Tomasz Lis na żywo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomasz Lis na żywo
Rodzaj programu publicystyka
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Tomasz Lis
Data premiery 25 lutego 2008
Lata emisji od 2008
Liczba odcinków 297[1]
(stan na 16 listopada 2015)
Czas trwania odcinka 50 min
Produkcja
Produkcja Deadline Productions
Stacja telewizyjna TVP2, TVP Polonia

Tomasz Lis na żywoprogram publicystyczny w telewizji TVP2, prowadzony przez dziennikarza Tomasza Lisa. Pierwszy program został wyemitowany dnia 25 lutego 2008. Jest realizowany na żywo z udziałem publiczności. Dyskusje Tomasza Lisa dotyczą całego spektrum tematów politycznych i społecznych. Emitowany jest w poniedziałki o godzinie 21.50. Powtórki nadawane są na antenie TVP Polonia. Program nie jest emitowany w okresie wakacyjnym.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Kłopotowski ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w liście otwartym[2] do Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zarzucił zarządowi TVP wyjątkową tolerancję dla nadużyć warsztatowych Tomasza Lisa (w związku z likwidacją programu Warto rozmawiać).

18 maja 2015 w wydaniu audycji „Tomasz Lis na żywo” autor programu Tomasz Lis podczas wywiadu z aktorem Tomaszem Karolakiem zacytował rzekomą wypowiedź Kingi Dudy, córki Andrzeja Dudy (kandydata w II turze wyborów prezydenckich w Polsce z 24 maja 2015), która w rzeczywistości nie została wypowiedziana przez przypisaną osobę[3][4]. Po fakcie za zachowanie Tomasza Lisa przeprosili wydawca audycji Barbara Hrybacz, a sam Tomasz Lis oraz Piotr Kraśko w programie „Wiadomości”[5]. Po tym wydarzeniu Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” TVP S. A. oraz Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wydały oświadczenia i zaapelowały do władz TVP o zakończenie współpracy z Tomaszem Lisem[6]. 24 czerwca 2015 Komisja Etyki TVP uznała, że autorzy wyżej wymienionej audycji naruszyli „zasady etyki dziennikarskiej”, a ponadto wydawca programu Barbara Hrybacz poniosła konsekwencje finansowe, zaś Tomasz Lis odbył „dyscyplinujące rozmowy” z redakcją oraz dyrekcją TVP2[7].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]