Wiedźmin 3: Dziki Gon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiedźmin 3: Dziki Gon
Logo gry
Logo gry
Producent CD Projekt RED
Wydawca CD Projekt
Dystrybutor
Seria gier Wiedźmin
Reżyser Konrad Tomaszkiewicz[6]
Scenarzysta Borys Pugacz-Muraszkiewicz, Marcin Blacha[7]
Kompozytor Marcin Przybyłowicz[8], Mikołaj Stroiński[9]
Silnik REDengine 3[10]
Aktualna wersja 1.31[11]
Data wydania 19 maja 2015[12]
Gatunek fabularna gra akcji z otwartym światem
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: M[13]
PEGI: 18[14]
Język polski, angielski, rosyjski i inne
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One
Nośniki DVD, Blu-ray, dystrybucja cyfrowa
Kontrolery klawiatura, mysz lub gamepad
Poprzednik Wiedźmin 2: Zabójcy królów (2011)
Strona internetowa

Wiedźmin 3: Dziki Gon (ang. The Witcher 3: Wild Hunt) – fabularna gra akcji stworzona i wydana przez polskie studio CD Projekt RED 19 maja 2015 na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One[15].

Gra jest kontynuacją wydanego w 2007 roku Wiedźmina oraz Wiedźmina 2: Zabójców królów, który miał swoją premierę w 2011 roku. Tak jak poprzednie części, opowiada ona historię tytułowego wiedźmina – Geralta z Rivii – i jest osadzona w świecie wiedźmina, którego twórcą jest Andrzej Sapkowski. Produkcja jest ostatnią częścią cyklu, którego głównym bohaterem jest tytułowy wiedźmin, razem z nią stanowiącego trylogię[16].

Pierwszy zwiastun produkcji został zaprezentowany na konferencji Microsoftu na targach E3 w czerwcu 2013 roku[17]. Ponadto Wiedźmin 3 zdobył tam kilkadziesiąt nagród oraz nominacji przyznanych przez czasopisma i portale z branży gier komputerowych[18][19].

Fabuła[edytuj]

Akcja Wiedźmina 3 rozgrywa się w fikcyjnym świecie fantasy stworzonym przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego w serii opowiadań i powieści. Gracz ma okazję zwiedzić wyspy Skellige, Wolne Miasto Novigrad, Oxenfurt, wiedźmińskie siedliszcze Kaer Morhen czy ponure moczary Velen. Gra rozpoczyna się pół roku po wydarzeniach z poprzedniej części. Wiedźmin Geralt odzyskuje w końcu pamięć, nie ma jednak zamiaru przyłączyć się do którejkolwiek ze stron konfliktu[20]. Zamiast tego zajmuje się on poszukiwaniem swoich bliskich, m.in. Yennefer z Vengerbergu, Ciri oraz tytułowego Dzikiego Gonu[20].

Rozgrywka[edytuj]

Zrzut ekranu z gry przedstawiający rzucanie wiedźmińskiego znaku podczas walki

Gracz steruje postacią Geralta z Rivii z perspektywy trzeciej osoby poruszającym się po otwartym świecie[20]. W niektórych fragmentach gry gracz może wcielić się w postać Ciri[21]. Poza poruszaniem się po lądzie można także pływać zarówno na jak i pod powierzchnią wody. W celu szybszego przemieszczania się gracz może skorzystać z punktów szybkiej podróży, łodzi lub koni[22]. W trakcie gry gracz znajduje przedmioty, które są przechowywane w ekwipunku. Po wcześniejszym uzbieraniu potrzebnych składników alchemicznych i rzemieślniczych Geralt może stworzyć eliksiry, odwary, petardy oraz oleje czy też ulepszyć swój oręż. Mikstury można zażywać przed walką jak i w trakcie starć. Poza tym gracz ma możliwość konsumpcji żywności oraz różnych trunków regenerujących żywotność. W trakcie rozgrywki gracz zdobywa punkty doświadczenia i punkty umiejętności, zdobywane poprzez wykonywanie zadań, zabijanie potworów oraz odkrywanie miejsc mocy, które może przydzielić do jednej z trzech specjalizacji: szermierki, alchemii i magii[22]. W ekranie postaci możliwe jest aktywowanie maksymalnie dwunastu umiejętności jednocześnie, wspomaganych przez 4 mutageny, które mogą zwiększać wielkość obrażeń, moc znaków albo żywotność.

