Tom Sawyer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy postaci literackiej. Zobacz też: inne znaczenia.
Postać Toma Sawyera przedstawiona na stronie tytułowej pierwszego wydania (1876 rok) Przygód Tomka Sawyera

Tom Sawyer – postać fikcyjna, tytułowy bohater powieści Przygody Tomka Sawyera autorstwa Marka Twaina, pojawiająca się także w jej kontynuacji zatytułowanej Przygody Hucka jako bohater drugoplanowy[1].

Sawyer był bohaterem także dwóch innych, mniej znanych powieści Twaina: Tomek Sawyer za granicą (Tom Sawyer Abroad) oraz Tomek Sawyer detektywem (Tom Sawyer, Detective).

Imię postaci Twain mógł zaczerpnąć od prawdziwego Toma Sawyera, którego poznał w San Francisco, pracując jako dziennikarz[2]. Jednak osobowość bohatera autor stworzył na wzór trzech chłopców, których znał w dzieciństwie[3].

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Tom jest dziesięcioletnim chłopcem, sierotą. Mieszka wraz ze swym młodszym, przyrodnim bratem Sidem, kuzynką Mary i ciotką Polly, która sprawuje nad nimi opiekę, w małym miasteczku St. Petersburg położonym nad rzeką Missisipi w stanie Missouri[1].

Jest osobą sprytną i inteligentną, jednak nie idzie mu najlepiej nauka w szkole. Nie lubi też wykonywać poleconych mu przez ciotkę prac[1]. Najlepszym przyjacielem Tomka jest biedny chłopak z marginesu społeczności, Huckleberry Finn[1]. Jest też zaprzyjaźniony z Joe Harperem.

W kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Powstało kilkadziesiąt filmów fabularnych oraz seriali telewizyjnych, w których Tom Sawyer jest postacią pierwszoplanową bądź drugoplanową[4]. Pierwszym z nich był niemy obraz Tom Sawyer z 1917 roku. Jednak już w 1930 roku wyprodukowano pierwszy film dźwiękowy o przygodach Sawyera, gdzie główną rolę odegrał Jackie Coogan, a reżyserował John Cromwell[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Andrzej Makowiecki: Słownik postaci literackich. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2000, s. 687. ISBN 83-06-02757-4.
  2. Biography of Tom Sawyer - 1900 (ang.). [dostęp 2011-10-15].
  3. Introduction. W: Mark Twain: The Adventures of Tom Sawyer. 1876.
  4. Tom Sawyer (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-10-06].
  5. Tom Sawyer (1930) (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-10-06].