University of Illinois at Urbana-Champaign

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign. Zobacz też: Uniwersytet Illinois w Chicago.
University of Illinois at Urbana-Champaign
Dewiza Learning and Labor (nauka i praca)
Data założenia 1867
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Champaign/Urbana
Położenie na mapie Illinois
Mapa lokalizacyjna Illinois
University of Illinois at Urbana-Champaign
University of Illinois at Urbana-Champaign
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
University of Illinois at Urbana-Champaign
University of Illinois at Urbana-Champaign
Ziemia40°06′38″N 88°13′42″W/40,110556 -88,228333
Strona internetowa
Jeden z budynków Uniwersytetu Urbana-Champaign w Illinois

Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign (University of Illinois at Urbana-Champaign, UofI lub UIUC) – najlepszy i najbardziej wszechstronny[1] uniwersytet w systemie publicznych uniwersytetów stanu Illinois.

Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign jest znany z programów specjalizujących się w rolnictwie, cywilnych programach inżynieryjnych i informatyce. Uniwersytet złożony jest z 18 college'ów i instytutów oferujących ponad 150 programów badawczych. Miasteczko uniwersyteckie składa się w 272 głównych budynków i położone jest na 1458 akrach (5,90 km²) ziemi w dwóch sąsiadujących miastach Champaign i Urbana. Roczny budżet uniwersytetu wynosi ponad miliard dolarów.

W lecie 2007 roku naukę na uniwersytecie rozpoczęło 42 728 studentów z 50 stanów i 100 narodowości. Do 1998 roku UIUC był jednym z 10 największych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych pod względem rejestracji studentów.

Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign został uznany za jeden z 10 najlepszych publicznych uniwersytetów w USA oraz znalazł się na liście najlepszych uniwersytetów Public Ivy (nazwa nawiązuje do Ligi Bluszczowej)[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lata 1867-1880[edytuj | edytuj kod]

Act Morrill z 1862 roku przyznawał każdemu stanowi część ziemi z przeznaczeniem na wybudowanie uniwersytetów państwowych, w których miano pobierać naukę głównie w dziedzinach rolnictwa, mechaniki i sztuki wojskowej oraz w pomniejszym stopniu innych dziedzin nauki, lecz bez przedmiotów klasycznych. Te uwarunkowania powodowały powstanie kontrowersji i spięć pomiędzy włodarzami miasta a pierwszym prezydentem uniwersytetu Johnem Miltonem Gregorym. Powodem niezgody było prowadzenie wykładów z filozofii.

Nagrobek pierwszego prezydenta Uniwersytetu Urbana-Champaign Johna Miltona Gregory'ego

Po burzliwych debatach w 1867 roku na siedzibę uniwersytetu wybrano miasto Urbana. Pierwotnie uniwersytet nosił nazwę Przemysłowy Uniwersytet Illinois. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 2 marca 1868 roku. Przez pierwsze lata trwały dość burzliwe debaty nad programem nauczania.

John Milton Gregory pragnął by uniwersytet oferował liberalny program nauczania a przedstawiciele lokalnych władz pragnęli profilu przemysłowego. Starcia i nieporozumienia spowodowały w 1880 roku ustąpienie ze stanowiska Johna Gregory'ego. W 1885 roku uniwersytet oficjalnie zmienił nazwę na Uniwersytet Illinois i przyjął liberalny program nauki z zakresu mechaniki i rolnictwa.

Grób pierwszego prezydenta nadal znajduje się na terenie miasteczka uniwersyteckiego pomiędzy Halą Altgeld a budynkiem administracyjnym Henry'ego. Na jego grobie znajduje się sentencja: Jeśli szukasz jego pomnika, on patrzy na ciebie.

College i szkoły[edytuj | edytuj kod]

 • UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences
 • UIUC College of Applied Health Sciences
 • University of Illinois Institute of Aviation
 • UIUC College of Business
 • UIUC College of Communications
 • UIUC College of Education
 • UIUC College of Engineering
 • UIUC College of Fine and Applied Arts
 • UIUC Graduate College
 • UIUC Institute of Labor and Industrial Relations
 • UIUC College of Law
 • UIUC College of Liberal Arts and Sciences
 • UIUC Graduate School of Library and Information Science
 • College of Medicine at Urbana-Champaign
 • UIUC School of Social Work
 • UIUC College of Veterinary Medicine

Miasteczko uniwersyteckie[edytuj | edytuj kod]

Budynek miasteczka uniwersyteckiego

Miasteczko uniwersyteckie znajduje się mniej więcej w połowie odległości między miastami Urbana i Champaign. College UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences rozciąga się na południe od Urbana i Champaign do Savoy. Uniwersytet utrzymuje ogrody i centrum konferencyjne w Monticello obok Parku Allerton

Uniwersytet jest jednym z niewielu placówek edukacyjnych posiadających własny port lotniczy. Nazwa portu Willard pochodzi od byłego prezydenta uczelni Arthura Joffrey'a Willarda. Lotnisko znajduje się w Savoy. Został otwarty w 1954 roku. Port lotniczy jest bazą kilku projektów badawczych Instytutu Lotnictwa Uniwersytetu Illinois.

