Acer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy przedsiębiorstwa komputerowego. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Acer Inc.
Acer Inc.
Forma prawna Spółka akcyjna
Założyciel(e) Stan Shih
Data założenia 1976
Państwo  Republika Chińska
Siedziba Tajpej
Prezes Jason Chen
Branża komputery, sprzęt komputerowy
Produkty laptopy
komputery stacjonarne
serwery
urządzenia mobilne
monitory
projektory
Zatrudnienie 7400 (2013)
Giełda LSE, TWSE
Symbol akcji LSE: ACID


TWSE: 2353

brak współrzędnych
Strona internetowa

Acer (IPA: /eɪsər/) – przedsiębiorstwo założone w 1976 r.[1] na Tajwanie, oferujące sprzęt, oprogramowanie i usługi z sektora IT. Zajmuje się także badaniami, projektowaniem, marketingiem, sprzedażą i obsługą posprzedażową sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych. Oferta Acer kierowana jest do użytkowników indywidualnych, przedsiębiorstw oraz do sektora edukacji. Piąty co do wielkości producent komputerów osobistych na świecie (za Lenovo, HP i Dellem)[2].

Acer to tajwańska korporacja produkująca i dostarczająca sprzęt komputerowy i elektroniczny. Głowna siedziba mieści się w Xizhi, w Nowym Tajpej na Tajwanie. Produkty marki Acer to laptopy, tablety, monitory, desktopy, projektory, smartfony, komputery All in One, akcesoria i oprogramowanie. Na początku XXI wieku Acer wprowadził nowy model biznesowy, zmieniając charakter działalności z wytwórcy na projektanta, marketera i dystrybutora produktów.


Historia[edytuj]

Historia logo Acera
Logo Lata

Acer Inc. logo from 1987-2001.svg
1987 –
marzec 2001

Acer Logo.svg
marzec 2001 –
2011

Acer 2011.svg
2011 –
do dziś

1976: Start-up[edytuj]

Acer rozpoczął swoją działalność jako Multitech, założony przez Stana Shih[3] i jego żonę Carolyn Yeh oraz grupę inwestorów. Kapitał początkowy tego start-up’u wynosił 25 000 dolarów, a biuro ustanowiono w Xinzhu na Tajwanie[4]. Na początku zatrudniająca 11 osób firma była dostawcą części elektronicznych, w tym mikroprocesorów, ale szybko rozwinęła się w kierunku producenta komputerów osobistych.

1987: Korporacja Acer[edytuj]

Korporację Acer ustanowiono w 1987 roku. Jak inne lokalne firmy, Acer wykorzystał możliwości rozwoju firmy na Tajwanie, lokując tam swoją siedzibę[5]. W latach 80. pozycja marki Acer stale wzrastała, bowiem budowała swoją reputację jako producent dla amerykańskich przedsiębiorstw komputerowych. Kontynuowano także promowanie własnej marki komputerów.

Stworzenie i rozwój własnej marki, będąc jednocześnie producentem i dostawcą dla innych firm, było przełomowe dla sukcesu marki, ale stan ten był trudny w utrzymaniu. Działalność firmy na obu polach była odmienna, co niosło za sobą potężne koszty organizacyjne.

1995: Client-server[edytuj]

Infografika prezentująca rozwój firmy Acer

By rozwijać się na międzynarodową skalę, Acer zorganizował w 1995 r. własny sposób organizacji, „client-server”, w ramach którego firmę podzielono na 11 pół-zależnych jednostek biznesowych[6]. Każda jednostka mogła kupować produkty od innej i w tym samym momencie sprzedawać je kolejnej. Pomysł zrodził się, by stworzyć styl zarządzania budowany na modelu networkingowym, czyli procesie wymiany informacji, zasobów i możliwości opartych na sieci wzajemnych kontaktów, a nie hierarchiczności.

Rozwiązanie to umożliwiło Acerowi dojście do wielu innowacyjnych rozwiązań. Struktury firmy i procesy w niej zachodzące były znacznie bardziej złożone, niż dotyczące zakontraktowanej produkcji dla firm zewnętrznych (produkcja ta nadal stanowiła 35% dochodów)[7], a jej marże były znacznie niższe. Założyciel firmy, Stan Shih oparł rozwój marki o filozofię „Dragon dream”. Ten „Smoczy sen” objawił się jako decyzja o inwestycji w budowanie i rozwój marki, zamiast zwiększania krótkoterminowych wyników ekonomicznych.

