Two Steps from Hell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Two Steps from Hell
Rok powstania 2006
Założyciel Thomas J. Bergersen, Nick Phoenix
Dystrybucja wydawca płyt
Gatunki muzyka filmowa
Kraj pochodzenia  Stany Zjednoczone
Strona internetowa
Thomas J. Bergersen

Two Steps from Hell – wytwórnia muzyczna, zajmująca się produkcją oprawy muzycznej głównie do zwiastunów filmowych oraz zwiastunów gier komputerowych. Poza tym ich muzyka wykorzystywana jest też w programach czy spotach telewizyjnych. Firma ta została założona w lutym 2006 roku, w Santa Monica w Kalifornii. W swoich aranżacjach wykorzystują orkiestry, chór oraz angażują muzyków z całego świata. Autorami muzyki są dwaj kompozytorzy: Thomas J. Bergersen oraz Nick Phoenix[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Tworzyli muzykę do zwiastunów takich filmów jak Harry Potter i Zakon Feniksa, Star Trek, Mroczny rycerz, 2012, X-Men 3: Ostatni bastion, Avatar, Saga "Zmierzch": Przed świtem, Książę Persji: Piaski czasu, Stardust, Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, Tron: Dziedzictwo czy Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu czy takich gier jak Mass Effect 2[2] oraz Mass Effect 3. W Polsce ich utwory były wykorzystywane np. w programie Mam Talent!. Podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 fragment utworu pt. „Heart of Courage” towarzyszył piłkarzom wychodzącym na murawę, a utwór „Everlasting” został odtworzony podczas finałowego meczu Hiszpanii z Włochami, podczas wręczania medali zwycięzcom turnieju – Hiszpanom.

Gatunek muzyczny[edytuj | edytuj kod]

Gatunkowo ten rodzaj muzyki określa się jako trailer music. Jest to muzyka mającą na celu zwiększyć emocjonalną dawkę spotów filmowych. Najpopularniejszą gałęzią tego typu muzyki jest tak zwana Epic Music, charakteryzująca się emocjonalnym wykonaniem orkiestry oraz chóru. Wytwórnie jednak nie ograniczają się do tego typu muzyki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów i tworząc hybrydy lub utwory inne gatunkowo (związane z niemal każdym gatunkiem muzyki filmowej oraz rozrywkowej).

Two Steps from Hell każdemu swojemu albumowi nadaje specyficzny klimat, przykładowo utwory z Ashes zawierają w sobie motywy typowe dla horrorów, All Drums Go to Hell jest pełny utworów zawierających bębny i perkusję, a The Devil Wears Nada zawiera wesołe kompozycje rodem z filmów komediowych. Większość ich muzyki jednak bliska jest klasycznemu znaczeniu trailer music i skomponowana jest w klasycznym stylu: orkiestra i różnego rodzaju chór[3].

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Muzyka tego typu stała się popularna dzięki piractwu Internetowemu. Albumami niedostępnymi w publicznej sprzedaży dzielono się na forach Internetowych, a zwiększająca się świadomość spowodowała, że przy okazji publikacji kolejnych trailerów coraz więcej ludzi interesując się muzyką w nich zawartą, mogło poznać konkretny tytuł.

Po sukcesie w publicznym wydawnictwie wytwórni Immediate Music, Two Steps from Hell pod wpływem nacisku fanów wydało pierwszą płytę w 2010 roku zatytułowaną Invincible. Współzałożyciel Two Steps from Hell, Thomas J. Bergersen, nagrał solowy album zatytułowany Illusions[4].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy internetowe[edytuj | edytuj kod]

Albumy demonstracyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy DVD[edytuj | edytuj kod]

  • 2011: Two Steps from Hell

Pozostałe albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. Wydany także przez Nicka Phoenika pod jego szyldem[5].
  2. Inny tytuł albumu to All Drones Go to Hell[6].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]