System walki jest zmodyfikowaną wersją tego z Wiedźmina 2. Gracz potrafi walczyć bronią białą, dystansową i używać zaklęć zwanych znakami. Podczas walki istnieje możliwość przerwania ataku, uniknięcia lub zablokowania ciosu. Postać może korzystać z pięciu znaków, które z biegiem gry można ulepszyć[14]. Geralt za pomocą wiedźmińskich zmysłów może wytropić niektóre bestie podążając za ich śladami, zapachem lub poszukiwać w ten sposób wskazówek pozwalających rozwiązać zadanie. Niektóre potwory można zabić dopiero wtedy, gdy gracz pozna ich słaby punkt[22].

Gracz ma możliwość zagrania w minigry takie jak wyścigi konne, pojedynki na pięści czy gra karciana gwint. W gwinta grają dwie osoby po uprzednim wybraniu jednej z pięciu armii – Nilfgaardu, Królestw Północy, Scoia’tael, Skeligge lub potworów[22].

Produkcja[edytuj]

Koszt produkcji przekroczył 300 milionów złotych. Główny zespół pracujący nad grą liczył 240 osób. Łącznie w procesie produkcji zaangażowane było ponad 1500 osób[23]. Gra została pierwszy raz publicznie pokazana na konferencji Microsoftu podczas targów E3 w czerwcu 2013 roku[17].

Wiedźmin 3 został stworzony przy pomocy silnika REDengine 3[10]. Użyto także takich technologii jak SpeedTree, PhysX czy Nvidia HairWorks[22]. Duże zmiany zaszły w zakresie odbywanych walk. Całkowicie przebudowano sztuczną inteligencję przeciwników Geralta, a on sam otrzymał więcej animacji, które wykorzystywane są w walkach. Akcja gry ma miejsce w otwartym świecie[20], trzydzieści razy większym od tego z poprzedniej części[24].

24 października 2014 zostało udostępnione intro zatytułowane Podążając za tropem autorstwa Tomasza Bagińskiego[25]. Podczas produkcji twórcy kontaktowali się z Andrzejem Sapkowskim w celu ustalenia niektórych nazw własnych i rozmieszczenia lokacji na mapie[22]. Twórcy dodali postać Ciri, aby gracz mógł spojrzeć na te same wydarzenia z perspektywy innej osoby[26].

Poza standardową wersją wydana została także edycja kolekcjonerska, która zawiera m.in. figurkę Geralta walczącego z gryfem, wiedźmiński medalion czy artbook[22]. Po premierze zostało wydanych 16 darmowych dodatków DLC, które zawierają między innymi nowe zadania poboczne, nowe karty do gwinta, alternatywny wygląd postaci, tryb „Nowej Gry Plus” oraz elementy ekwipunku[27].

Jej premierę pierwotnie zaplanowano na 2014 rok, następnie przełożono ją na 24 lutego 2015[28], a później na 19 maja 2015 roku. W grudniu 2014 poinformowano, że Wiedźmin 3 jest skończony, a pozostały czas pozwoli na usunięcie błędów i lepszą optymalizację gry[21]. Po premierze gry został wydany zestaw narzędzi moderskich o nazwie REDkit, za pomocą którego gracze mogą tworzyć własne modyfikacje[22].

Zawartość do pobrania[edytuj]

Prezentacja dodatku „Serca z kamienia”, Poznań Game Arena 2015

W listopadzie 2014 roku CD Projekt zapowiedział, że po premierze Dziki Gon doczeka się szesnastu darmowych dodatków do pobrania, publikowanych przez osiem kolejnych tygodni w formie darmowych pakietów, zawierających po dwa dodatki. Wśród dodatków znalazły się dodatkowe przedmioty, zadania, alternatywne wyglądy dla postaci kobiecych oraz tzw. tryb nowa gra plus[29]. 7 kwietnia ogłoszono, że poza darmowymi dodatkami gra doczeka się również dwóch płatnych rozszerzeń – Serca z kamienia oraz Krew i wino – mających wystarczyć na około trzydzieści godzin rozgrywki[30]. Pierwszy ze wspomnianych dodatków został wydany w październiku 2015 roku. Serca z kamienia rozszerza rozgrywkę o trzy dodatkowe zadania do wykonania, a jego akcja umiejscowiona jest w północno-wschodniej części Ziemi Niczyjej[31]. Drugi dodatek ukazał się 31 maja 2016. Krew i wino przenosi graczy do zupełnie nowej lokacji – Toussaint[32].

