Tomasz Ołdziejewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tomasz Ołdziejewski
Data i miejsce urodzenia

20 października 1972
Malbork

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

bursztynnictwo

Ważne dzieła

RMS Titanic- rzeźba z bursztynu rekord Guinnessa, Latarnia Morska w Helu-- rzeźba z bursztynu rekord Guinnessa, Arka Przymierza- rzeźba z drewna akacjowego, bursztynu, złota i srebra, Brama Niebiańskiego Spokoju w Chinach- obraz, Rolls-Royce Phantom II Continental- rzeźba, Mercedes 500 K Roadster- rzeźba

Tomasz Ołdziejewski (ur. w 1972 roku w Malborku)- polski bursztyniarz i bursztynnik, twórca biżuterii oraz rzeźb, osobowość telewizyjna. Dwukrotnie ustanowił rekord Guinnessa za największą rzeźbę z bursztynu. Pierwsze kroki w obróbce jantaru zaczął stawiać jako jedenastolatek pod okiem ojca bursztynnika. W latach 90. oprócz biżuterii, zaczął tworzyć rzeźby z bursztynu oraz przedmioty użytkowe: repliki statków i samochodów, zegary, szkatuły, mapy, obiekty architektoniczne oraz sakralne, faunę i florę. Z czasem w jego dziełach obok bursztynu zaczęły się pojawiać takie materiały jak czarny dąb i drewna tropikalne, kamienie szlachetne oraz minerały. Skonstruował również specjalistyczną latarkę UV, która zrewolucjonizowała proces poszukiwania bursztynu. Dyplom mistrzowski uzyskał w 2021 roku. Mieszka i pracuje w Sztutowie w województwie pomorskim, na Mierzei Wiślanej.

Osiągnięcia artystyczne[edytuj | edytuj kod]

Wyroby Tomasza Ołdziejewskiego docenione zostały za granicą, szczególnie w krajach arabskich oraz Chinach. W 2020 roku po raz pierwszy został zdobywcą rekordu Guinnessa za największą rzeźbę z bursztynu przedstawiającą RMS Titanic[1]. W 2021 roku rekord Guinnessa zdobył po raz drugi w tej samej kategorii, tym razem za Latarnię Morską w Helu[2]. Jest współtwórcą repliki Arki Przymierza wykonanej w 2023 roku z drewna akacjowego, bursztynu, złota i srebra[3].

Osobowość telewizyjna[edytuj | edytuj kod]

Od 2019 roku występuje w serialu dokumentalnym „Złoto Bałtyku" w telewizji History Channel pokazującym kulisy pracy w branży bursztynniczej w Polsce[4]. Program emitowany jest w 25 krajach Europy. Do tej pory powstało sześć sezonów tej serii. Wystąpił również w jednym odcinku serialu „Złoty interes”[5].

W 2023 roku na kanale History wyemitowano pierwszy odcinek kolejnego serialu dokumentalnego „Faceci ze stali"[6], w którym Tomasz Ołdziejewski wraz z twórcami noży Arturem Szyngwelskim i Michałem „Trollsky'm" Sielickim pokazuje tajniki pracy rzemieślniczej.

Wystąpił też w programie Odety Moro „Pasja w Podróży: Mierzeja Wiślana”[7], wyemitowanym na portalu onet.pl/ Styl Życia. Natomiast w ramach programu telewizyjnego „Warsztaty świata - Anna Orska w Stolicy Bursztynu” emitowanego na TVN Style współtworzył naszyjnik z mosiądzu i bursztynu bałtyckiego, który został przekazany do zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku[8].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2023 roku Tomasza Ołdziejewskiego nagrodzono medalem Starosty Powiatu Nowodworskiego za zasługi na rzecz rozwoju i promocji powiatu Nowego Dworu Gdańskiego[9].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

W 2023 roku ukazała się książka „Człowiek z bursztynu", której Tomasz Ołdziejewski jest współautorem wraz z Sylwią Winnik[10].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]