Miasteczko uniwersyteckie jest zbudowane na planie czworokąta tak jak wiele innych tego typu miasteczek w całych Stanach Zjednoczonych. Cztery główne dziedzińce są wkomponowane w centrum miasteczka i położone są w linii północ – południe. Dziedzińce Beckman i Bardeen zajmują centralna część miasteczka instytutu inżynierii. Przez plac Beckman przepływa strumień Boneyard. Wokół znajdują się budynki badawcze i laboratoria. Za dziedzińcem Bardeen znajdują się dwa pozostałe; Main i South. Dużą część miasteczka tworzy UIUC College of Liberal Arts and Sciences, gdy pozostała część należy do UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences.

Prace badawcze[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Illinois jest jednym z głównych ośrodków badań inżynieryjnych i fizyki. W 1952 roku wybudował pierwszy superkomputer ILLIAC (Illinois Automatic Computer). Jest również centrum ośrodka National Center for Supercomputing Applications (NCSA), który stworzył jedną z pierwszych przeglądarek Mosaic, pierwszy system informacyjny World Wide Web, serwer http Apache i NCSA Telnet. Na uniwersytecie znajduje się trzecia co do wielkości w kraju, biblioteka naukowa i największa biblioteka z zakresu nauk technicznych (Grainger Engineering Library). W murach uniwersytetu znajduje się siedziba Amerykańskiego Departamentu Energetyki (United States Department of Energy) oraz Centrum Symulacyjnego Rakiet Dalekiego Zasięgu. W 2006 roku został otwarty Instytut Biologii Genetycznej. Uniwersytet jest również centrum badań rolniczych i ogrodniczych.

24 lutego 2007 roku Bill Gates w czasie wizyty na uczelni powiedział, iż Microsoft zatrudnia więcej absolwentów Uniwersytetu Illinois, niż z jakiegokolwiek innego uniwersytetu[2].

Życie studenckie[edytuj | edytuj kod]

Kwaterunek[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet wymaga od wszystkich studentów pierwszego roku zakwaterowania w którymkolwiek akademiku uniwersyteckim lub w prywatnych zatwierdzonych przez uczelnie domach studenckich[3]. Wszystkie domy zarządzane są jednym systemem kwaterunku. W każdym z miast, Urbana i Champaign, znajdują się dwadzieścia dwa akademiki. Wszyscy studenci zobowiązani są do zapisania się do jednego z planów posiłkowych, choć mogą stołować się w dowolnym miejscu. Uniwersytet posiada również dwa akademiki dla absolwentów, gdzie można zamieszkać, ukończywszy 20 lat. Studenci niepełnosprawni są kwaterowani w specjalnie dla nich przygotowanym domu studenta.

Wokół miasteczka akademickiego ulokowanych jest kilka prywatnych akademików oraz domy stowarzyszeń studenckich. Kwatery te są droższe, lecz współpracują z władzami uczelni. Studenci mogą wynajmować te kwatery po ukończeniu pierwszego lub drugiego roku a Uniwersytecki Związek Najemców udziela wszelkiej pomocy przy podpisywaniu umów dzierżawczych i w wybieraniu domów stowarzyszeń.

Budynek kampusu

Życie w stowarzyszeniach[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Illinois ma największy system stowarzyszeń studenckich na świecie[4]. Obecnie w miasteczku działa sześćdziesiąt bractw męskich i trzydzieści sześć bractw żeńskich, skupiających odpowiednio 3100 i 2900 studentów.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet należy do NCAA Division I, a dokładniej do Big Ten Conference. Uczelniany klub sportowy nosi nazwę Illinois Fighting Illini i posiada 21 drużyn w różnych dyscyplinach. Jego stadion, noszący nazwę Memorial Stadium, może pomieścić ponad 63 tysiące widzów. W hali sportowej Assembly Hall na trybuny może wejść prawie 17 tysięcy osób. Barwy klubu to pomarańczowa i niebieska.

Biblioteka[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka uniwersytetu jest jedną z największych publicznych uniwersyteckich bibliotek na świecie[5] i w czterdziestu oddziałach posiada ponad 10 milionów woluminów. Od 2006 roku, jest to również największa uniwersytecka biblioteka w Stanach Zjednoczonych, z ponad siedmioma milionami woluminów dostępnych online.

Absolwenci i wykładowcy Uniwersytetu Urbana-Champaign[edytuj | edytuj kod]

Do 2005 roku w szeregach absolwentów uniwersytetu znalazło się 19 laureatów Nobla i 16 zwycięzców Nagrody Pulitzera. Absolwenci uniwersytetu utworzyli przedsiębiorstwa i produkty takie jak: Mosaic, Netscape Communications, Advanced Micro Devices, PayPal, Playboy, National Football League, Siebel Systems, Mortal Kombat, YouTube, Oracle Corporation, Lotus, Yelp, Black Entertainment Television, oraz tranzystor, układ scalony, diodę elektroluminescencyjną, Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego i wyświetlacz plazmowy

Na Uniwersytecie wykładali m.in. Florian Znaniecki i Krzysztof Obłój.

University of Illinois w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Program Warsaw-Illinois Executive MBA powstał we współpracy University of Illinois at Urbana - Champaign i Uniwersytetu Warszawskiego. W 1991 roku, po wielu wzajemnych uzgodnieniach została podpisana umowa między Uniwersytetem Warszawskim a University of Illinois, na podstawie którego uruchomiono wspólny program Executive EMBA z siedzibą w Warszawie. Program Warsaw-Illinois Executive MBA był jednym z pierwszych w Polsce. Powstanie programu było możliwe dzięki wsparciu ze strony Fundacja Forda i Mellona oraz USAID.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]