Truso

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Truso – nazwa istniejącego od końca VIII do końca X wieku (lub połowy XI wieku) portu bałtyckiego i portowej miejscowości handlowej w okolicy ujścia Wisły.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejsce zostało opisane przez anglosaskiego podróżnika Wulfstana, który dotarł tam z portu Hedeby (Dania) ok. 890. Opis podróży, portu, obyczajów zamieszkujących w okolicy Aestiów (Prusów) został umieszczony w Chorografii Orozjusza, przełożonej na język staroangielski przez króla Alfreda Wielkiego[1][2].

Dokładne położenie Truso było przez długi czas nieznane, pomimo że źródła wskazują dosyć precyzyjnie na okolice ujścia Wisły do Zalewu Wiślanego. Jednak zmiany topograficzne Żuław Wiślanych utrudniły rekonstrukcję geografii tych ziem w X wieku. W ramach akcji Archeologiczne Zdjęcie Polski archeolog dr Marek Jagodziński rozpoczął w latach 80. XX wieku badania archeologiczne na wschodnim brzegu jeziora Druzno, na wysokości wsi Janów, kilka kilometrów na południe od Elbląga. Po kilku sezonach badawczych – dzięki uzyskanemu obfitemu materiałowi i przekonującym datacjom dendrochronologicznym – przyjęto że odkryte zostało (długo poszukiwane) Truso[2].

Odkrycia doktora Marka Jagodzińskiego dowiodły, że Truso stanowiło część systemu handlowego na Bałtyku i wykorzystywało lokalizację pomiędzy plemionami pruskimi i słowiańskimi a morzem. Obraz archeologiczny osady jawi się jako duży port handlowy z osadą rzemieślniczą i kupiecką. Istotną wytwórczość rzemieślniczą stanowiły produktów z poroży i kości zwierząt – w szczególności grzebieni[3][4]. Rozmiary Truso były porównywalne do największych ówczesnych nadbałtyckich osad portowych, takich jak: Hedeby, Birka, Wolin. Stanowiło zatem najważniejsze centrum handlu dalekosiężnego na ziemiach pruskich[2]. Na terenie osady odkryto liczne przedmioty wytworzone m.in. w Nadrenii i Bizancjum.

Handlowa rola Truso podupadła w X wieku, na co miały wpływ pożary i działania wojenne, prawdopodobnie na tle zmian politycznych w państwie pierwszych Piastów. Z czasem rolę Truso przejął założony w drugiej połowie X wieku Gdańsk[2]. Istnieje dziś projekt odtworzenia części osady dla celów turystycznych i edukacyjnych.

W ostatnich latach wzmocniła się teza, że na tym terenie prowadził swą ostatnią działalność misyjną święty Wojciech[5][6].

Wyniki badań Truso opublikowano w monografii naukowej Truso. Między Weonodlandem a Witlandem[7].

Powieści związane tematycznie z Truso[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Jagodziński: Truso. pradzieje.pl. [dostęp 2013-06-18].
  2. a b c d Andrzej Markert. Truso – zaginiony port. „Sprawy Nauki”. Nr 12/2004, 2004-12-22. Biuletyn Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 
  3. Co nam mówią grzebienie z Truso? (pol.). archeowiesci.pl. [dostęp 2015-12-25].
  4. Amulety skandynawskie z Wolina i Truso
  5. Gerard Labuda Droga biskupa praskiego Wojciecha do Prus, ZH XXXIV(1969), z. 3, s. 9-28
  6. Stanisław Mielczarski, Misja pruska św. Wojciecha, 1967.
  7. Marek Franciszek Jagodziński: Truso. Między Weonodlandem a Witlandem, przedm. Maria Kasprzycka; posł. Władysław Duczko; tł. Urszula Chybowska; Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Wydawnictwo Tekst, Elbląg-Bydgoszcz 2010 ​ISBN 978-83-7208-208-4​.