Tony Montana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antonio „Tony” Montana – postać fikcyjna, główny bohater filmu Człowiek z blizną i gry Scarface: Człowiek z blizną. W filmie postać zagrał Al Pacino, a w grze głosu postaci użyczył André Sogliuzzo (imitując głos i akcent Tony’ego z filmu).

W filmie[edytuj | edytuj kod]

Kubański uchodźca polityczny, gorliwy antykomunista. W latach 70 XX wieku służył w kubańskiej armii. W 1980 r. po otwarciu portu w Mariel odpływa do Ameryki. Zapoznaje się z Manolo Riberą, znanym głównie jako Manny, który z pomocą przyjaciela z Miami chce opuścić Miasto Wolności. Znajomy proponuje im zieloną kartę i pracę w Miami za zabicie polityka kubańskiego, Emilia Rebengi. Po zabójstwie pracują jako pomywacze w podrzędnej knajpie. Szansę na większy zarobek oferuje im Omar Suarez, podwładny bossa narkotykowego Franka Lopeza. Omar proponuje im dopilnowanie transakcji kupna 2 kg kokainy od kolumbijskich sprzedawców. Plan jednak się nie udaje i ginie przyjaciel Tony’ego, Angel. Rozwścieczony Montana morduje wszystkich Kolumbijczyków i ucieka z towarem, który wkrótce dostarcza do Lopeza. Po tej akcji Lopez docenia zasługi Montany i Tony zostaje jego prawą ręką. Frank Lopez dowiaduje się, że Tony planuje coś za jego plecami z pomocą Alejandra Sosy. Natychmiast posyła na niego zamachowców. Tony uchodzi z życiem i postanawia się zemścić. Morduje Franka i Mela Bernsteina, skorumpowanego gliniarza. Żeni się z Elvirą, dziewczyną Lopeza. Montana znowu pakuje się w kłopoty, ponieważ urząd podatkowy zaczyna podejrzewać drugą stronę jego działalności. Grozi mu więzienie. Sosa proponuje mu pomoc w uniknięciu odsiadki ale Tony ma za to zabić dziennikarza, którego działalność śledcza godzi w podstawy biznesu Sosy i jego przyjaciół. Tony wyrusza do Nowego Jorku wraz z mordercą o ksywie Shadow. Plan zamachu na dziennikarza komplikuje się gdy dziennikarz zabiera do samochodu z bombą, żonę i dzieci. W tych okolicznościach Tony dostaje furii i zabija mordercę. Montana wraca do domu i natychmiast jedzie do matki. Ta mu mówi, że jego siostra Gina, uciekła z domu w towarzystwie mężczyzny. Matka podaje adres domu, gdzie ostatni raz widziała córkę. Tony wyrusza tam i odkrywa, że tym mężczyzną był Manny. Z zimnym sercem zabija swojego przyjaciela i zabiera Ginę do swojego domu. Tam zaczyna żałować swojego czynu. Pod dom Montany zbiera się horda morderców Sosy. Mordują wszystkich ochroniarzy, w tym także Ginę. Zdenerwowany Tony uzbraja się w karabin automatyczny M16 z granatnikiem M203 i z okrzykiem „Say hello to my little friend!” morduje kolejne fale wrogów. W wyniku odniesionych ran upuszcza broń i zaczyna bronić się wulgaryzmami. W końcu ginie od strzału ze strzelby w plecy i wpada do basenu ze statuą, na której napisano „The World Is Yours”.

W grze[edytuj | edytuj kod]

Tony’emu udaje się uniknąć strzału w plecy i uciec z rezydencji. Zadaniem gracza jest odbudować imperium Montany w Miami i zabić Sosę. Więcej w artykule o grze.