2012 (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
2012
Ilustracja
Gatunek

akcja
fantastyka naukowa

Data premiery

11 listopada 2009

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Kanada

Język

angielski, rosyjski

Czas trwania

158 minut

Reżyseria

Roland Emmerich

Scenariusz

Harald Kloser
Roland Emmerich

Główne role

John Cusack
Chiwetel Ejiofor

Muzyka

Harald Kloser

Zdjęcia

Dean Semler

Scenografia

Barry Chusid

Kostiumy

Shay Cunliffe

Wytwórnia

Columbia Pictures
Centropolis Entertainment
Farewell Productions
The Mark Gordon Company

Dystrybucja

Columbia UIP

Budżet

200 000 000 USD[1]

Strona internetowa

2012amerykańsko-kanadyjski katastroficzny film science-fiction, wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha. Polska premiera odbyła się 11 listopada, a w USA 13 listopada 2009 roku[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozpoczyna się w 2009 r. Naukowcy odkrywają na Słońcu silne burze słoneczne. Z ich wyliczeń wynika, że będzie to miało niebezpieczne skutki dla Ziemi i że jest to zapowiedź katastrofalnych zdarzeń. Nie wszyscy akceptują jednak teorię o wielkiej szkodliwości i przewidywalnych skutkach burz dla klimatu i całej Ziemi. O zagrożeniu powiadomiony zostaje prezydent USA.

W roku 2010 w Kolumbii Brytyjskiej zostaje zwołany szczyt państw G8, na którym mają zostać omówione sposoby przeciwdziałania skutkom zbliżającej się klęski. Jednocześnie w regionie Tybetu rozpoczyna się budowa gigantycznych zapór i tam. Wiadomo, że podczas szczytu zdecydowano o budowie statków na wzór Arki Noego. W razie kataklizmu schronienie na nich mieli znaleźć najbogatsi mieszkańcy Ziemi oraz elita światowych polityków. Po cofnięciu się skutków katastrofy mieliby oni zająć się odtworzeniem populacji ludzi na Ziemi.

Akcja przenosi się do 2012 roku. Na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych mają miejsce liczne trzęsienia ziemi, wyniku których skorupa ziemska zaczyna ulegać powolnej destabilizacji. W tym czasie Jackson Curtis wybiera się z dziećmi na wycieczkę do Parku Yellowstone. Podczas wycieczki dochodzi do katastrofalnego trzęsienia ziemi, które początkowo obejmuje zachodnie wybrzeże Stanów, a następnie rozchodzi się na całą skorupę ziemską.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2011 roku NASA uznała film za najgłupszy film fantastycznonaukowy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2012 (2009) − Box Office Mojo
  2. Daty premier na świecie na IMDb
  3. Aleksandra Stanisławska: Filmowe hity i kity według NASA. rp.pl, 2011-01-09. [dostęp 2011-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]