Ukiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ukiel
Jezioro Krzywe
Okullsee
Widok z lotu ptaka w stronę osiedla Likusy.
Widok z lotu ptaka w stronę osiedla Likusy.
Położenie
Państwo  Polska
Lokalizacja Olsztyn
Morfometria
Powierzchnia 412,0 ha
Głębokość
• średnia
• maksymalna

10,6 m
43 m
Objętość 43 611,5 km³
Położenie na mapie Olsztyna
Mapa lokalizacyjna Olsztyna
Ukiel
Ukiel
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Ukiel
Ukiel
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ukiel
Ukiel
Ziemia53°47′N 20°25′E/53,783333 20,416667

Ukiel (lub Jezioro Krzywe – nazwa nieoficjalna; niem. Okullsee) – jezioro położone na Pojezierzu Olsztyńskim, w północno-zachodniej części Olsztyna pomiędzy osiedlami Dajtki, Gutkowo i Likusy.

  • Klasa czystości: II (2004 r.)
  • Kategoria podatności na degradację: II (2004 r.)

Jezioro składa się z 4 plos (basenów jeziornych) – Gutkowskie, Przejma, Łupstychskie i Olsztyńskie – połączonych cieśninami; brzegi wysokie, przeważnie strome, miejscami zalesione; kilka małych cieków; odpływ przez Kortówkę i Jezioro Kortowskie do Łyny.

Część północna – Gutkowska – ma powierzchnię 117,9 ha i głębokość maksymalną 43 m. Jest ona otoczona polami uprawnymi i zabudową dzielnic OlsztynaGutkowo i Likusy. Ploso środkowe – Przejma – łączące pozostałe części zbiornika, o powierzchni 84,9 ha i głębokości 40 m, otaczają lasy i pola uprawne. Najbardziej wysunięta na zachód zatoka zwana Łupstychską ma powierzchnię 85,4 ha i głębokość maksymalną 32 m. Otaczają ją pola uprawne i lasy, przy brzegu zachodnim leży osiedle Łupstych. Część Olsztyńska zajmuje powierzchnię 120,4 ha, jej głębokość maksymalna wynosi 20 m. W pobliżu plosa Olsztyńskiego, praktycznie już poza granicami zlewni bezpośredniej, znajduje się osiedle domków jednorodzinnych Dajtki. Od strony Dajtek linia brzegowa jeziora jest urozmaicona zatoką zwaną Miłą. Niegdyś znajdowała się nad nią stanica wodna PTTK, obiekt został rozebrany ok. 2007 r.

Ukiel jest największym jeziorem w Olsztynie, znajdują się przy nim ośrodki wypoczynkowe, przystanie żeglarskie (w tym przystań Olsztyńskiego Klubu Sportowego), kajakowe oraz plaża miejska. Od kilkunastu lat na terenie jeziora prowadzone są zabiegi rekultywacyjne, zmierzające do poprawy i utrzymania dobrej jakości jego wód.

W rozkładzie jazdy pociągów przewoźnika PKP Intercity na okres 2011/2012 jeden z kursujących między Olsztynem a Warszawą pociągów kategorii TLK nosił nazwę "Ukiel". Wyruszał on rano ze stolicy do Olsztyna, a wracał wieczorem, stanowiąc odpowiednio pierwsze i ostatnie w ciągu dnia połączenie bezpośrednie w tej relacji. Nowy rozkład jazdy 2012/2013 nie zawiera już w siatce połączeń pociągu TLK "Ukiel". W rozkładzie jazdy 2014/2015 połączenie to powróciło.

Wokół jeziora zlokalizowane jest całoroczne Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Ukiel" w Olsztynie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]