Tonin Harapi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tonin Harapi
Data i miejsce urodzenia 9 czerwca 1928
Szkodra
Pochodzenie allbańskie
Data i miejsce śmierci 30 lipca 1992
Tirana
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Zawód kompozytor, pianista, pedagog

Tonin Harapi (ur. 9 czerwca 1928 w Szkodrze, zm. 30 lipca 1992 w Tiranie) – albański kompozytor i pianista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Interesować się muzyką Harapi rozpoczął w bardzo młodym wieku, w czasie nauki w kolegium jezuickim w Szkodrze. Tam też grał w 1938 r. w amatorskim zespole, kierowanym przez Prenka Jakovę. Po zakończeniu wojny Harapi grał w zespole muzycznym, powstałym przy domu kultury w jego rodzinnym mieście. W roku 1959 rozpoczął studia w moskiewskim konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Z uwagi na zerwanie stosunków dyplomatycznych między Albanią, a ZSRR w 1961 Harapi przerwał studia, aby ukończyć je w konserwatorium w Tiranie. Tam też wkrótce po ukończeniu studiów rozpoczął pracę pedagoga.

W jego dorobku kompozytorskim znalazło się kilkadziesiąt dzieł, głównie sonat i rapsodii, ale także koncert fortepianowy. Skomponował muzykę do dwóch oper: Zgjimi (Przebudzenie, 1976) i Mira prej Mujësi (Mira z Mujesi, 1984).

W 1970 r. skomponował muzykę do filmu fabularnego Lugina e pushkatarëve, a w 1982 do filmu animowanego Dy gosti (reż. G. Leka). Za swoją twórczość został wyróżniony tytułem Artysty Ludu (alb. Artist i Popullit). Zmarł po długiej chorobie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]