Uniwersytet Ohio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Ohio
Universitas Ohiensis
Ohio University
Ilustracja
Siedziba rektora
Dewiza Religio Doctrina Civilitas, Prae Omnibus Virtus (Religia, nauka, przyzwoitość, a przede wszystkim, cnota)
Data założenia 1804
Typ publiczna
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Ohio
Liczba pracowników
• naukowych

2187
Liczba studentów ok. 35 000
Rektor Roderick J. McDavis
Położenie na mapie Ohio
Mapa lokalizacyjna Ohio
Uniwersytet Ohio
Uniwersytet Ohio
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Uniwersytet Ohio
Uniwersytet Ohio
Ziemia39°19′26,4″N 82°05′38,4″W/39,324000 -82,094000
Strona internetowa

Uniwersytet Ohio (ang. Ohio University; skrót OHIO lub OU) – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego z siedzibą w Athens w stanie Ohio. Założona w 1804 roku szkoła jest dziewiątym najstarszym uniwersytetem publicznym w USA[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

W 1797 r. osadnicy z Marietty podróżując w górę rzeki Hocking River, poszukiwali miejsca na założenie szkoły. Ich wybór padł na miejscowość Athens, która leżała pomiędzy Chillicothe (ówczesną stolicą Ohio) a Mariettą. Powstała w 1802 r. uczelnia początkowo nosiła nazwę American Western University[2]. Dwa lata później, 18 lutego 1804 r. utworzono na jej miejscu Uniwersytet Ohio, a zgromadzenie ogólne stanu Ohio (Ohio General Assembly) zatwierdziło jego status. Trzej pierwsi studenci zapisali do niego w 1808 r.

W 1828 r. John Newton Templeton stał się pierwszym czarnoskórym studentem na uczelni, który zdobył tytuł naukowy.

Protesty i zamknięcie szkoły[edytuj | edytuj kod]

Kiedy w sierpniu 1969 r. Claude Sowle został rektorem w kampusach trwały protesty studentów, którzy domagali się równego traktowania kobiet i Afroamerykanów. Do tego dochodziły jeszcze demonstracje przeciwko wojnie w Wietnamie oraz zwiększaniu opłat za szkołę. Sowle prawie natychmiast spotkał się z demonstrantami, by omówić te kwestie.

30 stycznia 1970 r. odbywało się spotkanie członków zarządu w sprawie opłat, kiedy około 150 studentów weszło do budynku i usiłowało dostać się na spotkanie. Po tym jak zaczęło dochodzić do zniszczeń demonstranci zostali skierowani do College Green. Po tych wydarzeniach zarząd wstrzymał się z decyzją do czasu rozproszenia tłumu. Tych, którzy nadal chcieli protestować, aresztowano i nałożono grzywny.

W połowie kwietnia tego samego roku, napięcie w kampusie znów zaczęło rosnąć z powodu wojska, które chciało utworzyć na jego terenie ośrodek szkoleniowy. 22 kwietnia dziewięć studentek manifestujących swój sprzeciw zasiadło w klasie ośrodka przeznaczonego dla mężczyzn. Kobiety zostały aresztowane, a nazajutrz około pięćdziesięciu studentów przyszło do budynku, gdzie odbywało się spotkanie rady doradczej rektora, by protestować przeciwko wojskowemu programowi i zatrzymaniu studentek. Rektor Sowle wysłuchał skarg i zgodził się wziąć udział w spotkaniu ze studentami. Odbyło się ono nazajutrz w Memorial Auditorium i przybyło na nie dwa tysiące osób. Kiedy jednak rektor ogłosił, że żadnego umorzenia sprawy aresztowanych studentek nie będzie, grupa około pięćdziesięciu osób znów zaczęła protestować.

30 kwietnia 1970 r. prezydent Richard Nixon ogłosił, że kilka tysięcy żołnierzy wkroczyło do Kambodży, co dodatkowo wzmogło kontrowersje wokół wojny w Wietnamie.

4 maja pokojowy protest studentów przeciwko amerykańskiemu zaangażowaniu w Kambodży zaostrzył się, kiedy tłum usłyszał, że członkowie Gwardii Narodowej zabili czterech studentów z Uniwersytetu Stanowego Kenta. Po tej informacji studenci zdecydowali, że zorganizują pokojowy strajk przeciwko obecności wojskowego ośrodka. Rektor Sowle pochwalił demonstrantów, że opowiadają się przeciwko przemocy zaznaczając jednocześnie, że uczelnia nie zostanie zamknięta z powodu strajku. 6 maju grupa studentów urządziła marsz przez finansową dzielnicę Athens, do której przyłączyło się wielu biznesmenów. Później tego samego dnia dwieście pięćdziesiąt osób urządziło „marsz przeciwko śmierci”. Ponieważ podobne protesty odbywały się też na innych uczelniach, gubernator Ohio, Jim Rhodes polecił, żeby wszystkie państwowe uniwersytety, w których dochodzi do niepokojów zostały natychmiast zamknięte. Dodał również, że szkoły które pozostaną otwarte nie otrzymają pomocy od Gwardii Narodowej. Rektor Sowle nalegał jednak, żeby uniwersytet pozostał otwarty, gdyż większość studentów chciała zakończenia strajku.

