University of Illinois at Urbana-Champaign

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign. Zobacz też: Uniwersytet Illinois w Chicago.
University of Illinois at Urbana-Champaign
Dewiza Learning and Labor (nauka i praca)
Data założenia 1867
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Champaign/Urbana
Położenie na mapie Illinois
Mapa lokalizacyjna Illinois
University of Illinois at Urbana-Champaign
University of Illinois at Urbana-Champaign
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
University of Illinois at Urbana-Champaign
University of Illinois at Urbana-Champaign
Ziemia40°06′38″N 88°13′42″W/40,110556 -88,228333
Strona internetowa
Jeden z budynków Uniwersytetu Urbana-Champaign w Illinois

Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign (University of Illinois at Urbana-Champaign, UofI lub UIUC) – najlepszy i najbardziej wszechstronny[1] uniwersytet w systemie publicznych uniwersytetów stanu Illinois.

Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign jest znany z programów specjalizujących się w rolnictwie, cywilnych programach inżynieryjnych i informatyce. Uniwersytet złożony jest z 18 college'ów i instytutów oferujących ponad 150 programów badawczych. Miasteczko uniwersyteckie składa się w 272 głównych budynków i położone jest na 1458 akrach (5,90 km²) ziemi w dwóch sąsiadujących miastach Champaign i Urbana. Roczny budżet uniwersytetu wynosi ponad miliard dolarów.

W lecie 2007 roku naukę na uniwersytecie rozpoczęło 42 728 studentów z 50 stanów i 100 narodowości. Do 1998 roku UIUC był jednym z 10 największych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych pod względem rejestracji studentów.

Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign został uznany za jeden z 10 najlepszych publicznych uniwersytetów w USA oraz znalazł się na liście najlepszych uniwersytetów Public Ivy (nazwa nawiązuje do Ligi Bluszczowej)[potrzebny przypis].

Historia[edytuj]

Lata 1867-1880[edytuj]

Act Morrill z 1862 roku przyznawał każdemu stanowi część ziemi z przeznaczeniem na wybudowanie uniwersytetów państwowych, w których miano pobierać naukę głównie w dziedzinach rolnictwa, mechaniki i sztuki wojskowej oraz w pomniejszym stopniu innych dziedzin nauki, lecz bez przedmiotów klasycznych. Te uwarunkowania powodowały powstanie kontrowersji i spięć pomiędzy włodarzami miasta a pierwszym prezydentem uniwersytetu Johnem Miltonem Gregorym. Powodem niezgody było prowadzenie wykładów z filozofii.

Nagrobek pierwszego prezydenta Uniwersytetu Urbana-Champaign Johna Miltona Gregory'ego

Po burzliwych debatach w 1867 roku na siedzibę uniwersytetu wybrano miasto Urbana. Pierwotnie uniwersytet nosił nazwę Przemysłowy Uniwersytet Illinois. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 2 marca 1868 roku. Przez pierwsze lata trwały dość burzliwe debaty nad programem nauczania.

John Milton Gregory pragnął by uniwersytet oferował liberalny program nauczania a przedstawiciele lokalnych władz pragnęli profilu przemysłowego. Starcia i nieporozumienia spowodowały w 1880 roku ustąpienie ze stanowiska Johna Gregory'ego. W 1885 roku uniwersytet oficjalnie zmienił nazwę na Uniwersytet Illinois i przyjął liberalny program nauki z zakresu mechaniki i rolnictwa.

Grób pierwszego prezydenta nadal znajduje się na terenie miasteczka uniwersyteckiego pomiędzy Halą Altgeld a budynkiem administracyjnym Henry'ego. Na jego grobie znajduje się sentencja: Jeśli szukasz jego pomnika, on patrzy na ciebie.

College i szkoły[edytuj]

 • UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences
 • UIUC College of Applied Health Sciences
 • University of Illinois Institute of Aviation
 • UIUC College of Business
 • UIUC College of Communications
 • UIUC College of Education
 • UIUC College of Engineering
 • UIUC College of Fine and Applied Arts
 • UIUC Graduate College
 • UIUC Institute of Labor and Industrial Relations
 • UIUC College of Law
 • UIUC College of Liberal Arts and Sciences
 • UIUC Graduate School of Library and Information Science
 • College of Medicine at Urbana-Champaign
 • UIUC School of Social Work
 • UIUC College of Veterinary Medicine

Miasteczko uniwersyteckie[edytuj]

Budynek miasteczka uniwersyteckiego

Miasteczko uniwersyteckie znajduje się mniej więcej w połowie odległości między miastami Urbana i Champaign. College UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences rozciąga się na południe od Urbana i Champaign do Savoy. Uniwersytet utrzymuje ogrody i centrum konferencyjne w Monticello obok Parku Allerton

Uniwersytet jest jednym z niewielu placówek edukacyjnych posiadających własny port lotniczy. Nazwa portu Willard pochodzi od byłego prezydenta uczelni Arthura Joffrey'a Willarda. Lotnisko znajduje się w Savoy. Został otwarty w 1954 roku. Port lotniczy jest bazą kilku projektów badawczych Instytutu Lotnictwa Uniwersytetu Illinois.

Miasteczko uniwersyteckie jest zbudowane na planie czworokąta tak jak wiele innych tego typu miasteczek w całych Stanach Zjednoczonych. Cztery główne dziedzińce są wkomponowane w centrum miasteczka i położone są w linii północ – południe. Dziedzińce Beckman i Bardeen zajmują centralna część miasteczka instytutu inżynierii. Przez plac Beckman przepływa strumień Boneyard. Wokół znajdują się budynki badawcze i laboratoria. Za dziedzińcem Bardeen znajdują się dwa pozostałe; Main i South. Dużą część miasteczka tworzy UIUC College of Liberal Arts and Sciences, gdy pozostała część należy do UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences.