2001: Wistron Corporation[edytuj]

Pod koniec lat 90. marka własna Acer została osłabiona przez swój system podwykonawstwa. Acer dostarczał produkty swoim konkurentom w tym samym czasie, kiedy popularyzował własne. Ten oczywisty konflikt interesów poważnie ograniczał potencjał rozwoju marki. Kolejnym motorem zmian był poważny kryzys na rynku komputerowym z początku XXI w., który odbił się na całej branży. Na spotkaniu akcjonariuszy w 2001 roku zarząd Acera zaproponował oddzielenie produkcji dla zewnętrznych firm[8]. Wprowadzony rok później podział przypieczętowało powstanie Wistron Corporation. Mimo że Wistron nadal tworzy większość urządzeń marki Acer, to podział umożliwia korzystanie przez Acer z usług firm zewnętrznych.

XXI wiek[edytuj]

Rozwój marki na poszczególnych płaszczyznach jest stale dostrzegalny. Do 2011 roku Acer silnie koncentrował się na zdobywaniu udziałów rynkowych, by zdobyć jak najwyższy wolumen sprzedaży. Osiągnięcie zakładanego poziomu sprzedaży spowodowało zmianę polityki firmy. Obecnie celem Acer jest utrzymanie zdobytych udziałów rynkowych, a nie intensywne zwiększanie wolumenu sprzedaży[9].

Przejęcia innych firm[edytuj]

27 sieprnia 2007 roku Acer ogłosił plan przejęcia głównego rywala na amerykańskim rynku, Gateway Inc. za 710 mln dolarów. Ówczesny prezes Acer Inc., Jen-teng Wang, powiedział, że to przejęcie „uzupełnia globalny zasięg firmy Acer, wzmacniając obecność w USA”[10].

W styczniu 2008 roku Acer ogłosił, że nabył pakiet kontrolny 75% akcji Packard Bell[11].

W lipcu 2011 roku Acer Inc. kupiło iGware Inc. za 320 milionów USD, aby sprawdzić potencjał dochodowości rynku usług w chmurze[12]. iGware tworzy oprogramowanie i narzędzia potrzebne do działania chmury na różnych urządzeniach.


Rozwiązania stosowane w urządzeniach Acer[edytuj]

Schemat działania matrycy IGZO

IGZO – kryształ powstały z połączenia 4 pierwiastków: indu, galu, cynku i tlenu (nazwa pochodzi od akronimu ich symboli), z którego powstają tranzystory cienkowarstwowe, odpowiedzialne za pracę pikseli na ekranach LCD. W praktyce matryca IGZO[13] wpływa na: zwiększa sprawność transmisji światła, zmniejszenie mocy potrzebnej do podświetlenia ekranu i pozwala uzyskać wyższą rozdzielczość ekranu z zachowaniem dotychczasowej mocy podświetlenia.

Ciekawostki[edytuj]

Oprócz swojej podstawowej działalności, Acer jest właścicielem największej sieci detalicznej franczyzy komputerów w Taipei na Tajwanie.

W 2014 r. Acer został trzecim na świecie dostawcą projektorów multimedialnych.

W 2013 r. w regionie EMEA Acer był 2 na świecie dostawcą projektorów multimedialnych.

Acer wygrał 60% przetargów na obsługę sal multimedialnych w polskich szkołach

Związki z Formułą 1[edytuj]

Acer był jednym ze sponsorów Ferrari. W sezonie 2001 zespół Prost używał w swoich bolidach silnika Ferrari V10 pod szyldem Acera. Acer produkuje również smartfony liquidmini Ferrari Edition[14] oraz netbooki Ferrari One[15].

Produkty[edytuj]

Do podstawowych produktów przedsiębiorstwa zaliczamy następujący sprzęt:

Przypisy

 1. Acer Group, www.acer-group.com [dostęp 2016-01-15].
 2. http://www.gartner.com/newsroom/id/3146617 [8.08.2015].
 3. Acer Group, www.acer-group.com [dostęp 2016-01-15].
 4. Acer Group, www.acer-group.com [dostęp 2016-01-15].
 5. Acer Group, www.acer-group.com [dostęp 2016-01-15].
 6. Acer Group, www.acer-group.com [dostęp 2016-01-15].
 7. Acer Group, www.acer-group.com [dostęp 2016-01-15].
 8. Acer Group, www.acer-group.com [dostęp 2016-01-15].
 9. Acer Group, www.acer-group.com [dostęp 2016-01-15].
 10. Taiwan’s Acer to buy PC maker Gateway, msnbc.com [dostęp 2016-01-15].
 11. Acer Buys 75 Percent of Packard Bell, „The Washington Post”, 31 stycznia 2008, ISSN 0190-8286 [dostęp 2016-01-15] (ang.).
 12. Acer to buy cloud computing firm iGware, The Globe and Mail [dostęp 2016-01-15].
 13. Panele IGZO – ewolucja, rewolucja czy ślepa uliczka? :: PCLab.pl, PCLab.pl [dostęp 2016-01-15].
 14. liquidmini Ferrari Edition.
 15. Ferrari One | Product Series.

Linki zewnętrzne[edytuj]