Odbiór gry[edytuj]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
CD-Action PS4: 9,5/10[33]
Eurogamer PS4: 10/10[34]
Gry-Online PC: 9,5/10[35]

PS4: 8,5/10[36]

GameSpot XONE, PS4, PC: 10/10[37]
IGN XONE, PS4, PC: 9,3/10[38]
Gamezilla PS4: 10/10[39]
Destructoid PS4: 8/10[40]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

PC: 92,11% (z 22 recenzji)[41]
XONE: 90,70% (z 10 recenzji)[42]
PS4: 92,23% (z 51 recenzji)[43]

Metacritic

PC: 93/100 (z 32 recenzji)[44]
XONE: 91/100 (z 13 recenzji)[45]
PS4: 92/100 (z 79 recenzji)[46]

Nagrody
Organizacja Nagroda
Golden Joystick Awards 2014:
 • Najbardziej oczekiwana gra

2015:

 • Gra roku
 • Najlepsza fabuła
 • Najlepszy projekt wizualny
 • Najlepszy moment w grze[47]
The Game Awards 2015: Gra roku[48]
2016: Najlepsza gra RPG (Krew i wino)[49]

Wiedźmin 3 został nagrodzony na targach E3 w 2013 i 2014 roku[18][19]. Zarówno podczas 32. ceremonii Golden Joystick Awards, jak i pierwszej gali Game Awards przyznano grze tytuł „Most Wanted Award”[50][51]. Serwis Gry-Online umieścił produkcję na liście „20 najbardziej oczekiwanych gier 2015 roku”[52]. CD Projekt ujawnił, że przed premierą zamówiono ponad milion egzemplarzy gry[53]. Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem w mediach zbierając wynik 92/100 w serwisie Metacritic[46]. Zbigniew Jankowski z Eurogamera docenił ciekawą fabułę, jej długość oraz pomysłowość twórców. Podkreślił także wysoką jakość polskiej wersji językowej i uznał, że rodzimy język „fantastycznie pasuje do wiedźmińskiego świata” i „buduje fenomenalny klimat”[34]. Krystian Smoszna z Gry-Online opisał budowę lokacji jako „absolutne mistrzostwo świata”. Pochwalił wioski wzorowane na polskich osadach, postacie niezależne żyjące własnym życiem i szczegółowe projekty otoczenia. Negatywnie ocenił złe wykonanie granic świata, po którym porusza się postać. Z tego powodu niektóre lokacje widoczne na mapie są niedostępne dla graczy pomimo braku fizycznych granic[36].

9 czerwca 2015 studio CD Projekt RED ujawniło, że w ciągu 2 tygodni od premiery gry sprzedano 4 mln egzemplarzy Wiedźmina 3, natomiast koszty produkcji gry zwróciły się pierwszego dnia sprzedaży[54]. Według czasopisma Fortune tytuł zajął dziewiąte miejsce na liście najlepiej sprzedających się gier komputerowych w pierwszej połowie 2015 roku (na liście znalazły się też gry wydane w poprzednich latach)[55]. W lipcu 2016 producent poinformował, że sprzedano blisko 10 milionów kopii gry[56].

Redakcja magazynu PC Gamer UK w 2015 roku przyznała grze 41. miejsce na liście najlepszych gier na PC[57].

30 października 2015 podczas ceremonii Golden Joystick Awards gra zdobyła nagrody w kategoriach: gra roku, najlepsza fabuła, najlepszy projekt wizualny i najlepszy moment w grze (wątek z Krwawym Baronem), CD Projekt RED otrzymał natomiast tytuł „studia roku”[47].

Wiedźmin 3: Dziki Gon zdobył też tytuł gry roku przyznany podczas gali The Game Awards w 2015 roku[48].

Dodatek Krew i wino został nagrodzony podczas The Game Awards 2016 w kategorii Najlepsza gra RPG[49].