Prace badawcze[edytuj]

Uniwersytet Illinois jest jednym z głównych ośrodków badań inżynieryjnych i fizyki. W 1952 roku wybudował pierwszy superkomputer ILLIAC (Illinois Automatic Computer). Jest również centrum ośrodka National Center for Supercomputing Applications (NCSA), który stworzył jedną z pierwszych przeglądarek Mosaic, pierwszy system informacyjny World Wide Web, serwer http Apache i NCSA Telnet. Na uniwersytecie znajduje się trzecia co do wielkości w kraju, biblioteka naukowa i największa biblioteka z zakresu nauk technicznych (Grainger Engineering Library). W murach uniwersytetu znajduje się siedziba Amerykańskiego Departamentu Energetyki (United States Department of Energy) oraz Centrum Symulacyjnego Rakiet Dalekiego Zasięgu. W 2006 roku został otwarty Instytut Biologii Genetycznej. Uniwersytet jest również centrum badań rolniczych i ogrodniczych.

24 lutego 2007 roku Bill Gates w czasie wizyty na uczelni powiedział, iż Microsoft zatrudnia więcej absolwentów Uniwersytetu Illinois, niż z jakiegokolwiek innego uniwersytetu[2].

Życie studenckie[edytuj]

Kwaterunek[edytuj]

Uniwersytet wymaga od wszystkich studentów pierwszego roku zakwaterowania w którymkolwiek akademiku uniwersyteckim lub w prywatnych zatwierdzonych przez uczelnie domach studenckich[3]. Wszystkie domy zarządzane są jednym systemem kwaterunku. W każdym z miast, Urbana i Champaign, znajdują się dwadzieścia dwa akademiki. Wszyscy studenci zobowiązani są do zapisania się do jednego z planów posiłkowych, choć mogą stołować się w dowolnym miejscu. Uniwersytet posiada również dwa akademiki dla absolwentów, gdzie można zamieszkać, ukończywszy 20 lat. Studenci niepełnosprawni są kwaterowani w specjalnie dla nich przygotowanym domu studenta.

Wokół miasteczka akademickiego ulokowanych jest kilka prywatnych akademików oraz domy stowarzyszeń studenckich. Kwatery te są droższe, lecz współpracują z władzami uczelni. Studenci mogą wynajmować te kwatery po ukończeniu pierwszego lub drugiego roku a Uniwersytecki Związek Najemców udziela wszelkiej pomocy przy podpisywaniu umów dzierżawczych i w wybieraniu domów stowarzyszeń.

Budynek kampusu

Życie w stowarzyszeniach[edytuj]

Uniwersytet Illinois ma największy system stowarzyszeń studenckich na świecie[4]. Obecnie w miasteczku działa sześćdziesiąt bractw męskich i trzydzieści sześć bractw żeńskich, skupiających odpowiednio 3100 i 2900 studentów.

Sport[edytuj]

Uniwersytet należy do NCAA Division I, a dokładniej do Big Ten Conference. Uczelniany klub sportowy nosi nazwę Illinois Fighting Illini i posiada 21 drużyn w różnych dyscyplinach. Jego stadion, noszący nazwę Memorial Stadium, może pomieścić ponad 63 tysiące widzów. W hali sportowej Assembly Hall na trybuny może wejść prawie 17 tysięcy osób. Barwy klubu to pomarańczowa i niebieska.

Biblioteka[edytuj]

Biblioteka uniwersytetu jest jedną z największych publicznych uniwersyteckich bibliotek na świecie[5] i w czterdziestu oddziałach posiada ponad 10 milionów woluminów. Od 2006 roku, jest to również największa uniwersytecka biblioteka w Stanach Zjednoczonych, z ponad siedmioma milionami woluminów dostępnych online.

Absolwenci i wykładowcy Uniwersytetu Urbana-Champaign[edytuj]

Do 2005 roku w szeregach absolwentów uniwersytetu znalazło się 19 laureatów Nobla i 16 zwycięzców nagrody pulitzera. Absolwenci uniwersytetu utworzyli przedsiębiorstwa i produkty takie jak: Mosaic, Netscape Communications, Advanced Micro Devices, PayPal, Playboy, National Football League, Siebel Systems, Mortal Kombat, YouTube, Oracle, Lotus, Yelp, Black Entertainment Television, oraz tranzystor, układ scalony, diodę elektroluminescencyjną, Obrazowanie rezonansu magnetycznego i wyświetlacz plazmowy

Na Uniwersytecie wykładali m.in. Florian Znaniecki i Krzysztof Obłój.

University of Illinois w Polsce[edytuj]

Program Warsaw-Illinois Executive MBA powstał we współpracy University of Illinois at Urbana - Champaign i Uniwersytetu Warszawskiego. W 1991 roku, po wielu wzajemnych uzgodnieniach została podpisana umowa między Uniwersytetem Warszawskim a University of Illinois, na podstawie którego uruchomiono wspólny program Executive EMBA z siedzibą w Warszawie. Program Warsaw-Illinois Executive MBA był jednym z pierwszych w Polsce. Powstanie programu było możliwe dzięki wsparciu ze strony Fundacja Forda i Mellona oraz USAID.

Przypisy

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]