Przejdź do zawartości

Trójkąt Trzech Cesarzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Ludek (dyskusja | edycje) o 18:38, 29 lip 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Plik:Trójkąt Trzech Cesarzy.JPG
Trójkąt Trzech Cesarzy na mapie.
Niemiecka pocztówka z 1902 roku, przedstawiająca Trójkąt Trzech Cesarzy.
Trójkąt trzech cesarzy w 2007 r.

Trójkąt Trzech Cesarzy (niem.: Dreikaisereck) – określenie terenów granicznych miast Mysłowice (dzielnice Brzęczkowice i Słupna), Sosnowiec (dzielnica Modrzejów) i Jaworzno gdzie następuje połączenie rzek (stosując ich tradycyjne nazewnictwo): Czarnej i Białej Przemszy. Nazwa trójkąt została przyjęta od podziału terenu, gdzie widły utworzone przez rzeki dzielą tereny na trzy części. Punkt zbiegania się tych rzek, w którym Biała Przemsza wpada do Czarnej Przemszy, to południowy wierzchołek znajdującego się w granicach Sosnowca trójkąta terenu wyznaczonego przez zbiegające się ramiona tych rzek – i daje on zarazem, wg wspomnianego klasycznego nazewnictwa, początek rzece Przemsza.

Miejsce to, mimo że przypomina rzeczywistość rozbiorów – stanowi jednak punkt o europejskim znaczeniu historycznym. Miejsce to było bowiem – i stąd jego nazwa – stykiem trzech największych potęg Europy – Prus, a później Cesarstwa Niemiec, Austrii i Rosji, które po kongresie wiedeńskim i upadku Rzeczypospolitej Krakowskiej właśnie tutaj stykały się granicami. Sam Trójkąt, czyli, jak wspomniano, leżący w granicach Mysłowic teren w widłach zbiegających się Przemsz – należał do Prus, poniżej leżące na lewym brzegu ziemie należały do zaboru austriackiego (obecnie fragment Sosnowca w dzielnicy Jęzor i dalej Jaworzno); natomiast ostatni brzeg należał do zaboru rosyjskiego. Nie był to więc punkt styku trzech rozbiorów, tylko raczej punkt styku trzech imperiów. Do czasu zakończenia I wojny światowej miejsce to było znane niemal w całej Europie. Przyjeżdżały tu liczne wycieczki. Po rzece pływały statki wycieczkowe, można było podziwiać widoki z wieży Bismarcka znajdującej się w Mysłowicach (wybudowanej w 1907 roku, zburzonej w 1937 roku przez władze Polski), a nawet zrobić zakupy.

Od końca II wojny światowej miejsce zaczęło popadać w zapomnienie.

Dzisiaj

W dzień po wejściu Polski do Unii Europejskiej 2 maja 2004 r. w miejscu tym odbyło się spotkanie prezydentów Jaworzna, Sosnowca i Mysłowic oraz zamontowano tablice z napisem:

"W miejscu, w którym niegdyś stykały się granice trzech zaborów dzisiaj świętujemy wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i jesteśmy dumni, że wspólnie budujemy Europę bez granic."

W pobliżu Trójkąta Trzech Cesarzy przebiega linia kolejowa Katowice – Kraków.

Ta niegdysiejsza granica do dziś dzieli ludzi mieszkających w jednym państwie. Mieszkańcy zachodniej strony Przemszy to dla pozostałych "Ślonzoki" albo "hanysy". Mieszkańcy pogranicza dawnego zaboru rosyjskiego to dla mieszkańców Śląska gorole (mówi się tak obecnie o mieszkańcach Zagłębia Dąbrowskiego — nazwa powstała pod koniec XIX w. z podzielonej między dwa zabory historycznej Małopolski). Mają oni "ruskie" charaktery. Mieszkańcy Jaworzna to już "krakusy", natomiast dla tych dwóch obszarów mieszkańcy zachodniej strony rzeki to "prawie" Niemcy. Do tego fakt pozostawania w jednym województwie, które nazwano "śląskim", więc w domyśle zamieszkałym przez Ślązaków, powoduje niechęć osób, które mają swoją odrębną kulturę i Ślązakami nigdy nie były. Zamieszanie to pogłębiają rzesze ludzi, którzy przyjechali na tą ziemię by pracować w kopalniach (choć nie tylko) i nie bardzo rozumieli różnice między trzema obszarami.

Linki zewnętrzne