Przypisy[edytuj]

 1. „Wiedźmin 3 Dziki Gon”: Agora polskim współwydawcą, CDP.pl dystrybutorem (pol.). biznes.pl, 2014-02-07. [dostęp 2014-02-07].
 2. a b c Patryk Purczyński: Wiedźmin 3 trafi na Antypody dzięki Namco Bandai (pol.). gram.pl, 2014-01-16. [dostęp 2014-02-07].
 3. Wiedźmin 3: Dziki Gon – Warner amerykańskim wydawcą gry (pol.). CD-Action, 2013-07-26. [dostęp 2014-02-07].
 4. Zbigniew Jankowski: Cenega dystrybutorem Wiedźmina 3 w Czechach (pol.). Eurogamer, 2014-01-21. [dostęp 2014-02-09].
 5. 'Wiedźmin 3' z dystrybutorem na Bliski Wschód (pol.). cdprojekt.com, 2014-03-27. [dostęp 2014-03-27].
 6. Keza MacDonald: The Witcher 3: Wild Hunt is „The Next Step for RPGs” (ang.). IGN, 2013-03-27. [dostęp 2014-03-16].
 7. Ben Hanson: The Story Of The Witcher 3: Wild Hunt (ang.). Game Informer, 2013-02-13. [dostęp 2014-03-16].
 8. Krystian Smoszna: „Nie definiujemy folku” – o muzyce do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon rozmawiamy z Marcinem Przybyłowiczem (pol.). Gry-Online, 2014-08-08. [dostęp 2014-08-08].
 9. Wiedźmin 3: Dziki Gon – posłuchaj utworów ze ścieżki dźwiękowej (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-06-30].
 10. a b Tymon Smektała: CD Projekt RED: „REDengine 3 to rewolucja w grach RPG” (pol.). 2013-02-01. [dostęp 2013-02-06].
 11. Piotr Gontarczyk: Wiedźmin 3: Dziki Gon z Nvidia Ansel. PCLab.pl, 2016-08-18. [dostęp 2016-08-24].
 12. Wiedźmin 3: Dziki Gon – premiera przełożona na 19 maja. Eurogamer.pl.
 13. The Witcher 3: Wild Hunt (ang.). Entertainment Software Rating Board. [dostęp 2016-07-07].
 14. a b Wiedźmin 3: Dziki Gon, The Witcher 3: Wild Hunt (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-11-08].
 15. Adam Berlik: E3 2013: Wiedźmin 3: Dziki Gon w wersji na Xbox One potwierdzony – zobacz trailer na silniku gry (pol.). gram.pl, 2013-06-10. [dostęp 2013-06-10].
 16. Adrian Werner: Wiedźmin 3: Dziki Gon ujawniony – Geralt w otwartym świecie (pol.). Gry-Online, 2013-02-05. [dostęp 2013-02-08].
 17. a b Konferencja Microsoftu na E3 2013 (Xbox One, Metal Gear Solid: The Phantom Pain, Dead Rising 3, Titanfall, Halo) (pol.). Gry-Online, 2013-06-11. [dostęp 2013-06-19].
 18. a b GOG.com: The Witcher 3: Wild Hunt coming to GOG.com with #noDRM (ang.). YouTube, 2013-06-19. [dostęp 2013-06-19].
 19. a b CD Projekt: Targi już za nami (pol.). Twitter, 2013-06-14. [dostęp 2013-06-19].
 20. a b c d Tymon Smektała: Wiedźmin 3: Dziki Gon – Game Informer zapowiada grę The Witcher 3: Wild Hunt (pol.). 2013-02-05. [dostęp 2013-02-06].
 21. a b Wiedźmin 3: Dziki Gon skończony, dodatkowy czas na usprawnienie gry (pol.). Gry-Online, 2014-12-23. [dostęp 2014-12-23].
 22. a b c d e f g h Wiedźmin 3: Dziki Gon – kompendium wiedzy [Aktualizacja #6: wymagania sprzętowe, gameplay i inne] (pol.). Gry-Online, 2014-10-31. [dostęp 2014-11-07].
 23. Wiedźmin 3: Dziki Gon z 6 milionami sprzedanych egzemplarzy. CD Projekt zanotowało pół miliarda złotych przychodu. [dostęp 2015-09-02].
 24. Wiedźmin 3: Dziki Gon – Jest pierwszy teaser! „To będzie ostatnia gra o wiedźminie” [WIDEO] (pol.). 2013-02-05. [dostęp 2013-02-06].
 25. Wiedźmin 3: Dziki Gon – intro zostanie ujawnione 24.10 (pol.). Gry-Online, 2014-10-17. [dostęp 2014-11-07].
 26. „PC Gamer UK”, s. 44, luty 2015 (ang.). 
 27. Kamil Zwijacz: Wiedźmin 3: Dziki Gon – wszyscy fani otrzymają 16 darmowych dodatków (pol.). Gry-Online, 2014-11-07. [dostęp 2014-11-07].
