Matthew Settle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matthew Settle
Ilustracja
Matthew Settle (2011)
Data i miejsce urodzenia 17 września 1969
Hickory

Matthew Settle (ur. 17 września 1969 w Hickory w stanie Karoliny Północnej) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, muzyk.

Jest najmłodszym z sześciorga dzieci pastora-kaznodziei-baptysty, ma dwie siostry i trzech braci. Kiedy miał czternaście lat, jego rodzina przeprowadziła się do Sevierville, w stanie Tennessee. W 1988 roku osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie grał z zespole rockowym, uczył się aktorstwa i dorabiał sprzedając owoce morza. Zadebiutował na małym ekranie w westernie telewizyjnym Shaughnessy (1996) u boku Lindy Kozlowski i Bo Hopkinsa jako irlandzki emigrant Tommy Shaughnessy. Po raz pierwszy zagrał na kinowym ekranie w horrorze sequelu Koszmar następnego lata (I Still Know What You Did Last Summer, 1998) z Jennifer Love Hewitt i Brandy.

Wystąpił w thrillerze Krąg wtajemniczonych (The In Crowd, 2000) z Susan Ward jako uczelniany tenisista. Sławę wśród telewidzów zyskał rolą kapitana Ronalda Speirsa w miniserialu HBO Kompania braci (Band of Brothers, 2001). Pojawił się gościnnie w serialach: NBC Ostry dyżur (ER, 2002) i CBS CSI: Kryminalne zagadki Miami (CSI: Miami, 2003). Wcielił się w postać Warrena Beatty w biograficznym dramacie telewizyjnym ABC Petera Bogdanovicha Tajemnice Natalie Wood (The Mystery of Natalie Wood, 2004). Od 2007 do 2012 roku występował w serialu Plotkara jako Rufus Humphrey - ojciec Dana i Jenny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]