U-571 (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
U-571
Gatunek

sensacyjny, wojenny

Rok produkcji

2000

Data premiery

21 kwietnia 2000

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone Francja

Język

angielski

Czas trwania

116 min

Reżyseria

Jonathan Mostow

Scenariusz

Jonathan Mostow
Sam Montgomery
David Ayer

Główne role

Matthew McConaughey
Bill Paxton
Harvey Keitel
Jon Bon Jovi

Muzyka

Richard Marvin

Wytwórnia

Canal Plus Image International
Universal Pictures

Dystrybucja

StudioCanal
Universal Studios

Budżet

62 mln USD

Nagrody
2000: Oscar za efekty dźwiękowe

U-571 – amerykańsko-francuski film sensacyjny z 2000 roku w reżyserii Jonathana Mostowa. W rolach głównych wystąpili Matthew McConaughey, Bill Paxton, Harvey Keitel i Jon Bon Jovi.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opisuje historię z okresu II wojny światowej. Główna akcja toczy się na Północnym Atlantyku (1942 r.). Podczas bitwy o Atlantyk tytułowy niemiecki okręt podwodny (U-Boot) (U-571) zostaje uszkodzony przez brytyjski niszczyciel. Amerykanie chcąc wykorzystać sytuację, wysyłają ucharakteryzowany na niemiecki swój okręt podwodny (S-33), by zdobyć maszynę szyfrującą Enigma. Film nie jest oparty na prawdziwej historii, a działania U-Boota nie mają prawie nic wspólnego z prawdą. W czasie II wojny światowej niemiecki U-Boot U-570 został zdobyty przez aliantów i wcielony do służby w Royal Navy jako HMS "Graph", jednak wszystkie tajne materiały na pokładzie zostały zniszczone przed przejęciem przez aliantów.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Jeśli chodzi o zgodność z prawdą historyczną film powinien nosić tytuł U-110 a głównym bohaterem powinien być David Balme, podporucznik Royal Navy. Te odstępstwa spowodowały, że Brytyjczycy wnieśli skargę na ręce prezydenta Billa Clintona, która jednak okazała się nieskuteczna[1]. Film w Polsce ukazał się ponownie (na płycie DVD), w serii wydawnictwa Kino Konesera.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cała prawda o historii. Jak najnowsze ustalenia zmieniają nasze spojrzenie na przeszłość. Wyd. 1. Warszawa: Readers Digest, 2006. ISBN 83-60123-08-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]