 28. Daniel Kłosiński: Wiedźmin 3: Dziki Gon opóźniony – premiera w lutym przyszłego roku (pol.). Eurogamer, 2014-03-11. [dostęp 2014-03-11].
 29. CD Projekt: Wiedźmin 3: Dziki Gon – 16 darmowych DLC dla każdego! (pol.). 6 listopada 2014. [dostęp 2015-05-27].
 30. Serca z Kamienia oraz Krew i Wino – dwa olbrzymie dodatki do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. cdprojektred.com, 2015-04-07. [dostęp 2015-10-19].
 31. Wiedźmin 3: Serca z Kamienia (PC). Gry-Online. [dostęp 2015-10-19].
 32. Bartosz Woldański: Wiedźmin 3: Krew i wino – premiera 31 maja. Są pierwsze materiały wideo (pol.). IGN, 2016-05-10. [dostęp 2016-05-10].
 33. Wiedźmin 3 – recenzja. „CD-Action”, s. 38, lipiec 2015. ISSN 1426-2916. 
 34. a b Zbigniew Jankowski: Wiedźmin 3: Dziki Gon – Recenzja (pol.). Eurogamer, 2015-05-12. [dostęp 2015-05-12].
 35. Dariusz Matusiak: Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie (pol.). Gry-Online, 2015-05-23. [dostęp 2015-08-12].
 36. a b Krystian Smoszna: Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PS4 – genialny RPG, który potrzebuje dopracowania (pol.). Gry-Online, 2015-05-12. [dostęp 2015-05-12].
 37. Kevin VanOrd: The Witcher 3: Wild Hunt review (ang.). GameSpot, 2015-05-12. [dostęp 2015-07-13].
 38. Vince Ingenito: The Witcher 3 Review. IGN, 2015-05-12. [dostęp 2015-07-13].
 39. Recenzja Wiedźmin 3: Dziki Gon (pol.). Gamezilla, 2015-05-12. [dostęp 2015-06-04].
 40. Chris Carter: Review: The Witcher 3: Wild Hunt (ang.). Destructoid, 2015-05-12. [dostęp 2015-07-03].
 41. The Witcher 3: Wild Hunt for PC. GameRankings. [dostęp 2015-12-08].
 42. The Witcher 3: Wild Hunt for Xbox One. GameRankings. [dostęp 2015-12-08].
 43. The Witcher 3: Wild Hunt for PlayStation 4 Reviews. GameRankings. [dostęp 2015-12-08].
 44. The Witcher 3: Wild Hunt for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2015-12-08].
 45. The Witcher 3: Wild Hunt for Xbox One Reviews. Metacritic. [dostęp 2015-12-08].
 46. a b The Witcher 3: Wild Hunt PlayStation 4 (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-12-08].
 47. a b Wiedźmin 3: Dziki Gon zgarnia cztery statuetki! Rozdano tegoroczne Golden Joystick Awards. Gry-Online, 2015-10-30. [dostęp 2015-10-31].
 48. a b The Game Awards 2015 – podsumowanie. Gry-Online, 2015-12-04. [dostęp 2015-12-07].
 49. a b Dawid Podgórski: The Game Awards rozdane. Wiedźmin 3: Krew i wino najlepszą grą RPG roku 2016. W: Gamezilla [on-line]. 02.12.2016. [dostęp 2016-12-02].
 50. Tom Ivan: Golden Joysticks 2014: Full list of winners (ang.). Computer and Video Games, 2014-10-24. [dostęp 2014-11-07].
 51. Nagrody Game Awards 2014 przyznane, Dragon Age: Inkwizycja Grą Roku (pol.). Gry-Online, 2014-12-06. [dostęp 2014-12-06].
 52. Łukasz Gołąbiowski: 20 najbardziej oczekiwanych gier 2015 roku (pol.). Gry-Online, 2015-01-01. [dostęp 2015-01-01].
 53. Kamil Zwijacz: Wiedźmin 3: Dziki Gon z milionem zamówień przedpremierowych (pol.). Gry-Online, 2015-05-11. [dostęp 2015-05-11].
 54. Wiedźmin 3: Dziki Gon w dwa tygodnie sprzedał się w ponad 4 mln sztuk (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-06-09].
 55. Chris Morris: The top 10 selling video games of 2015 (so far) (ang.). Fortune, 2015-07-23. [dostęp 2015-07-27].
 56. Wiedźmin 3 – sprzedano niemal 10 milionów kopii. Gry-Online, 2016-07-18. [dostęp 2016-07-28].
 57. Top 100 Greatest Games. „PC Gamer UK”, s. 52-73, 2015-09. Future plc (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj]