Unity Mitford

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Unity Valkyrie Mitford
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1914
Londyn, Wielka Brytania
Data i miejsce śmierci 28 maja 1948
Oban, Szkocja

Unity Valkyrie Mitford (ur. 8 sierpnia 1914 w Londynie, zm. 28 maja 1948 w Oban) – brytyjska arystokratka, faszystka, domniemana kochanka Hitlera.

Unity Mitford pochodziła z arystokratycznej rodziny spokrewnionej z Winstonem Churchillem. Jej ojcem był lord Redesdale, który już imieniem nadanym córce chciał wyrazić swoje uwielbienie dla Niemiec (z imieniem Unity miała się wiązać nadzieja na duchową i polityczną jedność Anglii i Niemiec, a z imieniem Valkyrie podziw dla muzyki Richarda Wagnera). Wkrótce po powstaniu Brytyjskiej Unii Faszystów (1932) jej założyciel, Oswald Mosley, poznał na przyjęciu starszą siostrę Unity, Dianę. Stali się oni wkrótce małżeństwem, a Unity dość szybko zaangażowała się w ruch faszystowski. W 1931 doszło do jej pierwszego spotkania z Hitlerem[1]. Wkrótce po zwycięstwie Hitlera w Niemczech, Unity wyjechała do tego kraju, gdzie świętowała tzw. Zjazd Zwycięstwa NSDAP.

Po powrocie do Wielkiej Brytanii wyjednała u rodziny kurs językowy w Monachium. W mieście tym w 1934 zaczęła studiowanie historii sztuki. W tym czasie zaangażowała się w działalność na rzecz porozumienia niemiecko-brytyjskiego. Jej fascynacja nazizmem zwróciła uwagę Hitlera, który za pośrednictwem jej, jej siostry i ojca szukał kontaktów z warstwami przywódczymi Wielkiej Brytanii, w tym Winstonem Churchillem. Także Hitler był zafascynowany Brytyjką, zwracając uwagę na drugie imię Mitford, Valkyrie, które oznaczało nordycką boginię zwycięstwa, oraz miejsce, w którym jej matka zaszła w ciążę – Swastika w Kanadzie. Dodatkowo jej dziadek był tłumaczem prac Houstona Stewarta Chamberlaina, teoretyka i orędownika teorii rasowej, którego tezy stały się inspiracją dla Mein Kampf.

Unity Mitford zaczęła się po tym spotkaniu regularnie pojawiać na nazistowskich pochodach i manifestacjach (m.in. Igrzyska Olimpijskie w Berlinie, wcielenie Austrii do Rzeszy), co było szeroko komentowane w Wielkiej Brytanii. Po napisanym przez nią liście otwartym, w którym straszyła wizją żydowskiego zagrożenia i podnosiła hasło Anglii dla Anglików, została powszechnie potępiona. W okresie jej przebywania w otoczeniu Hitlera pojawiały się także niezweryfikowane pogłoski o tym, jakoby była kochanką dyktatora.

W połowie 1939 roku, w związku ze zbliżającą się wojną, zarówno jej rodzina jak i Hitler naciskali na jej wyjazd do Wielkiej Brytanii. Gdy 3 września doszło do wypowiedzenia wojny Niemcom przez Wielką Brytanię, próbowała strzałem z pistoletu popełnić samobójstwo. Nie zginęła jednak, choć pocisk utkwił w jej mózgu. Sześć tygodni spędziła w szpitalu, po czym przez Szwajcarię została wysłana do Wielkiej Brytanii, gdzie dotarła w styczniu 1940 roku.

Ostatnie lata życia spędziła na prywatnej wyspie rodziny u wybrzeży Szkocji, gdzie przeszła rekonwalescencję. W 1948 roku zmarła na ostre zapalenie opon mózgowych spowodowane przez nagłe zakażenie wywołane przez pozostały w mózgu pocisk.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Rozmowy przy stole", Wyd. Charyzma 1996, str. 352, ISBN 83-85820-02-07

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]