Towarzystwo budownictwa społecznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Towarzystwo budownictwa społecznego (TBS) – podmioty utworzone ustawą z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa[1], których celem jest realizacja zadań wynikających z ww. ustawy, w szczególności budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach dla osób o średnich dochodach, ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

TBS mogą działać w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub spółdzielni osób prawnych.

Z uwagi na brak możliwości wypłaty dywidendy, TBS-y do końca 2006 roku korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego. Stawki czynszu ustalane są przez wewnętrzne uchwały podmiotu tworzącego TBS (spółki lub spółdzielni). Ustawy określają minimalną i maksymalną wysokość czynszu. Maksymalna wartość czynszu nie może przekroczyć w skali roku 4% wartości odtworzeniowej lokalu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego[2].

Pierwszym w Polsce budynkiem czynszowym wybudowanym przez TBS jest 36-mieszkaniowy blok w Śremie, wybudowany w sierpniu 1994 roku[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz.U. z 2019 r. poz. 2195
  2. Dz.U. z 2020 r. poz. 611
  3. Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego: Działalność inwestycyjna. [dostęp 25 sierpnia 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-31)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]