Przejdź do zawartości

Uji (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uji
Ilustracja
Świątynia buddyjska Byōdō-in
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Japonia

Prefektura

 Kioto

Wyspa

Honsiu

Region

Kinki

Zarządzający

Atsuko Matsumura

Powierzchnia

342,15 km²

Populacja (2009)
• liczba ludności
• gęstość


193 026
263 os./km²

Symbole japońskie
Drzewo

brzostownica japońska

Kwiat

azalia

Położenie na mapie prefektury Kioto
Mapa konturowa prefektury Kioto, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Uji”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Uji”
Ziemia35°01′N 135°45′E/35,016667 135,750000
Strona internetowa

Uji (jap. 宇治市 Uji-shi) – miasto w Japonii, na wyspie Honsiu (Honshū), w prefekturze Kioto (Kyōto), nad rzeką Uji, w okręgu przemysłowym Hanshin[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miasto leży w południowej części prefektury Kioto, w połowie odległości pomiędzy Kioto i Nara, dwoma najsłynniejszymi japońskimi centrami historycznymi i kulturowymi. Bliskość tych dwóch dawnych stolic zaowocowała wczesnym rozwojem Uji jako samodzielnego centrum kulturalnego.

Miasto herbaty[edytuj | edytuj kod]

Uji słynie z zielonej herbaty. Podczas gdy świątynia Kōzan-ji w Kioto uważana jest za pierwotne miejsce uprawy herbaty w Japonii, to herbata Uji stała się znana ze swojej najwyższej jakości już w 1100 roku. W pierwszą niedzielę października odbywa się w świątyni Kōshō-ji Festiwal Herbaty Uji. Podczas festiwalu kapłani składają ofiary w postaci ceremonialnych misek herbaty przed posągami postaci, które pomogły uczynić Uji miastem herbaty[2][3].

W Uji (tuż przy moście Uji, na wschodnim brzegu) znajduje się najstarszy sklep z herbatą (i herbaciarnia) w Japonii o nazwie Tsūen. Działa on na rynku od 1160 roku i jest obecnie zarządzany przez 24. pokolenie tej samej rodziny. Serwowane są także desery (rodzaj matcha parfait) i pierożki gyōza[3].

Opowieść o Genjim[edytuj | edytuj kod]

Miasto Uji jest miejscem wielu wydarzeń opisanych w ostatnich dziesięciu rozdziałach („Dziesięć zwojów z Uji”, Uji-jūjō) arcydzieła literackiego z XI wieku Genji monogatari autorstwa damy dworu Murasaki Shikibu zaliczonej do Trzydziestu Sześciu Mistrzyń Poezji. Jednym z obiektów wymienionych w opowieści jest główny most nad rzeką Uji. Został on po raz pierwszy zbudowany około 646 roku, ale był wielokrotnie niszczony i wymieniany. Jego stan obecny oddaje niektóre z jego historycznych elementów, a na terenie miasta, dla uhonorowania jego roli w powieści, znajduje się wiele posągów i tablic wskazujących miejsca, w których miały miejsce opisane wydarzenia. Jednym z nich jest posąg Murasaki Shikibu usytuowany obok tego mostu[4].

W 1998 roku otwarto Genji Monogatari Museum (Uji-shi Genji Monogatari Myūjiamu), udostępniając publiczności materiały dotyczące tej opowieści. Można się tam również zapoznać z życiem dworu w okresie Heian[3][5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uji zostało założone w IV wieku przez półlegendarnego cesarza Ōjina, który podobno zbudował tu pałac. Miasto zyskało na znaczeniu, gdy siogun Yoshimitsu Ashikaga (1358–1408) doprowadził do zwiększenia uprawy i produkcji herbaty na tym obszarze.

Wczesny okres rozwoju miasto zawdzięcza także korzystnemu położeniu nad rzeką Uji, która była w przeszłości ważnym szlakiem wodnym. Budowa mostu w Uji w 646 roku przez buddyjskiego mnicha Dōtō umocniła znaczenie osady. Kiedy w 794 roku stolica została utworzona w Heian-kyō, położona w pobliżu, malownicza miejscowość stała się popularnym miejscem dla budowy rezydencji arystokracji.

U szczytu potęgi klanu Fujiwara w okresie Heian (794–1185/1192) powstały takie budowle, jak: świątynia buddyjska Byōdō-in i chram shintō Ujigami-jinja (najstarszy zachowany w Japonii)[2][a].

Miasto w obecnym kształcie administracyjnym (Uji-shi) utworzono 1 marca 1951 roku poprzez połączenie kilku mniejszych jednostek terytorialnych.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W piśmiennictwie polskim dot. Japonii przyjęto słowo „chram” jako tłumaczenie jinja, a słowo „świątynia” – buddyjskiej tera (o-tera). Podobnie w języku angielskim: jinja → „shrine”, tera → „temple”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 日本地図. Tokyo: Seibido Shuppan, 2018, s. 196, 197. ISBN 978-4-415-11272-5.
  2. a b Uji. japan-guide.com, 2022. [dostęp 2022-04-19]. (ang.).
  3. a b c Uji. Japan National Tourism Organization. [dostęp 2022-04-19]. (ang.).
  4. Uji River. japan-guide.com, 2022. [dostęp 2022-04-20]. (ang.).
  5. Tale of Genji Museum. Miasto Uji, 2022. [dostęp 2022-04-19]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]