V Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
V Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu
liceum
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Adres 50-550 Wrocław,
ul. Jacka Kuronia 14
Data założenia 1 września 1948
Patron Jakub Jasiński
Dyrektor Mariola Kuźmicka-Mazurek
Wicedyrektorzy Aleksandra Podolska-Strycharska, Marzena Koziara
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
V L.O.
V L.O.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
V L.O.
V L.O.
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
V L.O.
V L.O.
Ziemia51°05′45,5640″N 17°00′25,3800″E/51,095990 17,007050
Strona internetowa

V Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu – publiczne liceum ogólnokształcące, mieszczące się przy ul. Kuronia we Wrocławiu. Jest jedną z dwóch placówek we Wrocławiu kształcącą uczniów w ramach programu Matury Międzynarodowej.

Historia szkoły[edytuj | edytuj kod]

Szkoła powstała 1 września 1948. Początkowo mieściła się w budynku przy ulicy Kruczej. Pierwszy egzamin maturalny odbył się w 1950, maturę zdawało wtedy 29 uczniów. W 17. rocznicę istnienia szkoły, 8 września 1964, nadano jej imię generała Jakuba Jasińskiego. W 2006 roku V LO weszło w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 we Wrocławiu (jego częścią jest też Gimnazjum Dwujęzyczne nr 26 we Wrocławiu).

W 1989 uczestnicy wymiany ze szkołą partnerską we Włoszech zostali przyjęci na audiencji generalnej przez papieża Jana Pawła II. Od roku 1990 rozpoczęto współpracę ze szkołami w Holandii, Danii i Szwajcarii. Od kilku lat trwa również współpraca ze szkołami niemieckimi m.in. w Tybindze i Waiblingen.

W 1994 szkoła była organizatorem imprezy pod nazwą "Model ONZ". Wzięło w niej udział około czterech tysięcy osób ze szkół z Polski, Włoch i Niemiec.

Dzień patrona szkoły jest obchodzony co roku 4 listopada, w rocznicę śmierci gen. Jakuba Jasińskiego w czasie obrony Warszawy.

Profil kształcenia[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na tradycję szkoły była postrzegana jako liceum humanistyczne, jednakże w ciągu lat uległo to zmianie i obecnie skupia się na kierunkach matematycznych, co znalazło potwierdzenie w profilach klas. W 2005 roku wraz ze zmianą dyrekcji nastąpiła zmiana profilu szkoły na ogólnokształcący: trzy klasy językowe zostały zastąpione klasami o profilach matematycznych i przyrodniczych.

International Baccaulareate[edytuj | edytuj kod]

Od września 1997 roku V Liceum Ogólnokształcące realizuje program Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate). Program ten obejmuje uczniów klasy II i III, którzy pozytywnie zdali egzaminy kwalifikacyjne z języka angielskiego (na poziomie pomiędzy testem FCE i CAE), języka polskiego, matematyki i dodatkowego przedmiotu wybranego. Przedmioty w tych klasach, z wyjątkiem języka ojczystego, są prowadzone w języku angielskim.

Od roku 2003 istnieje również klasa pre-IB, obejmująca program klasy I i przygotowująca uczniów do dalszego kształcenia w systemie Matury Międzynarodowej.

V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu jest jedną z kilkunastu szkół w Polsce realizującą program matury międzynarodowej.

Dyplomacja Europejska[edytuj | edytuj kod]

Profil klasy Dyplomacji Europejskiej założony w 2002 roku wyróżniał się na tle Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5 nie tylko innowacyjnością programu ale i innymi elementami, które czyniły klasy z bloku „D” wyjątkowymi i oryginalnymi – najbardziej widocznym z nich był obowiązek noszenia mundurków, wprowadzony na długo przed reformami MEN w 2007 r. Uczniowie tej klasy odbywali spotkania z politykami, a także realizowali w klasie 2 i 3 dodatkowo takie przedmioty autorskie jak:

  • Elementy nauk społecznych
  • Unia Europejska
  • Wstęp do nauk politycznych
  • Elementy prawa międzynarodowego
  • Protokół dyplomatyczny

Profil został jednak zlikwidowany.

Dyrekcja[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorem szkoły była Stanisława Socha; wicedyrektorem – Magdalena Lazopulos. Obowiązki wicedyrektora – koordynatora do spraw Matury Międzynarodowej pełni dr Aleksandra Podolska-Strycharska. W 2012 nastąpiła zmiana na stanowiskach dyrektora i wicedyrektora: obowiązki te pełnią odpowiednio Mariola Kuźmicka-Mazurek oraz Marzena Koziara.

Umowy partnerskie[edytuj | edytuj kod]

W 1992 r. szkoła podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim. Od roku 1970 V Liceum Ogólnokształcące jest członkiem Międzynarodowego Klubu Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

Szkoła prowadzi wymiany międzynarodowe lub współpracuje ze szkołami z Niemiec, Danii, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Holandii i Belgii.

Od kilku lat liceum prowadzi współpracę ze szkołami niemieckimi w Tybindze i Waiblingen.

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]