Tomasz Lis na żywo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomasz Lis na żywo
Rodzaj programu publicystyka
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Tomasz Lis
Data premiery 25 lutego 2008
Lata emisji 2008–2016
Liczba odcinków 306[1]
Czas trwania odcinka 50 min
Produkcja
Produkcja Deadline Productions
Stacja telewizyjna TVP2

Tomasz Lis na żywoprogram publicystyczny w telewizji TVP2, prowadzony przez dziennikarza Tomasza Lisa, emitowany od 25 lutego 2008 do 25 stycznia 2016. Był realizowany na żywo z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Dyskusje z nimi dotyczyły szerokiego spektrum tematów politycznych i społecznych. Program nie był emitowany w okresie wakacyjnym.

W listopadzie 2015 TVP ogłosiła, że nie przedłuży z Tomaszem Lisem kontraktu na prowadzenie programu[2].

Kontrowersje[edytuj]

Krzysztof Kłopotowski ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w liście otwartym[3] do Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zarzucił zarządowi TVP wyjątkową tolerancję dla nadużyć warsztatowych Tomasza Lisa (w związku z likwidacją programu Warto rozmawiać).

18 maja 2015 w wydaniu audycji Lis podczas wywiadu z aktorem Tomaszem Karolakiem zacytował rzekomą wypowiedź Kingi Dudy, córki Andrzeja Dudy (kandydata w II turze wyborów prezydenckich w Polsce w 2015 roku), która w rzeczywistości nie została wypowiedziana przez przypisaną osobę[4][5]. Za zachowanie Tomasza Lisa przeprosił wydawca audycji Barbara Hrybacz, a Lis zrobił to w programie Wiadomości[6]. Po tym wydarzeniu Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” TVP S.A. oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wydały oświadczenia i zaapelowały do władz TVP o zakończenie współpracy z Tomaszem Lisem[7]. 24 czerwca 2015 Komisja Etyki TVP uznała, że autorzy audycji naruszyli „zasady etyki dziennikarskiej”, a ponadto wydawca programu Barbara Hrybacz poniosła konsekwencje finansowe, natomiast Lis odbył „dyscyplinujące rozmowy” z redakcją oraz dyrekcją TVP2[8].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]