7 maja we wczesnych godzinach porannych, w magazynie ośrodka szkoleniowego doszło do dwóch eksplozji, które spowodowały straty w wysokości ponad czterech tysięcy dolarów. Kilka dni później prawie dwustu pięćdziesięciu studentów spotkało się w Grover Center, by dalej protestować. Po wiecu około stu demonstrantów włamało się do opuszczonej Biblioteki Chubb, która oczekiwała na renowację i ogłosiło, że budynek jest „wolnym uniwersytetem”. Ponieważ odmówili wyjścia policja otoczyła ich i zmusiła do poddania się.

12 maja w pobliskiej kawiarni doszło do kolejnego ataku bombowego, który spowodował trwający kilka godzin pożar. Straty wyniosły tym razem prawie sto pięćdziesiąt tysięcy dolarów. W odpowiedzi na przemoc i brak szacunku dla władz uniwersytetu, członkowie rady narzucili godzinę policyjną w kampusie oraz zatwierdzili akt, który pozwalał rektorowi usuwać bądź zawieszać studentów stanowiących zagrożenie dla uniwersyteckiej społeczności. Jeszcze tego samego dnia zawieszonych zostało siedem osób. Następnej nocy tłumu około trzystu demonstrantów zebrał się przed budynkiem, gdzie rektor Sowle próbował do nich przemówić. Rankiem 14 maja protestujący wyruszyli w miasto, ale napotkali policję, na którą posypały się cegły i butelki. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i pieprzowym. Bitwa trwała czterdziestu pięć minut, aż policja całkowicie rozbiła tłum. W nocy doszło do kolejnego starcia, w którym udział wzięło od pięciuset do siedmiuset osób. Po trzech godzinach policja opanowała sytuację i aresztowała większość studentów.

Z powodu licznych protestów i rozruchów przez kilka tygodni maja toczyła się dyskusja, czy uniwersytet powinien nadal pozostać otwarty. Rektor Sowle nie chciał zamknięcia kampusu, więc zachęcał studentów do pokojowych protestów. Jednakże to powodowało coraz większe napięcia i niepokoje, a w rezultacie większe zagrożenie dla bezpieczeństwa w kampusie.

15 maja rektor Sowle i burmistrz Athens, Raymond Shepard poprosili o pomoc w zamknięciu uczelni Gwardię Narodową. Ogłoszono, ze pozostanie ona zamknięta do połowy czerwca[3].

Po roku 1970[edytuj | edytuj kod]

W 1975 r. uczelnia otworzyła College of Osteopathic Medicine, który obecnie jest jedyną instytucją w Ohio przyznającą stopień doktora osteopaty.

Od lat 80. XX wieku szkoła współpracuje z malezyjską politechniką MARA.

Jednostki organizacyjne uczelni[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Ohio składa się z następujących jednostek:

 • College of Arts and Sciences
 • Scripps College of Communication
  • E. W. Scripps School of Journalism
 • Russ College of Engineering and Technology
 • College of Business
 • College of Fine Arts
 • Gladys W. and David H. Patton College of Education
 • Honors Tutorial College
 • University College
 • Heritage College of Osteopathic Medicine
 • Center for International Studies

Sport[edytuj | edytuj kod]

Na uniwersytecie działa wiele zespołów sportowych, które powszechnie nazywane są Bobcats (Rysie). Jako członkowie Konfederacji środkowo-amerykańskiej często rywalizują z innymi szkołami, zwłaszcza z Miami University.

W 1894 r. powstała szkolna drużyna futbolowa, która przez ponad 110 lat istnienia pięciokrotnie zdobyła mistrzostwo Konfederacji, oraz trzykrotnie mistrzostwo Konfederacji ligi wschodniej. Wiele zwycięstw mają na swoim koncie również uniwersyteckie zespoły koszykarskie oraz lekkoatletyczne.

Łącznie aktywnych jest 36 klubów sportowych, które działają na wydziale rekreacyjnym. Wstępować do nich mogą wszyscy chętni studenci, gdyż nie prowadzi się żadnej rekrutacji w szkołach średnich i nie trzeba spełniać koniecznych, zwykle warunków. Kluby oferują rozmaite dyscypliny sportowe zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, choć są też sporty koedukacyjne. Drużyny dzieli się na „klasy” białe, zielone lub czerwone, w zależności od liczby członków, zebranych funduszy, czy liczby wykorzystanych godzin. Im wyższa klasa tym zespół dostaje więcej pieniędzy od szkoły i ma pierwszeństwo w ich otrzymaniu.

Maskotką szkolnych drużyn sportowych jest ryś Rufus.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ohio Lands: A Short History (data dostępu: 2011-03-27)
 2. Ohio University (data dostępu: 2009-12-31)
 3. Robert E. Mahn (2007). The Presidency of Claude R. Sowle: August 1, 1969 to September 1, 1974. Athens, Ohio: Ohio University Libraries. str. 1447.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]