2012 (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Nie mylić z: 2012: Koniec świata – katastroficzny film science-fiction z 2008 roku.
2012
2012
Gatunek film akcji, sci-fi
Data premiery Stany Zjednoczone 13 listopada 2009
Polska 11 listopada 2009
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Kanada
Język angielski, rosyjski
Czas trwania 158 minut
Reżyseria Roland Emmerich
Scenariusz Harald Kloser
Roland Emmerich
Główne role John Cusack
Chiwetel Ejiofor
Muzyka Harald Kloser
Zdjęcia Dean Semler
Scenografia Barry Chusid
Kostiumy Shay Cunliffe
Wytwórnia Columbia Pictures
Centropolis Entertainment
Farewell Productions
The Mark Gordon Company
Dystrybucja Columbia Polska UIP
Budżet 200 000 000 USD[1]

2012amerykańsko-kanadyjski katastroficzny film science-fiction, wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha, którego premiera w Polsce odbyła się 11 listopada, a w USA 13 listopada 2009 roku[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozpoczyna się w 2009 r. Naukowcy odkrywają na Słońcu silne burze słoneczne. Z ich wyliczeń wynika, że będzie to miało niebezpieczne skutki dla Ziemi i że jest to zapowiedź katastrofalnych zdarzeń. Nie wszyscy akceptują jednak teorię o wielkiej szkodliwości i przewidywalnych skutkach tych burz dla klimatu i całej Ziemi. O zagrożeniu powiadomiony zostaje prezydent USA.

W roku 2010 zwołano szczyt państw G8 w Kolumbii Brytyjskiej w celu omówienia sposobu przeciwdziałania skutkom zbliżającej się klęski. Jednocześnie, w regionie Tybetu, rozpoczęto budowę gigantycznych zapór i tam.

W roku 2011 ujawniono, że córka prezydenta Stanów Zjednoczonych, przyznała ogromne fundusze na sporządzenie wiernych kopii wszystkich dzieł sztuki najbardziej znanych w świecie, a następnie ukryła oryginały w nieznanym miejscu w Alpach.

Historia przenosi się do 2012 roku: na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych panują ciągłe trzęsienia ziemi. Na ich skutek skorupa ziemska zaczęła ulegać powolnej destabilizacji. W tym czasie główny bohater, Jackson Curtis, przybywający w Los Angeles u swojej byłej żony, proponuje jej i jej dzieciom wycieczkę do Parku Yellowstone. Podczas wycieczki dochodzi do katastrofalnego trzęsienia ziemi, obejmujące początkowe całe wybrzeże zachodnie USA aż po Park Yellowstone a następnie rozchodzące się na całą skorupę ziemską.

Wiadomo, że podczas spotkania krajów G8 w 2010 r., zdecydowano o budowie gigantycznych statków, będących rodzajem współczesnych ark Noego, na których w chwili kataklizmu Ziemi mieliby się schronić najbogatsi z rodzinami i elita światowych polityków wraz z ich służącymi. Po cofnięciu się skutków globalnego kataklizmu mieliby oni zająć się odtworzeniem populacji ludzi na Ziemi.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ocena[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2011 roku NASA uznała film za najgłupszy film science-fiction[3].

Przypisy

  1. 2012 (2009) − Box Office Mojo
  2. Daty premier na świecie na IMDb
  3. Aleksandra Stanisławska: Filmowe hity i kity według NASA. rp.pl, 2011-01-09. [dostęp 2011-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]