Tom Robbins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom Robbins

Thomas Eugene Robbins (ur. 22 lipca 1932 w Blowing Rock, Karolina Północna) – pisarz amerykański, jego powieści są kompleksowe, często przedstawiają dzikie historie z elementami socjologicznymi i obskurnymi, jednak prawidłowo i dobrze usadzonymi w treści. Jego powieść I kowbojki mogą marzyć (1976) została sfilmowana przez Gusa Van Santa, rolę główną zagrała Uma Thurman.

W 1954 Robbins uczęszczał na uniwersytety w Waszyngtonie, Lee University w Lexington, oraz na uniwersytet w Wirginii, gdzie studiował dziennikarstwo. Z ostatniej uczelni został jednak wyrzucony z powodu problemów z dyscypliną. Wówczas przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie chciał zostać pisarzem. Wstąpił do Sił Powietrznych, gdzie przesłużył trzy lata w Korei. W 1960 roku powrócił do normalnego życia w Richmond, w stanie Wirginia. Dostał się do szkoły artystycznej – Richmond Professional Institute (RPI), która później przekształciła się w Virginia Commonwealth University (VCU). Tam studiował sztukę, był redaktorem naczelnym gazety uniwersyteckiej.

Po ukończeniu studiów przeniósł się do Seattle, gdzie pracował w lokalnej gazecie „The Seattle Times”. Po kilku latach przeniósł się ponownie, tym razem do LaConner, w stanie Waszyngton w 1970, gdzie żyje do chwili obecnej.

Pozycje książkowe[edytuj | edytuj kod]