Tomasz Sowiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Sowiński
Data i miejsce urodzenia 28 stycznia 1965
Grudziądz
Wojewoda pomorski
Okres od 1 stycznia 1999
do 20 października 2001
Przynależność polityczna Akcja Wyborcza Solidarność
Następca Jan Ryszard Kurylczyk
Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Medal Komisji Edukacji Narodowej Komandoria Missio Reconciliationis

Tomasz Sowiński (ur. 28 stycznia 1965 w Grudziądzu) – polski polityk, nauczyciel akademicki, ostatni wojewoda gdański i pierwszy wojewoda pomorski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, następnie studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i teologię w Gdańskim Instytucie Teologii Katolickiej. Pracował jako asystent na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz katecheta. W 1994 został członkiem zarządu regionu NSZZ "Solidarność".

W 1997 pełnił funkcję wiceprezydenta Gdańska. W rządzie Jerzego Buzka zajmował stanowisko wojewody gdańskiego, a następnie pomorskiego. W 2001 wrócił do pracy naukowej, w 2006 obronił na UG doktorat. Pracuje także w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Należał do Ruchu Społecznego AWS, w latach 2002–2006 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zasiadał w radzie miasta Gdańska. Jest prezesem Związku Miast Nadwiślańskich.

Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN, Złotym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju", Komandorią Missio Reconciliationis i Prywatnym Orderem Świętego Stanisława III klasy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]