Belgia
SPA2
Wielka Brytania
BRH1
Wielka Brytania
BRH2
Wielka Brytania
DON1
Wielka Brytania
DON2
Niemcy
OSC1
Niemcy
OSC2
Włochy
IMO1
Włochy
IMO2
Hiszpania
CAT1
Hiszpania
CAT2
46 6
NU 9 15 7 1 1 15 6 3 6 NU 6 NU 4 9 5
2010 Seria GP3 12. RSC Mücke Motorsport Dallara Renault 2.2 ESP1
Hiszpania
ESP2
Hiszpania
TUR1
Turcja
TUR2
Turcja
VAL1
Hiszpania
VAL2
Hiszpania
GBR1
Wielka Brytania
GBR2
Wielka Brytania
DEU1
Niemcy
DEU2
Niemcy
HUN1
Węgry
HUN2
Węgry
BEL1
Belgia
BEL2
Belgia
ITA1
Włochy
ITA2
Włochy
5 22
17 13 16 15 9 29† 4 6 NU NU 15 NU 11 8 10 11

Wyniki w Formule Renault 3.5[edytuj | edytuj kod]

Rok Zespół Wyniki w poszczególnych eliminacjach Punkty Pozycja
2009 Interwetten.com Racing Hiszpania
CAT
Hiszpania
CAT
Belgia
BEL
Belgia
BEL
Monako
MON
Węgry
HUN
Węgry
HUN
Wielka Brytania
GBR
Wielka Brytania
GBR
Francja
FRA
Francja
FRA
Portugalia
PRT
Portugalia
PRT
Niemcy
DEU
Niemcy
DEU
Hiszpania
ARA
Hiszpania
ARA
0 33
- - 14 16 - - - - - - - - - - - - -

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]